piątek, 28 września 2018

Przedostatnia sesja


27 września radni powiatowi spotkali się na XXVII sesji Radu Powiatu. Była to przedostatnia sesja w tej kadencji, ostatnia odbędzie się pod koniec października. Tę informację od rządzących niemalże wydusił radny G. Trojanek. Swego czasu zgłosił wniosek, żeby pod koniec kadencji dokonać podsumowania kończącej się kadencji, dowiedzieć się jakie odniesiono sukcesy, jakie porażki. Dowiedział się, że jeszcze będzie sesja, ale, czy takie sprawozdanie zostanie przedstawione, nie dowiedział się. Na podstawie porządku obrad omawianej przeze mnie sesji mogę przypuszczać, że raczej przewodniczący Jan Rewers z tego się nie wywiąże. A dlaczego?


Wg planu pracy Rady Powiatu przyjętego uchwałą w grudniu minionego roku w III kwartale radni powinni otrzymać sprawozdanie z działalności Domu Pomocy Społecznej za 2017 r. Nie otrzymali. Na moje pytanie o to najpierw przewodniczący rady Jan Rewers przerażonym wzrokiem popatrzył na Elżbietę Kwiatkowską, jakby u niej szukał pomocy. Przypomniałem mu wtedy, że pytanie było skierowane do niego, więc zaczął wymyślać, że dyrektor DPS’u nie pokazuje w starostwie, unika go …, w domyśle on jest winien. Błyskawicznie zareagowała Teresa Frączkiewicz, żeby nie czegoś takiego nie insynuował. Jan Rewers uśmiechnął się … i na tym koniec. Nie ma sprawy.

W proponowanym porządku obrad w punkcie 13 przewodniczący przewidział „Sprawozdania z działalności POSiR w Górze za lata 2015 r. – 2017 r.”  Chodizło o halę „Arkadia”. Przed każdą sesją radni otrzymują materiały jej dotyczące. Zamiast tego sprawozdania był „l pracy POSiR w Górze” o wysokim stopniu ogólności. Mający niewiele cech formalnych charakterystycznych dla sprawozdania. Dla Jana Rewersa (i nie dla radnych z tzw. koalicji rządzącej) nie był to żaden problem.

Po uporaniu się z tymi dla przewodniczącego rady drugorzędnymi kwestiami przystąpiono do obrad nad ważniejszymi kwestiami. Znowu po raz któryś okazało się, że protokół z czerwcowej sesji Rady Powiatu ma przynajmniej jedną lukę (zabrakło wystąpienia jednego z radnych), być może więcej, ale trudno to stwierdzić po trzech miesiącach.

Rada zmieniła budżet powiatu, uchwałę w sprawie określenia zadań, na które zostaną przeznaczone środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (wszyscy radni byli za), pozbawiono drogi Baranowice – Kowalowo i Borowno – granica województwa kategorii dróg powiatowych (wszyscy radni za), przyjęto sprawozdania z działalności rady i komisji, sprawozdanie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (wszyscy radni za).

Nieco senna atmosferę obrad przerwała sprawa powołania doraźnej komisji statutowej. Najpierw miała dokonać zmian, ostatecznie przygotować projekt zmian statutu w związku z nowelizacją ustawy o samorządzie powiatowym z stycznia 2018 r., faktycznie weszła w życie kilka miesięcy później. Na moje pytanie dlaczego przystąpiono do tego tak późno.  Nie doczekałem się odpowiedzi. Na kolejne moje pytanie, czy praca nad zmianą statutu zakończy się przed końcem kadencji. Niedawno doraźna komisji statutowa pracowała nad zmianą statutu (początek 27 marca 2015 i zakończenie 22 czerwca 2016 r.) i ta praca bardzo się przeciągnęła. Zapewniono mnie, że zdążą. Ostatecznie doraźną komisję utworzyli Paweł Niedźwiedź, Ryszard Wawer i Marek Biernacki – wszyscy z tzw. koalicji rządzącej. Żaden radny opozycyjny nie był zainteresowany pracą w tej komisji. Podczas odczytywania przez Jana Rewersa projektu uchwały zniekształcił jedno nazwisko. Od początku kadencji takie błędy często mu się zdarzały i po niemal czterech latach nadal to robił. Starosta to skomentował „powinniśmy się przyzwyczaić”, co radni przyjęli z rozbawieniem.

