Na początku był Stanisław Badowski. Jemu powierzono opiekę nad biblioteką szkolną. Po nim nastał Aleksander Baczyński (od 1946 r.), polonista. Opiekował się biblioteką w liceum do 1957 r. Wówczas nastąpiła zmiana prawa. Szkoły mogły pod pewnymi warunkami zatrudnić etatowych bibliotekarzy. Była nim Urszula Kwiatkiewicz do 1979 r. Po niej stanowisko objęła Zdzisława Ziółko.
Urodziła się 7 czerwca 1936 r. w miejscowości Malewskie (powiat Lida), obecnie na Białorusi. Jej rodzicami byli – Stanisława i Piotr Milinkiewicze. Ojciec przez wiele lat sprawował funkcję kierownika Szkoły Podstawowej nr 2 w Górze (1952/53-1965/66).
Od 1955 r. studiowała na wydziale filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 2 października 1961 do 30 września 1963 r. pracowała w Urzędzie Pocztowo-Telekomunikacyjnym Wrocław 2.
Od 1 września 1963 do 31 grudnia 1977 r. była bibliotekarką w Technikum Łączności i Liceum Ekonomicznym nr 3 we Wrocławiu. W 1965 r. ukończyła roczny korespondencyjny kurs bibliotekarski dla pracowników bibliotek powszechnych. Krótko pracowała w Szkole Podstawowej nr 1 w Górze (1 stycznia 1978-31 lipca 1979). Od 1 sierpnia 1979 r. zatrudniono ją w bibliotece szkolnej Liceum Ogólnokształcącego w Górze. W 1980 r. w Instytucie Kształcenia Nauczycieli i Badań Oświatowych w Poznaniu zdała egzamin kwalifikacyjny równoważny wyższym studiom zawodowym na kierunku bibliotekoznawstwa.
Wówczas biblioteka liceum znajdowała się na pl. Bolesława Chrobrego 27. Teraz tam funkcjonuje Biblioteka Pedagogiczna. W tym samym budynku urządzono też hotel dla nauczycieli. Pracowała tam do 30 września 1991 r.
Była zaangażowana w działania „Solidarności” oświatowej. W 1981 r. doszło do kontrowersji w sprawie czasu pracy bibliotekarzy szkolnych. Wg porozumień gdańskich miał on wynosić 30 godzin. Jednak Ministerstwo Oświaty i Wychowania obstawało przy dotychczasowym 35-godzinnym wymiarze pracy. Bibliotekarze szkolni zrzeszeni w „Solidarności” na spotkaniu we Wrocławiu postanowili zbojkotować nadprogramowe 5 godzin, nie przychodząc do pracy. Ona jedyna w Górze i ówczesnym województwie leszczyńskim uczestniczyła w tym proteście.
W 1989 r. była członkiem Tymczasowej Komisji Międzyszkolnej NSZZ „Solidarność” Nauczycieli i Pracowników Oświaty.
W bodajże 1989 r. członkowie Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” nie mieli gdzie się spotykać. Udostępniła im raz czy dwa razy czytelnię biblioteki. Wówczas obradom towarzyszył samochód z milicjantami, stojący na ulicy.Już będąc na emeryturze często odwiedzała bibliotekę wypożyczając stosy książek z literatury pięknej, nawet w czasie epidemii covidu, co widać na fotografii. Miała bardzo szeroki gust, bo czytała powieści Ludluma, autora powieści sensacyjnych, ale też Wildsteina. To byli jej ulubieni pisarze. Przepadała za rozmowami o kotach, bo opiekowała się gromadką tych bezdomnych zwierząt.
Zmarła 28 grudnia 2024 r. w wieku 88 lat. 11 stycznia po mszy św. pochowano ją na cmentarzu parafialnym w Górze.
Dziękuję Magdalenie Mielczarek za
pomoc w pisaniu tego artykułu.