O mnie

 Mirosław Żłobiński


Urodziłem się w Górze. Moi rodzice przybyli tutaj z Wileńszczyzny: tata w 1945 r., mama w 1956 r. Naukę rozpocząłem w szkole podstawowej nr 2 im. Henryka III Głogowskiego, a zakończyłem w tej samej szkole, której już patronował Tadeusz Kościuszko. Następnie kontynuowałem edukację poza Góra – w Brzegu Dolnym i Wrocławiu (tu ukończyłem filologię polską i  bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim). We Wrocławiu przeżyłem festiwal „Solidarności” i stan wojenny. Od 1988 r. pracuję w Bibliotece Pedagogicznej w Górze; wcześniej krótko uczyłem języka polskiego w szkole podstawowej nr 2.

Od 1989 r. czynnie włączyłem się w życie społeczne i polityczne Góry. Byłem jednym z założycieli „Gazety Górowskiej” - pisma Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, „Przeglądu Górowskiego”, kolejnej „Gazety Górowskiej”; pełniłem funkcję redaktora naczelnego „Górowskich Zeszytów Oświatowych” – pisma wydawanego przez Powiatowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego w Górze. Obecnie jestem jedną z osób redagujących „Kwartalnik Górowski” – pisma poświęconego historii Góry i powiatu górowskiego. Jest ono wydawane wspólnie przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Górowskiej i PCDNiPPP. Pisuję do miesięcznika „Św. Katarzyna” – pisma wydawanego w parafii św. Katarzyny. 

Publikowanie w „Kwartalniku Górowskim” wiążę się z moim zainteresowaniem historią Góry i powiatu górowskiego. To zainteresowanie zaowocowało tym, że jestem współautorem czterech książek („Powiat górowski dawniej i dziś na starych widokówkach i współczesnych fotografiach”, „Działalność Powiatowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego w Górze w latach 2000-2010”, „Skąd przyszliśmy, kim jesteśmy?”, "Powiat górowski w czasie II wojny światowej i pierwszych latach powojennych") i autorem dwu („60 lat Biblioteki Pedagogicznej w Górze”, „Bieg Niepodległości w Górze 1994-2013”). Jestem także autorem dwu książek, które z różnych przyczyn nie ukazały się drukiem („60 lata Szkoły Podstawowej w Glince 1945-2005” i „Górowscy rycerze św. Floriana”).

Jestem członkiem „Solidarności” i Towarzystwa Miłośników Ziemi Górowskiej. Z ramienia TMZG współorganizuję konkurs dla młodzieży szkolnej „Góra i Ziemia Górowska – Moja Mała Ojczyzna”.

Obecnie jestem członkiem Rady Powiatu w Górze w kadencji 2018 - 2023.