Andrzej Wałęga poruszył bardzo ważną kwestię – dojazdy uczniów do szkół. Nie zawsze rozkład jazdy autobusów jest dostosowany do rytmu pracy szkoły. Uczniowie muszą się zwalniać z lekcji, żeby zdążyć na ostatni kurs autobusu do swojej miejscowości. Potwierdziła to dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących Magdalena Mielczarek, która mówiła, że trudno się porozumieć z przewoźnikiem – przedsiębiorstwem „Milla” z Leszna. Rozmawiała i będzie rozmawiała.

wtorek, 25 września 2018

Kamil Kutny – kandydat do Rady Powiatu w Górze



Ur. w 1991 r. w Górze. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Górze. Następnie studia wyższe na Uniwersytecie Opolskim na kierunku historia nauczycielska z wiedzą o społeczeństwie. Od zawsze w kręgu zainteresowań była historia regionalna. Górze poświęcił dwie prace: licencjacką w 2013 r. „Powiat górowski w czasie II wojny światowej” i magisterską w 2015 r. „Solidarność na Ziemi Górowskiej”.  Współautor i redaktor dwóch książek m.in. „Powiat górowski w czasie II wojny światowej i w pierwszych latach powojennych”, kolejna w przygotowaniu. Autor licznych artykułów historycznych w „Kwartalniku Górowskim” i „Przeglądzie Górowskim”. Współorganizator powiatowego konkursu poświęconego „Żołnierzom Wyklętym”, propagator idei podziemia niepodległościowego. Na co dzień nauczyciel historii i wos w Szkole Podstawowej w Bukówcu Górnym i Jezierzycach Kościelnych. Kandydat z listy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwośc (pozycja 6). Po wygranych wyborach chce zająć się m.in. sprawami oświaty, walką z nepotyzmem i transparentnością pracy rady.

Inni kandydaci Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość do Rady Powiatu z gminy Góra (w porządku alfabetycznym): K. Bandoch, K. Bogucki, D. Chochowska, R. Dąbkowski, T. Rolny, A. Szalkowska, T. Tutkalik, L. Wilkiewicz, M. Żłobiński.

niedziela, 23 września 2018

Emeryci do samorządu


W najbliższych wyborach samorządowych do Rady Powiatu w Górze startuje 6 komitetów wyborczych: Bezpartyjni Samorządowcy, Razem dla Powiatu Górowskiego, Prawo i Sprawiedliwość, SLD Lewica razem, Twój Samorząd i Beaty Pony. Dwa komitety – Prawo i Sprawiedliwość i Razem dla Powiatu Górowskiego – wystawiły listy kandydatów we wszystkich trzech okręgach wyborczych, w sumie po 21 kandydatów. Dla przypomnienia: okręg nr 1 to gmina Góra, okręg nr  2 to gmina Wąsosz, okręg nr 3 – gminy Jemielno i Niechlów. W sumie w powiecie górowskim wystawiono 10 list kandydatów z 72 kandydatami (34 kobiety i 38 mężczyzn).

Średni wiek zarejestrowanych kandydatów do Rady Powiatu wynosi 51 lat (49 lat dla kobiet i 53 dla mężczyzn). Średni wiek kandydatów do rad gminy jest nieco niższy – 48 lat (45 dla kobiet i 51 dla mężczyzn). W sumie do rad wszystkich typów na terenie powiatu górowskiego kandyduje 236 osób, z czego w przedziale wiekowym 18-29 lat tylko 13 osób (5 kobiet i 8 mężczyzn), w przedziale 30-39 lat – 53 ( 35 i 18), w przedziale 40-59 – 109 (45 i 64) i w przedziale 60 i więcej – 51 (21 i 40).

