poniedziałek, 20 marca 2017

Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dzisiaj (20 marca br.) Zespół Szkół w Górze gościł uczestników II konkursu poświęconego „Żołnierzom Wyklętych”. Jego celem było popularyzowanie wiedzy o bohaterach walk o wolną i niepodległą Polski w latach 1944-1963. Rywalizowali w nim uczniowie gimnazjów (Niechlów, Irządze, Wąsosz, Czernina, nr 1 i nr 2 w Górze) i szkół średnich (ZS i LO). Wcześniej w eliminacjach szkolnych wzięło udział 52 uczniów. Patronat nad konkursem objęli dr Sławomir Węgrzynowicz i  prof. Mariusz Orion Jędrysek – poseł i wiceminister ochrony środowiska, w imieniu tego ostatniego występował nadleśniczy Robert Szymanowicz z nadleśnictwa Żmigród.



Rozpoczął imprezę Tadeusz Tutkalik, witając uczestników i gości. Wymienił organizatorów: Górowski Klub „Gazety Polskiej”, Towarzystwo Ziemi Górowskiej, Zespół Szkół, Szkoła Podstawowa im. Armii Polskiej w Niechlowie; współudział miało też Biuro Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu.  Przedstawił komisję konkursową. Na jej czele stał Kamil Kutny. Podziękował licznym sponsorom:  nadleśnictwo Żmigród, zakład tapicerski Piotra Sawickiego, Robert Szymanowicz, Danuta Bednarz, Stanisław Hoffmann, Mirosław Bawolski., Zbigniew Witko, Marek Hołtra, Michał Krochta, Anna Kolibek, Edward Adaszyński, IPN we Wrocławiu. Dzięki nim biorący udział w konkursie mogli otrzymać wartościowe nagrody.  Konkurs – to trzeba podkreślić - nie odbyłby się bez osobistego zaangażowania T. Tutkalika.

Rywalizacja odbyła się w trzech turach. Każdy uczestnik miał do dyspozycji komputer, na którym wyświetlano pytania. Do tego celu wybrano program Fronter. W pierwszej rundzie można było uzyskać jeden punkt za pytanie; w drugiej rundzie – dwa punkty. W trzeciej rundzie każdy z uczestników losował pytanie i wybierał punktację odpowiedzi w skali od jednego do pięciu. Jeden z uczestników tylko wybrał pytanie za pięć punktów (i te pięć punktów zdobył), potem się okazało, że był zwycięzcą konkursu. Za przygotowanie informatyczne konkursu odpowiadali nauczycieli informatyki z ZS – Ryszard Morżak i Grzegorz Madera.

W przerwach między rundami konkursowymi Artur Małecki – nauczyciel z ZS i Marek Gadowicz z IPN we Wrocławiu mówili o różnych formach oporu przeciw władzy komunistycznej. M. Gadowicz odwiedził Górę 13 grudnia 2016 r. Wtedy mówił o stanie wojennym.


Największą wiedzą o „Żołnierzach Wyklętych” wykazał się uczeń Gimnazjum nr 2 w Górze Wojciech Wiesławski (opiekun Elżbieta Maćkowska), na drugim miejscu znalazł się Łukasz Goliczewski (opiekun Barbara Gudalewicz)z Gimnazjum nr 1 w Górze, na trzecim – Jakub Cieślak z Gimnazjum w Niechlowie (opiekun Gabriela Krzyżanowska).