wtorek, 23 czerwca 2026

Finanse powiatu w 2025 r.

Za kilka dni odbędzie się sesja Rady Powiatu. Jednym z punktów będzie udzielenie absolutorium. Podstawą decyzji radnych będzie stanowiło wykonanie budżetu powiatu, więc warto mu się przyjrzeć.

14 grudnia 2024 r. uchwalono budżet powiatu,  planowane dochody miały wynosić 88 661 788,48 zł;  planowane wydatki 91 001 788,48 zł a deficyt 2,34 mln zł. W 2025 r. zarówno zarząd powiatu (20 zarządzeń) jak i Rada Powiatu (8 uchwał) dokonały zmian budżetu. Na koniec 2025 r. planowane dochody wynosiły 104 151 613,10 zł, a planowane wydatki 110 661 312,10 zł i planowany deficyt 6 509 699,0 zł. Ostatecznie dochody to kwota 102 207 644, 48 zł (98,13% wykonania), wydatki 96 512 938,69 zł (87,21% wykonania), osiągnięto nadwyżkę w wysokości 5 694 705, 79 zł. Największa wartościowo inwestycja to przebudowa drogi powiatowej na odcinku Wioska-Witoszyce.

Na wydatki powiatu składają się wydatki bieżące i wydatki majątkowe w sumie 96 512 938,69 zł. Największą część wydatków bieżących stanowiły wynagrodzenia i pochodne – 58 190 437,00 zł. Warto tę kwotę odnieść do całości dochodów. W ramach wydatków majątkowych zrealizowano 38 różnych inwestycji, na które w sumie wydano 13 798 318,07 zł (74,28% wykonania).

Sporym obciążeniem była spłata długów: kredyt zaciągnięty przez powiat w 2008 r. -  218 648,93 zł odsetki + 400 tys. kapitał, kredyt przejęty po zlikwidowanym SP ZOZ - 164 201, 70 zł odsetki + 660 000,00 zł kapitał i odszkodowanie za wysypisko śmieci w Rudnej Wielkiej - 251 465,81 zł + 752 000,00 zł kapitał oraz ostatnia płatność za strażnicę – 104 870,49 zł. Długi będą spłacane jeszcze do 2038 r.

środa, 17 czerwca 2026

Losy absolwentów szkół powiatowych

„Raport o stanie powiatu górowskiego za 2025 rok” zawiera dużo ciekawych informacji, jedna z ciekawszych dotyczy absolwentów szkół prowadzonych przez powiat, którzy zdali maturę.

Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza ukończyło 80 absolwentów, z tego 44 kontynuowało naukę na uczelniach wyższych. Najczęściej wybieranymi były: Uniwersytet Wrocławski, Akademia Nauk Stosowanych w Lesznie oraz Politechnika Wrocławska. 16 absolwentów nie kontynuowało nauki.  9 podjęło pracę. 1 absolwent zdecydował się na służbę w Wojsku Polskim. 5 absolwentów nie udzieliło informacji.

Technikum (funkcjonujące w ramach Zespołu Szkół) opuściło 83 absolwentów, z czego 15 kontynuowało naukę na uczelniach wyższych (w tym jednocześnie 12 pracowało i się uczyło). 5 wybrało edukacje w szkole policealnej. 42 absolwentów pracowało w kraju a 3 za granicą. 2 pracowało i nie kontynuowało nauki. 16 absolwentów nie udzieliło informacji.

2 absolwentów Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych (funkcjonującego w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego) kontynuowało naukę na studiach wyższych. 17 osób ukończyło tę szkołę, ale tylko 4 udzieliły informacji, losy pozostałych są nieznane.

Źródłem tych danych są informacje szkół.

czwartek, 11 czerwca 2026

10 minut obrad

11 czerwca 2026 zwołano sesję Radę Powiatu w trybie nadzwyczajnym na wniosek członków zarządu i przewodniczącej rady. W porządku obrad przewidziano przyjęcie uchwały w sprawie petycji, zajęło to 13 radnym 10 minut.