Jak taka statystyka wiekowa wygląda dla poszczególnych komitetów wyborczych i ich list?  Bezpartyjni Samorządowych – średni wiek zarejestrowanych kandydatów to 49 lat (43 i 52); kandydaci mają od 25 do 68 lat. Razem dla Powiatu – okręg nr 1: 50 lat (52 i 49), kandydaci mają od 33 do 68 lat; okręg nr 2: 53 lata (64 i 46), kandydaci  mają od 32 do 68 lat; okręg nr 3: 52 lata (48 i 56), kandydaci mają od 35 do 63 lat. Prawo i Sprawiedliwość – okręg nr 1: 54 lata (56 i 53), kandydaci mają od 27 do 72 lat, okręg nr 2: 46 lat (41 i 54), kandydaci mają od 25 do 67 lat, okręg nr 3: 50 lat (38 i 62), kandydaci mają od 27 do 68 lat.  SLD Lewica Razem – okręg nr 1: 61 lat (58 i 65); kandydaci mają od 38 do 74 lat. Twój Samorząd – okręg nr 2: 41 lat (38 i 45); kandydaci mają od 36 do 51 lat. Komitet Wyborczy Beaty Pony: okręg nr 3 – 49 lat (46 i 52); kandydaci mają od 40 do 67 lat. Najmłodsi, ale jednak nie tak młodzi, startują w okręgu nr 2: Twój Samorząd – średni wiek kandydatów to 41 lat i Prawo i Sprawiedliwość – średni wiek 46 lat. Najmłodszy kandydat (25 lat) startuje w okręgu nr 1 z listy Bezpartyjnych Samorządowców, a najstarszy (74 lata) w tym samym okręgu z listy SLD Lewica Razem.

Dla wyborów do rad gminy nie można przedstawić tak precyzyjnego obrazu statystycznego ze względu na inną ordynację wyborczą. W wyborach do Rady Powiatu bowiem obowiązuje ordynacja proporcjonalna a do rad gmin – większościowa. Generalnie panuje ta sam tendencja – kandydują starsze osoby, młodszych jest znacznie mniej. Dwa komitety wyborcze mają swoistych rekordzistów. Komitet Wyborczy Beaty Pony wystawił najmłodszego kandydata, liczy on 18 lat, a komitet Ireny Krzyszkiewicz – najstarszego, mającego 82 lata. Senior ten niemal nieprzerwanie od 1990 r. bodajże bez jednej kadencji jest radnym Rady Miejskiej w Górze.

czwartek, 20 września 2018

Adam Lach: Głosuj na sąsiada swego, bo znasz jego


Ur. się w 1959 w Górze. Potomek jednej z pierwszych osób, która osiedliła się w Górze po wojnie. Wykształcenie średnie techniczne. Żonaty, troje dzieci. Rencista, kościelny od 10 lat.

Po wygranych wyborach do Rady Miejskiej Góry zamierza wnikliwie przyjrzeć się finansom gminy.


Mogą na niego głosować 21 października w przedszkolu na ul. Żeromskiego mieszkańcy ulic 11 Listopada, Armii Krajowej, Gabriela Narutowicza, Jarosława Dąbrowskiego, ks. kanonika Józefa Hawrysza, ks. Piotra Ściegiennego, Ludwika Zamenhofa, Małej, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Obrońców Lwowa, Placu Bolesława Chrobrego, Staromiejskiej, Stefana Żeromskiego, Wolności, Zaułka (okręg nr 6).

wtorek, 18 września 2018

Sesja na koniec kadencji


Na 27 września zaplanowano XXVII sesję Rady Powiatu. Proponowany porządek obrad liczy 20 punktów, m.in. zmiany w budżecie, sprawozdanie z działalności hali „Arkadia”, sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i inne. Jeden punkt wydaje się szczególnie intrygujący – powołanie uchwałą doraźnej komisji statutowej. Jej zadaniem będzie dokonanie zmian w statucie w związku z nowelizacją ustawy o samorządzie powiatowym.  Za wykonanie uchwały będzie odpowiadał przewodniczący Rady Powiatu. Rodzi się pytanie, czy do 21 października, czyli w ciągu niecałych czterech tygodni, uda się wykonać to zadanie. Wtedy radni nowej VI kadencji otrzymają poprawiony statut. A może to zadanie im zostawić?


