W 2017 r. służby wojewody dolnośląskiego przeprowadziły kontrolę w zakresie realizacji zadań powiatu wynikające z ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie otrzymało zadanie do wykona polegające na zapewnienia miejsca w ośrodku wsparcia dla osób doświadczających przemocy w rodzinie. Jest to forma pomocy, z której osoba korzysta w ostateczności, gdy inne formy wsparcia zostały wyczerpane.
Utworzenie takiego ośrodka na terenie powiatu górowskiego okazało się trudne ze względów lokalowych i kadrowych, a korzystanie z jego usług może zdarzyć się raz na jakiś czas.
W podobne sytuacji znalazło się 8 powiatów na terenie województwa. Jedynie powiat lubański dysponował zapleczem lokalowym, rozpoczął przygotowania do utworzenia ośrodka, jednocześnie zaprosił inne powiaty do współpracy. Ustalono, że powiat lubański zapewni schronienie dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży dla osób z powiatów górowskiego, wrocławskiego, oławskiego, legnickiego, lwóweckiego, średzkiego, karkonoskiego i miasta Jeleniej Góry.
12 lutego 2018 r. powiat górowski zawarł porozumienie z powiatem lubańskim. Nasz powiat ma zapewnione dwa miejsca w domu dla matki z małoletnim dzieckiem lub kobietą w ciąży w Pobiednej. W ośrodku może również przebywać ojciec lub inna osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem. Przyjmuje potrzebujących przez całą dobę. Powiat ponosi tylko koszty za gotowość przyjęcia osoby. Za pobyt płaci gmina właściwa ze względu na miejsce zamieszkania osoby umieszczonej.
Informacja o oferowanej pomocy jest corocznie przekazywana gminom powiatu górowskiego. Do tej pory nie zgłosiła żadna osoba potrzebująca takiej pomocy.
10 kwietnia 2025 r. do starostwa wpłynęła skarga na działalność PCPR. Zarzucono barierę w dostępności z uwag na odległość, mimo że PCPR zapewnia dowóz. Komisja skarg, wniosków i petycji 6 maja 2025 r. przenalizowała wniesioną skargę i uznała ją za niezasadną. Na sesji 30 czerwca 2025 r. radni przychylili się do tej opinii.