piątek, 30 marca 2018

Obrady w Wielki Czwartek – czyli o bezrobociu


29 marca 2018 r. radni powiatowi spotkali się na XXIV sesji. Niefortunnie wybrany dzień na obrady prawdopodobnie spowodował, że aż 4 radnych było nieobecnych. Za to doszło do obsadzenia wolnego mandatu. Najpierw go sprawował Jan Przybylski. Po jego rezygnacji radnym został Jan Kulczycki, który niespodziewanie zmarł. Teraz mandat objęła po nim Jadwiga Górak. W głosowaniach postąpiła bardzo rozsądnie wstrzymując się od głosu.

Mimo że porządek obrad liczył 26 punktów, radni szybko się z nim uporali. Sesja rozpoczęła się kilka minut po godzinie ósmej a już kilka minut po godzinie dziesiątej radni rozeszli się. Obradom przewodniczył Ryszard Pietrowiak, zastępca nieobecnego przewodniczącego Jana Rewersa. Choć to był jego debiut, poradził sobie nieźle.


 W porządku obrad m.in. przewidziano uchwalenie „Program Ochrony  Środowiska dla Powiatu Górowskiego na lata 2017-2020”, kilka uchwał dotyczyło Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie,  przyjęcie sprawozdania z realizacji programu współpracy powiatu z organizacjami pozarządowymi, przyjęcie sprawozdania z działalności Rady Powiatu i jej komisji oraz informacja o sytuacji na rynku pracy w powiecie górowskim w 2017 r. O bezrobociu chcę napisać kilka zdań, korzystając ze sprawozdania opracowanego w górowskim Powiatowym Urzędzie Pracy.

W 2017 r. odnotowano spadek poziomu bezrobocia z 2201 osób na koniec stycznia 2017 r. do 1816 osób na koniec grudnia 2017 r.  Najmniej zarejestrowanych bezrobotnych było na koniec lipca – 1703 osoby.  W latach od 2015 do 2017 według stanu na koniec grudnia liczba bezrobotnych zmalała o 749 osób.  Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wg gmin: miasto i gmina Góra – w 2015 r. – 1408, w 2017 r. – 1003; miasto i gmina Wąsosz – 518/363; gmina Jemielno 268/187 i gmina Niechlów 371/263.

Na koniec grudnia 2017 r. udział osób bezrobotnych uprawnionych do otrzymywania zasiłku w ogólnej liczbie bezrobotnych wyniósł 15,5% (miasto i gmina Góra – 14,7%; miasto i gmina Wąsosz – 18,7%, gmina Jemielno – 9,6%; gmina Niechlów – 18,3%).


Z wystąpienia Barbary Murlik – pani dyrektor Urzędu Pracy na sesji wynika to przede wszystkim z dwu czynników – ożywienia gospodarczego w kraju i z tego, że mieszkańcy powiatu górowskiego znajdują pracę poza jego granicami w powiatach leszczyńskim, rawickim i głogowskim i innych oraz za granicą

Na koniec 2017 r. na terenie powiatu funkcjonowało 2898 podmiotów gospodarczych. W porównaniu do 2016 r., gdzie było zarejestrowanych 2863, zanotowano niewielki wzrost o 35 podmiotów. Pomimo niewielkiej tendencji wzrostowej powiat górowski jest powiatem o najmniejszej liczbie zarejestrowanych podmiotów na terenie województwa dolnośląskiego. Inne powiaty o małej liczbie podmiotów to milicki – 3638, strzeliński – 3857 i wołowski – 4106.

W 2017 roku funkcjonowało najwięcej mikroprzedsiębiorstw (2765), zatrudniających do 9 pracowników. 113 przedsiębiorstw z terenu powiatu zatrudniało od 10 do 49 pracowników. Najmniej liczną grupę stanowiły przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 249 pracowników, bo tylko 20.

Z tych liczb nasuwa się smutna refleksja – bezrobotny ma największe szanse znalezienie pracy poza granicami powiatu górowskiego.

sobota, 24 marca 2018

Hołd „Żołnierzom Wyklętym”


23 marca w auli Zespołu Szkół w Górze rywalizowało 19 uczniów w III edycji konkursu poświęconego „Żołnierzom Wyklętym”. Pochodzili oni ze szkół w Irządzach, Czerninie, Wąsoszu, Niechlowie, Naratowie oraz z Góry (LO, ZS, SP nr 1 i SP nr 3). Konkurs zorganizowali: klub „Gazety Polskiej”, Towarzystwo Ziemi Górowskiej, Zespół Szkół przy współudziale Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu. Patronują mu – poseł Mariusz Orion Jędrysek i dr Sławomir Węgrzynowicz. Twórcą i animatorem konkursu jest Tadeusz Tutkalik. Imprezę uświetniło swą obecnością dwu żołnierzy wyklętych – Marian Marmulewicz z Sicin i Adolf Kolman z Góry oraz Stefania Kolman, która w czasie wojny wraz z rodzicami przechowywała Żyda.


Impreza rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i wejścia grupy rekonstrukcyjnej stowarzyszenia „Patriotyczny Głogów” oraz odśpiewania hymnu narodowego. Członkowie „Patriotycznego Głogowa” już wcześniej odwiedzili Górę, biorąc udział w mszy św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych” w kaplicy św. Faustyny. Następnie gości i uczestników powitała Ewa Gano – dyrektorka szkoły i Tadeusz Tutkalik. Konkurs prowadził Kamil Kutny.



