Strony

niedziela, 8 czerwca 2025

Św. Stanisław z cukrowni

8 czerwca 2025 r. w kościele p.w. św. Katarzyny sprawowano  sumę w intencji pracowników cukrowni Góra Śląska – obecnych i byłych, rencistów i emerytów, i tych, którzy odeszli do wieczności oraz księży wikariuszy z racji ich imienin. Po mszy św. poświęcono obraz św. Stanisława - patrona cukrowni i zawieszono go na bocznym filarze.

8 maja 1946 r. dla pracowników cukrowni Góra Śląska był dniem wolnym od pracy. Każdy otrzymał kawałek kiełbasy, bułkę i piwo. W załodze zakładu zaś naliczono 33 Stanisławów, poczynając od dyrektora Stanisława Waligórskiego. Orkiestra dęta od szóstej rano grała pod oknami solenizantów. W tym dniu obchodzono liturgiczne wspomnienia św. Stanisława ze Szczepanowa. 8 maja 1946 r. ustawiono krzyż przed cukrownią, który stoi do dziś.

Postanowiono wybrać św. Stanisława ze Szczepanowa na patrona cukrowni. Nie udało się zdobyć jego obrazu, więc go zmieniono na św. Stanisława Kostkę. W dniu jego święta 18 września powieszono obraz nad drzwiami laboratorium. Po pewnym czasie już nie mógł wisieć w socjalistycznym zakładzie, więc go schowano.

W czasie mszy św. ostatni dyrektor cukrowni Andrzej Rękosiewicz odczytał z monografii „Dzieje cukrownictwa na Ziemi Górowskiej” historię tego obrazu. A egzemplarz tej książki przekazał księdzu Henrykowi Wachowiakowi, głównemu celebransowi tej mszy św. jako dar dla parafii.

Jakie był dalsze losy tego obrazu? W latach pięćdziesiątych trafił do kościoła św. Katarzyny. Powieszono go w jednej z salek katechetycznych. 13 września 1981 r. uroczyście inaugurowano kampanie cukrowniczą. Na życzenie załogi odprawiono mszę św. w hali zakładu. Uczestniczyło w niej około tysiąca osób, wiele z nich przystąpiło do komunii św. Ponownie zawieszono obraz św. Stanisława. Znajdował się tam do niedawna.

W listopadzie ubiegłego roku Bolesław Siekanowicz – emerytowany pracownik cukrowni – wpadł na pomysł, żeby ten obraz przekazać do kościoła św. Katarzyny. Ksiądz proboszcz Henryk Wachowiak przystał na to. Mało tego wziął na siebie konserwację obrazu. 8 czerwca 2025 r. stanowił ozdobę mszy św. w intencji cukrowników a po niej poświęcono i zawieszono go na filarze. Pod nim umieszczono tablicę z napisem:

„Jest to krzyż i obraz, który towarzyszył pracownikom Cukrowni Góra Śl. podczas całej jej historii oraz przemian, które miały miejsce w XX wieku.”

Z podpisem „Cukrownicy Cukrowni Góra Śl.” i datą „Góra, 08.06.2025 rok”.

Przed zawieszeniem obrazu wykonano zbiorowe zdjęcie obecnych w kościele cukrowników i ich rodzin.