niedziela, 16 września 2018

Tadeusz Rolny – kandydat do Rady Powiatu


Ur. 1958 roku w Górze. Żonaty, trzech synów, czworo wnucząt. Wykształcenie zawodowe. Obecnie rencista


Praca w Cukrowni Góra Śląska (33 lata).
Członek Zarządu Solidarności przy Cukrowni Góra Śląska.
Członek Zarządu Solidarności Województwa Leszczyńskiego.
Radny Rady Miejskiej w Górze dwie kadencje: 1998-2002 oraz 2002-2006.
Przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oraz członek Komisji Oświaty, Sportu i Porządku Publicznego.
Członek zarządu Rady Rodziców przy Szkole nr 1 w Górze.
Członek zarządu Rady Rodziców przy Zespole Szkół Elektrycznych w Nowej Soli.
Przewodniczący Rady Rodziców w Gimnazjum nr. 1 w Górze.
Członek Rady Parafialnej w parafii pod wezwaniem Św. Faustyny.
Współzałożyciel i członek zarządu Stowarzyszenia "Samarytanin" przy parafii Św. Faustyny
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej w ROD "Cukrownik" i ROD "Marzenie".
Współzałożyciel i członek zarządu ugrupowania Regionalne Centrum Niezależne.
Działacz społeczny przy organizacji festynów i zabaw tanecznych dla dorosłych, dzieci i młodzieży oraz akcji charytatywnych.
Zainteresowania: ogrodnictwo oraz ptaki

Jeśli wygram wybory w pierwszej kolejności zajmę się:
-        przywróceniem wysokiego poziomu służby zdrowia w naszym powiecie poprzez uruchomienie szpitala w Górze lub pozyskanie funduszy na inwestycję w nowy szpital w naszym mieście;
-        pozyskaniem firm i inwestorów do przedsięwzięć na naszym terenie oraz funduszy z różnych źródeł by przyczynić się do rozwoju gospodarczego naszego powiatu.

Inni kandydaci Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość do Rady Powiatu z gminy Góra (w porządku alfabetycznym): K. Bandoch, K. Bogucki, D. Chochowska, R. Dąbkowski, K. Kutny, A. Szalkowska, T. Tutkalik, L. Wilkiewicz, M. Żłobiński.

piątek, 7 września 2018

Jak pracowali radni Rady Miejskiej?


Wielkimi krokami zbliża się koniec kadencji Rady Miejskiej Góry funkcjonującej w latach 2014 – 2018. Jest to niewątpliwie czas podsumowań pracy naszych rajców. Podsumowania takiego zapewne dokona przewodniczący Jerzy Kubicki na ostatniej z sesji, ale informacja ta trafi do wąskiego grona odbiorców. Dlatego za pośrednictwem Internetu warto te dane upublicznić, wszak należy nam się informacja jak pracowali nasi poszczególni reprezentanci.

Rada Miejska Góry składa się z 21 radnych, w której większość stanowią sympatycy obecnej burmistrz Ireny Krzyszkiewicz. Ze strony UMiG Góra dowiadujemy się, że 24.02.2015 r. powstał Klub Radnych „Niezależni” skupiający 5 członków. Wśród nich widnieje nazwisko przewodniczącego Jacka Szczerby startującego z list Teresy Frączkiewicz, a obecnie jak wieść gminna niesie członka powstającego KWW Ireny Krzyszkiewicz. Informacje więc nieaktualne.