21 marca 2026 roku do starostwa wpłynęła petycja w sprawie wdrożenia pilotażowego programu opieki okołoporodowej pn. ,,Bezpieczna Ciąża - Domowe KTG". Celem programu miałoby być zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet w trzecim trymestrze ciąży i ich dzieci poprzez zapewnienie dostępu do zdalnego monitorowania płodu W warunkach domowych z wykorzystaniem urządzeń medycznych i rozwiązań telemedycznych. Realizowałby to zewnętrzny podmiot medyczny, który sprawowałby nad tym zdalny nadzór.

Rada Powiatu ma obowiązek zająć się każdą petycją, więc nią się zajęła. Komisja skarg, wniosków i petycji na posiedzeniu 2 czerwca 2026 r. rozpatrywała tę petycję i przygotowała projekt uchwały. W uzasadnieniu wskazała, że do starostwa nie wpłynęły sygnały od mieszkanek powiatu o potrzebie uruchomienia takiego programu. Takie badanie są finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Do tego budżet powiatu nie przewiduje obecnie środków na wdrażanie dodatkowych programów zdrowotnych tego rodzaju. Komisja przygotowując projekt uchwały niestety nie konsultowała jej z miejscowymi lekarzami.

Podczas sesji 12 radnych przychyliło się do opinii komisji skarg, wniosków i petycji, że jest to petycja niezasadna; 1 radny wstrzymał się od głosu.

wtorek, 9 czerwca 2026

Ósmy raport

Do końca maja tego roku wszystkie samorządy opublikowały w internecie raporty o stanie gminy: Góra (307 stron), Jemielno (128), Niechlów (127), Wąsosz (68) lub powiatu (291). Każdy warto przeczytać.

9 czerwca odbyło się wspólne posiedzenie komisji Rady Powiatu poświęcone analizie raportu o stanie powiatu górowskiego. Trwało niemal kwadrans. Może radni nie przeczytali tego obszernego opracowania a może jest tak dobre, że nie warto wskazywać błędów czy braku informacji. To drugie przypuszczenie bardziej mi się podoba. Część tych informacji wcześniej dotarła do radnych w postaci różnych sprawozdań.

O zawartości „Raportu o stanie powiatu górowskiego za 2025 rok” niech mówi spis treści: 1. Wprowadzenie – ogólna charakterystyka powiatu; 2. Rada i zarząd powiatu górowskiego; 3. Informacje o stanie finansów powiatu; 4. Zadania geodezyjne; 5. Mienie powiatu i skarbu państwa; 6. Komunikacja, transport, i drogi; 7. Inwestycje; 8. Bezpieczeństwo i obronność; 9. Budownictwo i zamówienia publiczne; 10. Ochrona środowiska; 11. Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych; 12.Pomoc społeczna i ochrona zdrowia; 13. Edukacja; 14. Kultura fizyczna i turystyka; 15. Ochrona praw konsumenckich; 16. Organizacje pozarządowe i pomoc prawna; 17. Administracja i zarządzanie. Prawie wszystkie rozdziały opatrzono tabelami lub wykresami, niektóre zilustrowano zdjęciami.

Starosta Kazimierz Bogucki zaapelował do radnych, żeby na sesji pod koniec czerwca ten raport przyjęli. W dyskusji zabrałem głos, wskazując pewne drobne wady formalne, o których nawet nie warto pisać. Rok czy jeszcze wcześniej prosiłem o umieszczenie pewnych informacji, co zostało uwzględnione. Warto pomyśleć o pokazaniu aktywności Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, tym bardziej że w niektórych raportach gminnych opisano działania jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.

Dostrzegłem za to pewien błąd, którego nie było. W roku szkolnym 2025/2026 w Liceum Ogólnokształcącym brakowało mi drugich klas, IIB, IIC, IID i tak dalej, faktycznie była tylko jedna biologiczna/chemiczna/lingwistyczna, licząca 30 uczniów. Już po posiedzeniu wyjaśniły mi to dwie panie – naczelniczka wydziału oświaty Katarzyna Antolak i dyrektorka LO Magdalena Mielczarek. 

sobota, 6 czerwca 2026

Skarby ukryte w ziemi

Wg danych z 2023 r.  na terenie powiatu górowskiego znajduje się 46 złóż kopalin, z czego 14 jest eksploatowanych. Są to piaski i żwiry oraz gaz ziemny i hel, ponadto torf.