Część konkursowa składała się z trzech etapów. W pierwszym etapie uczestnicy odpowiadali na 10 pytań za 1 punkt, w drugim – na 5 pytań za 2 punkty. Trzeci etap – finałowy polegał na tym, że 6 uczestników z największym dorobkiem punktowym wybierali z listy 10 pytań jedno za określoną liczbę punktów (od 1 do 5). Nieprawidłowa odpowiedź skutkowała odliczeniem punktów. Najczęściej finaliści wybierali pytania za 2 lub punkty.

Uczestnicy nie musieli niczego pisać ani mówić, wystarczył pilot. Który każdy otrzymał, przy jego pomocy zaznaczali odpowiedzi na pytania, które wyświetlano na tablicy interaktywnej. Obecni w auli zmagania mogli śledzić rywalizację. Po zakończeniu kolejnych etapów przedstawiano wyniki. Za obsługę informatyczną odpowiadał Ryszard Morżak – nauczyciel z Zespołu Szkół.  

Między drugim i trzecim etapem przedstawiciel „Patriotycznego Głogowa” przedstawił uzbrojenie żołnierzy Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego.

Konkurs wygrała Martyna Matuszewska ze Szkoły Podstawowej w Wąsoszu (przygotowana przez B. Nawrot), kolejne miejsca zajęli: II - Zuzanna Biaduń (SP Irządze), III – Aleksandra Monkiewicz (ZS Niechlów), IV – Antonina Skawska (SP Naratów), V – Jolanta Pałysa (ZS Góra) i VI – Dawid Gajewski (ZS Góra). Wśród uczestników rozlosowano nagrodę pocieszenia. Otrzymała ją Karolina Dąbkowska ze Szkoły Podstawowej w Czerninie. Zmaganiom finalistów przyglądali się uczniowie Zespołu Szkół. Oni też mogli się wykazać wiedzą o „Żołnierzach Wyklętych”. Najlepiej wypadła klasa I Technikum Ekonomicznego.



 Nim ogłoszono wyniki i wręczono nagrody Artur Małecki, który prowadził imprezę, przedstawił dwu honorowych gości – Mariana Marmulewicza i Adolfa Kolmana. Marian Marmulewicz był członkiem organizacji niepodległościowej bez nazwy działającej w 1951 r. w Sicinach i Tarpnie, Adolf Kolman - członkiem Związek Walki Zbrojnej Armii Krajowej działającej w latach 1945/1946 na terenie powiatu górowskiego.


Jerzy Rudnicki z Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu przedstawił Stefanię Kolman, która w czasie wojny wraz z rodzicami w Smykowcu pod Tarnopolem ukrywała Żyda Jakuba Krystianpollera. Została uhonorowana z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej przypadającego 24 marca.




piątek, 23 marca 2018

Powiatowe obchody stulecia odzyskania niepodległości


14 marca 2018 r. na zaproszenie starosty doszło do spotkania członków komitetu obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Rozpoczęło się tym, że Paweł Wróblewski wszystkim obecnym podarował książkę zawierającą wspomnienia mieszkańców gminy Niechlów.

Starosta Piotr Wołowicz poinformował o ustalonym programie obchodów. Poczynając od kwietnia będą organizowane konkursy informatyczne, plastyczne, przegląd artystyczny, Noc Muzealna. Właściwą inaugurację zaplanowano na 23 maja. Będzie to impreza artystyczno-historyczna w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących. W zależności od zainteresowania będzie mogła być powtórzona w innych szkołach. 7 czerwca na terenie wokół „Arkadii” spotkają reprezentacje gmin na pikniku rekreacyjno-historyczny. W kolejnych miesiącach odbędą się  kolejne imprezy: wystawa fotograficzna w PCDNiPPP, zawody strzelecki i wędkarskie, konkurs plastyczny i inne. Na przełomie października i listopada zaplanowano imprezę zamykającą obchody – koncert połączony z sesją podsumowującą dwudziestolecie samorządu powiatowego. 

Po tej prezentacji wywiązała się krótka dyskusja. Kazimierza Boguckiego zainteresowało, dlaczego nie zaproszono do udziału w komitecie organizacyjnym niektórych organizacji takich jak Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna, Towarzystwo Ziemi Górowskiej czy „Solidarności”. Wg starosty mogą się włączyć do prac komitetu. . Ja ze swoje strony podkreśliłem, że Ryszard Górski - szef Towarzystwa Przyjaciół Dzieci czuje się rozżalony brakiem zaproszenia, toteż samodzielnie będzie organizował cztery imprezy w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.  Starosta  w rozmowie z R. Górskim nie odczuł, żeby miał jakiś żal.

Kazimierz Bogucki zaapelował ponadto o wyróżnienie osób aktywnych w czasie II wojny światowej i w różnych działaniach w okresie późniejszym. Z powątpiewaniem przyjął słowa starosty, że te osoby będą odznaczone na sesji Rady Powiatu, gdyż obowiązują pewne terminy i nie wiadomo, czy się w nich zmieścimy

Poprzedniego spotkania padło wiele propozycji uczczenia stulecia odzyskania niepodległości. Prawie żadne nie doczekają się realizacji, bo wg starosty nie mieściły się w ramach  obchodów. Zwróciłem uwagę, że propozycja nieobecnego Grzegorza Trojanka wyróżnienia 100 wybitnych górowian, jak najbardziej pasuje do obchodów  uczczenia stulecia odzyskania niepodległości.