poniedziałek, 10 lutego 2025

Program ochrony nie wiadomo czego

Pod koniec grudnia ubiegłego roku Rada Powiatu przyjęła „Program ochrony środowiska dla powiatu górowskiego na lata 2025-208 z perspektywą do 2032 r.” Zgodnie z prawem o ochronie środowiska powiat w celu realizacji polityki ochrony środowiska sporządza taki program. Z mojej wiedzy wynika, że to już czwarty taki dokument.

Mimo 30 dni konsultacji internetowych nikt nie zgłosił żadnych uwag. Wówczas też nie uczynili tego radni powiatowi, zasłaniali się tym, że o tym nie wiedzieli. Na posiedzeniu komisji  geodezji, ochrony środowiska, drogownictwa i spraw publicznych przeprowadzono konsultacje przez internet z twórcami programu, tym razem radni – członkowie tej komisji zgłosili swe uwagi. Inni radni nie uczestniczący w tym posiedzeniu również to poczynili. Z kilku moich uwzględniono jedną. W programie używano nazwy „powiat górecki”, co zmieniono na „powiat górowski”, ale mimo wskazania błędu pozostała „Gola Wąsowska”.

W programie zajęto się oceną stanu środowiska  w poszczególnych dziedzinach takich jak ochrona klimatu i jakości powietrza, zagrożenie hałasem, pole elektromagnetyczne, gospodarowanie wodami,  gospodarka wodno-ściekowa, zasoby geologiczne, gleby, gospodarka odpadami i zapobieganie powstawaniu odpadów, zasoby przyrodnicze, zagrożenie poważnymi awariami. Analizując ten tekst można wyróżnić opis stanu obecnego i zadania do realizacji w przyszłości. Z tymi ostatnimi różnie może być, nie z braku chęci działania, ale z bardziej prozaicznego powodu – braku pieniędzy. Przyjrzałem się bliżej rozdziałowi poświęconemu zasobom przyrodniczym.

Na pierwszy rzut oka program budził zaufanie, bo już nie zalecał korzystanie z komunikacji miejskiej jak poprzedni. Ten i wcześniej bowiem sporządziła ta sama firma Eko-Geo Glob Rafał Modrzejewski z Pawłowic na Śląsku. Okazało się to mylne.

W przypadku zasobów przyrodniczych posłużono się metodą kopiuj-wklej. Łatwa, wygodna i szybka. Do najnowszego programu skopiowano z programu obejmującego lata 2017-2020 informacje dotyczące flory i fauny, które, dodajmy, skopiowano z jeszcze wcześniejszego programu z lata 2012-2015 sporządzonego przez firmę Albeko z Opola. Podsumowując, dane na lata 2025-2028 pochodzą z lat 2012-2015, a najpewniej z okresu jeszcze wcześniejszego. Można przyjąć, że przez te lata – ponad dziesięć - nic się nie zmieniło, choć wydaje mi się mało prawdopodobne.

W ubiegłym roku uczestniczyłem w dwu spotkaniach w nadleśnictwie Góra Śląska, na których prezentowano dokumenty opisując nasze górowskie lasy. Zadałem autorom „Programu ochrony środowiska …” pisemnie pytanie, dlaczego nie skorzystano z tych nowszych informacji o florze i faunie. Niestety, nie otrzymałem odpowiedzi.

19 grudnia 2024 r. podczas obrad Rady Powiatu wręczono radnym  rozpiskę z uwzględnionymi poprawkami (dwie strony maszynopisu), w sumie drobnymi, ale to, że opis flory i fauny pochodzi sprzed ponad dziesięciu lat nie dostrzeżono.

Komisja  geodezji, ochrony środowiska, drogownictwa i spraw publicznych zaopiniowała pozytywnie „Program ochrony środowiska …”, 4 osoby były za a 5 wstrzymało się od głosu. Podczas sesji 12 radnych było za przyjęciem, troje się wstrzymało od głosu. Tak więc Program ochrony środowiska dla powiatu górowskiego na lata 2025-208 z perspektywą do 2032 r.” został uchwalony.