Nasi radni gminni w całej kadencji spotkali się na 52 sesjach. Każda z sesji była miejscem ścierania się poglądów, ostrej dyskusji, wylęgarnią propozycji. Radni pracowali również na komisjach, składali wnioski, zapytania i interpelacje. Jak w rzeczywistości wyglądała ich praca przekonają się Państwo sami. Wszelkie prezentowane dane są w 100 % wiarygodne i pochodzą z odpowiedzi uzyskanej od przewodniczącego Jerzego Kubickiego, za co serdecznie mu dziękuję.

Niestety, nie uzyskałem odpowiedzi na 2 nurtujące chyba wszystkich pytania. Pierwsze z nich dotyczyło merytorycznych wystąpień radnych na sesjach (więcej niż 2 zdania). A drugie, zatrudnienia członków najbliższej rodziny radnych w jednostkach podległych gminie Góra. Jak Państwo wiecie miłośników rodzinnego samorządu u nas nie brakuje. Czego więc nie robi się dla zaspokojenia ciekawości. Merytoryczne wystąpienia radnych dotyczące porządku obrad na danej sesji z wykluczeniem formuły: „Przewodniczący Komisji (…) poinformował, że komisja pozytywnie zaopiniowała przedmiotowy projekt uchwały” zostały przeliczone.
A o to wyniki, sporządzone na podstawie protokołów z sesji dostępnych w BIP:

Radny
Aktywny udział w sesjach
Bronisław Barna
V
Tadeusz Biernacki

Ryszard Borawski
XI, XII, XVIII, XX, XXVII, XXIX, XXX, XXXIII, XLVII, LI
Adam Chmiel
V, IX, XI, XIII, XVIII, XXIX, XXX, XXXII, XXXVI, XXXVII, XXXVIII, XXXIX, XLI, XLIV, XLVII
Jerzy Czech
XXVII, XXXIII, XXXIV, XXXIX
Henryk Drozdowski
XXI
Mariusz Dziewic

Wacław Grzebieluch
V, VI, X, XIII, XIX, XXVIII, XXXII, XXXIII, XXXIV, XXXVIII, LII
Katarzyna Jabłońska
III, V
Agnieszka Jędryczka
V
Zygmunt Iciek

Katarzyna Łapińska
XXII, XXXVIII
Jerzy Kubicki
Jako przewodniczący bierze udział w dyskusji na każdej sesji
Jerzy Maćkowski
VIII, XIII, XIV, XVII, XXXVIII, XLVI, XLVII, L
Małgorzata Makles
XXXVIII
Robert Mazulewicz
XXXIII, XXXIV, XXXV, XXXVI, XXXVII, XXXVIII, XLVII, XLVIII, L, LI, LII
Zbigniew Przybylski
XXXIII, XXXIX,
Bolesław Siekanowicz
I, IV, XIV, XXX, XXXII, XXXVII, XXXVIII, LII
Monika Siekanowicz
XXXIV, XLIV
Jacek Szczerba
I, III, V, XI, XX, XXIII,  XXXVII, XLVII
Arkadiusz Szuper
VIII, XXI, XXVII, XXXIX, XLVII

Jak sami Państwo widzicie wystąpienia ogólne na sesjach szału nie robią. Z grona 21 wybrańców bryluje Adam Chmiel. Są też radni, którzy na podstawie przyjętego kryterium na sesjach milczą. Kolejne ciekawe dane to frekwencja na sesjach. Największą absencję miał radny Wacław Grzebieluch – 31 opuszczonych sesji. Radny Grzebieluch ma również najwięcej nieobecności na komisjach – 30 opuszczonych na 57. Na drugim miejscu jest Robert Mazulewicz z 20 opuszczonymi komisjami na 34. Szału nie robią też zgłoszone interpelacje, zapytania i wnioski. Najwięcej w całej kadencji zgłosił radny Adam Chmiel – 7, następnie Jerzy Kubicki – 3. Na tej płaszczyźnie radni gminni w stosunku do powiatowych wypadają bardzo marnie. Ocenę pracy radnych pozostawiam Państwu. A głos oddany przy urnach niech nie będzie głosem straconym.
Kamil Kutny