Źródło: fotopolska.eu

Borszyn Wielki, Czarnoborsko, Karów, Kąkolno, Kowalowo I, Lipowiec, Luboszyce I, Marysin, Osłowice, Osłowice I, Psary, Radosław, Radosław II, Radosław III, Radosław IV, Radosław V, Śleszów, Zdziesławice, Siciny, Siciny 2, Siciny 3, Sułów Wielki, Sułów Wielki II, Sułów III, Szaszorowice – są to nazwy i umiejscowienie złóż piasków i żwirów. Największe to Baranowice (6 166 tys. ton, złoże rozpoznane szczegółowo) Karów (30 757 tys. ton, złoże wstępnie rozpoznane), Radosław (4 721 tys. ton), Radosław IV (4 083 tys. ton, złoże zagospodarowane), Zdziesławice (8 342 tys. ton).

Starosta wydaje koncesje dla złóż eksploatowanych metodą odkrywkową bez użycia materiałów strzałowych o powierzchni do 2 ha i wydobyciu rocznym do 20 000 m3 . W 2025 r. nie wydawał nowych koncesji na wydobywanie kopalin.

Obecnie w trakcie eksploatacji na podstawie koncesji starosty jest eksploatowane złoże „Borszyn Wielki” tylko na potrzeby inwestora -firmy „Drogomel” z Góry. W 2024 r. wydobyto 7020 ton

Na złoża „Siciny” i „Siciny II” koncesje wygasły w trakcie egzekucji administracyjnej sprawy rozlicznie końcowego zasobów i naliczenia opłaty dodatkowej za naruszenie warunków koncesji.

Marszałek województwa wydaje koncesje dla złóż eksploatowanych metodą odkrywkową o powierzchni ponad 2 ha i nieograniczonym limicie rocznego wydobycia. Na podstawie takiej koncesji tylko złoże „Radosław V” jest eksploatowane przez przedsiębiorstwo w terenu powiaty górowskiego (z Naratowa),  pozostałe należą do firm z Poznania, Leszna, Rawicza, Śmigla, Dopiewa k/Poznania. Złoża eksploatowane na podstawie koncesji marszałka: Kowalowo I, Luboszyce, Osłowice I (okresowo), Radosław (okresowo), Radosław II,  Radosław IV (okresowo), Radosław V, Zdziesławice (okresowo).

Na terenie powiatu górowskiego są eksploatowane złoża gazu ziemnego na podstawie koncesji ministra środowiska: Aleksandrówka, Góra, Kandlewo, Lipowiec, Lipowiec Wschód, Naratów, Niechlów, Ślubów, Wierzowice, Wiewierz Wschód, Wiewierz Zachód, Wiewierz – element W, Załęcze (821,13 mln m3), Żuchlów (1 550,18 mln m3). Dwa ostatnie złoża są najbogatsze.

Z tytułu opłaty eksploatacyjnej za wydobycie gazu ziemnego starostwo w 2025 r. otrzymało 1 091 153,98 zł.

Złożom gazu ziemnego towarzyszy hel, który jest wydobywany na podstawie koncesji ministra środowiska: „Góra”, „Naratów” i „Niechlów”.

Nadal są zainteresowani gazem łupkowym. W 2025 r. ponownie przedłużono o rok prowadzenie dalszych badań. Prace prowadzi firma Góra Energy Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, która należy do Gemini Resources LTD z Wielkiej Brytanii.

Na północ od Radosławia znajduje przypuszczalnie 208 tys. m3 torfu, który może być wykorzystany do celów opałowych. W latach 1952-1954 był eksploatowany przez Gminną Spółdzielnię „Samopomoc Chłopska” w Sicinach. Wydobyto: w 1952 r. – 960 ton, w 1953 r. – 681 ton, w 1954 r. – 330 ton. Torf ten nie nadawał się do formowania cegiełek. Wcześniej Niemcy też eksploatowali to złoże, a do torfu dodawano miał węglowy, smołę lub lepik, co pozwalało na tworzenie cegiełek.

niedziela, 31 maja 2026

Autobusem w szeroki świat

Od września 2023 r. Góra zamiast kolei ma autobusowe połączenie z Rawiczem. Jest to Kolejowa Komunikacja Autobusowa na trasie Góra Śląska-Bojanowo-Rawicz. Ma funkcjonować do czasu uruchomienia normalnej linii kolejowej, co się odwleka i w najbliższych latach nie nastąpi.

