niedziela, 9 marca 2025

Dwu kandydatów, dwa spotkania

Do niedawna myślałem, że kampanie wyborcze będą się rozgrywać tylko w internecie lub telewizji, ale ostatnie dni pokazały, że się myliłem, Górę bowiem odwiedziło dwu kandydatów ubiegających się o najwyższy urząd w Polsce – prezydenturę.

16 lutego zawitał do Góry Karol Nawrocki, kandydat obywatelski popierany przez Prawo i Sprawiedliwość. W tym dniu najpierw odwiedził Wschowę, potem Górę (spotkanie w Domu Kultury”), a następnie Rawicz, Gostyń i Leszno, tylko w Górze i Lesznie uczestniczył w otwartych spotkaniach z mieszkańcami.

Przed wejściem na salę Domu Kultury można było złożyć podpis pod kandydatura Karola Nawrockiego, kupić wyborczą koszulkę lub bluzę, breloczek lub smycz. Już pół godziny przed spotkaniem z Karolem Nawrockim sala Domu Kultury wypełniła się uczestnikami. Byli najczęściej w wieku średnim lub starsi. Na każdego na fotelu czekała biało-czerwona chorągiewka. W spotkaniu uczestniczyli ponadto starosta górowski Kazimierz Bogucki, jego syn Zbigniew -  poseł, drugi poseł Jacek Świat, posłanka Mirosława Stachowiak-Różecka i europarlamentarzystka Anna Zalewska, wójt Niechlowa Karol Czapla.

Kandydat się spóźniał, ale organizatorzy starali się jak mogli wypełnić ten czas. Karol Nawrocki wchodząc uściskał dłonie mężczyzn, panie całował po rękach. Po odśpiewaniu hymnu narodowego rozpoczęło się jego wystąpienie. Wplótł w nie wątki dotyczące Góry („Święte Schody”, likwidacja szpitala, brak aparatu rentgenowskiego). Za nim siedziały członkinie i członkowie zespołu Osetnopolanie w strojach ludowych, jedna z pań nawet z malutkim dzieckiem.

Następnie nadszedł czas na pytania. Emilia Wierzbicki, rzeczniczka kandydata, zapowiedziała, że mogą paść tylko trzy. Pierwsze zadał Tytus Czartoryski, mieszkający pod Obornikami Śląskami. Trzeciemu pytającemu nie wszystkie decyzje poprzedniego rządu podobały: zakaz wstępu na cmentarze czy do lasu. Na co sala zareagowała burzeniem.

Na zakończenie każdy chętny mógł zrobić sobie zdjęcie z Karolem Nawrockim.

Na sali pojawili się dziennikarze dwu prawicowych stacji telewizyjnych: Michał Gwardyński („Republika”) i Żaklina Skowrońska („wPolsce 24”) oraz dziennikarz leszczyńskiego radia „Elka” Filip Wybieralski.

8 marca przybył drugi kandydat na urząd prezydenta – Sławomir Mentzen, kandydat „Konfederacji” i prezes partii „Nowa Nadzieja”. Jego trasa wyborcza w tym dniu była długa: Jarocin, Gostyń, Kościan, Wschowa, Góra, Rawicz, Leszno. W Górze z wyborcami i nie tylko z nimi (nastolatki, dzieci) spotkał się pod Pomnikiem Wolności. Zgromadzenie było równie liczne jak to w Domu Kultury i równie entuzjastycznie reagowało na jego słowa.

Czas oczekiwania wypełnili prominentni działacze „Konfederacji”. Zapamiętałem tylko wystąpienie Anny Bryłki, europarlamentarzystki.

Sławomir Mentzen swoje ekspresyjne wystąpienie rozpoczął od złożenia życzeń kobietom, w swoim przemówieniu też im poświęcił wiele miejsca, a na zakończenie jego współpracownicy rozdawali paniom tulipany.

Jedynie Radio Gaga zamieściło fotorelację w internecie. Innych dziennikarzy, którzy by się ujawnili, zabrakło. Spotkanie filmował anonimowy kamerzysta, a później pokazano relację w TVN. Prawdopodobnie było tak samo podczas spotkania z Karolem Nawrockim.

Trzeci z trójki najpopularniejszych sondażowo kandydatów do pałacu prezydenckiego, reprezentant Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski ograniczył się do wywieszenia banerów wyborczych.