Na tej trasie codziennie jest 8 par połączeń (tam i z powrotem). Są one skoordynowane z rozkładem jazdy pociągów na dworcu w Rawiczu, stamtąd można pojechać w dowolnym kierunku.

W ubiegłym roku skorzystało z Kolejowej Komunikacji Autobusowej 31 356 osób, rok wcześniej mniej, bo 20 489. W 2025 r. odnotowano przewóz 86 razy rowerów i 173 bagażu lub psa. Najczęściej pasażerowie jeździli w piątki. Najwyższą frekwencja była we wrześniu 2025 r. – 3044 osoby. Rok wcześniej najwięcej pasażerów jechało w czerwcu i grudniu (nieznacznie ponad 2 tys.).

Liczby w tym artykule pochodzą z raportu o stanie powiatu górowskiego za 2025 r.

To przedsięwzięcie stało się możliwe dzięki współpracy samorządów. Organizatorem przewozów jest województwo dolnośląskie we współpracy z powiatem górowskim i gminami Góra i Bojanowo. Udział finansowy tych jednostek w 2025 r. przedstawiał się następująco: powiat górowski – 322 691, 79 zł (22%); gmina Góra – 322 619,79 zł (22%); gmina Bojanowo – 88 006,85 zł (6%) i województwo dolnośląskie – 733 390,43 zł (50%). Razem 1 466 708,86 zł.

W internecie natknąłem się na anonimowy komentarz: „Mamy XXI wiek, każdy może posiadać autko i poruszać się komfortowo nie patrząc na zegarek. Powrót do zbiorczej komunikacji to uwstecznianie się.” Anonimowość pozwala pisać głupstwa, ale przytoczone przeze mnie liczby wskazują, że „zbiorcza komunikacja” ma przyszłość.

piątek, 29 maja 2026

Nowa rada nadzorcza

27 i 28 maja 2026 r. odbyły się dwie części walnego zgromadzenia w spółdzielni mieszkaniowej „Wspólny Dom”. Przyjęto sprawozdania finansowe z działalności zarządu i rady nadzorczej, udzielono absolutorium zarządowi i radzie nadzorczej, dokonano zmian w statucie. W tych zgromadzeniach wzięło udział niewiele osób: w pierwszej części do 25, w drugie do 20.

Kończyła się trzyletnia kadencja rady nadzorczej w składzie: Ewa Choińska, Bogusława Górska, Ewa Górzańska, Tadeusz Jodkо, Irena Lukas, Łucja Małyszczyk, Ryszard Ozdoba, Magdalena Wrona, Cecylia Zaborowska. Przeprowadzono wybory do nowej. Kandydowało 11 osób na 9 miejsc.

Członkowie spółdzielni mają prawo zgłaszać kandydatów na członków rady nadzorczej. Zgłoszenie kandydata powinno być poparte przez co najmniej 10 członków. Kandydat powinien co najmniej trzy dni przed datą pierwszej części walnego zgromadzenia stawić się osobiście w siedzibie spółdzielni i pisemnie w obecności pracownika wyrazić zgodę na kandydowanie i złożyć różne oświadczenia, m.in. że terminowo reguluje zobowiązania wobec spółdzielni, przy czym weryfikacji podlega terminowość ostatnich 6 wpłat miesięcznych przed posiedzeniem walnego zgromadzenia.

W skład nowej rady nadzorczej weszli: Zdzisław Biernacki, Tadeusz Chudy, Bogusława Górska, Ewa Górzańska, Irena Lukas, Ryszard Ozdoba, Elżbieta Wasiuk, Mirosław Wojtaś, Marianna Zielonka.