środa, 8 marca 2023

Odszedł Adam Ćwian

7 marca 2023 r. w wieku 67 lat zmarł Adam Ćwian. Msza św. pogrzebowa odbędzie się 10 marca o godz. 14.00 na cmentarzu parafialnym w Górze; wcześniej modlitwa różańcowa, także dzień wcześniej 9 marca o godz. 16.00 na cmentarzu parafialnym.

Adam Ćwian był mieszkańcem Góry od 1980 r., wcześniej Tarpna w gminie Niechlów. Po ukończeniu technikum mechanizacji rolnictwa we Wrocławiu-Praczach podjął pracę w PGR Naratów jako kombajnista, potem operator urządzeń samobieżnych, a na końcu magazynier. W 1981 r. został kierownikiem Bazy Mechanizacji i Transportu we Wronińcu. W trakcie pracy ukończył studia na Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Po likwidacji BMiT kierował eksploatacją zakładowych stacji wodociągowych. Z początkiem 1994 r. utworzył i kierował zakładem budżetowym wodociągów i kanalizacji w gminie Niechlów.

Umowę spółki spisano aktem notarialnym 18 stycznia 1994 r. Rejestracja nastąpiła 10 marca 1994 r. w sądzie rejonowym w Lesznie. TEKOM rozpoczął działalność 1 kwietnia 1994 r. Spośród czterech kandydatów na stanowisko prezesa spółki Tekom wybrano Adama Ćwiana.

O kierowaniu Tekomem przez Adama Ćwiana można pisać w nieskończoność, ale warto wymienić choć kilka zadań z czasu jego prezesury.

W 1997 r. oddano do użytku zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków. Inwestorem zastepczym był Tekom. Po kilku miesiącach Adam Ćwian mógł z duma powiedzieć, że jakośc zrzucanych ścieków znacznie się poprawiła, a redukacja zanieczyszcze wynosi nawet 99%.

W 2002 r. władze samorządowe Góry postanowiły usprawnić organizację gospodarki komunalnej, m.in. zlikwidowały Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. We wrześniu 2008 r. rada nadzorcza Tekomu ogłosiła konkurs na stanowisko prezesa zarządu. Wygrał je Jacek Frączkiewicz i z dniem 1 października 2008 r. rozpoczął kierowanie spółką. Jednak zbyt długo spółką nie kierował, gdyż pod koniec marca 2009 r. został odwołany ze stanowiska. W czasie jego prezesury wiceprezesa sprawował Adam Ćwian a od 31 marca 2009 r. ponownie został prezesem.

Z dniem 1 stycznia 2009 r. Tekom rozszerzył swą działalność o odbiór nieczystości stałych, sprzątanie miasta, administrowanie cmentarzem komunalnym, prowadzenie targowiska i zajmowanie się zielenią miejską. Przejął majątek pochodzący z likwidowanego ZGKiM . Wówczas Tekom wszedł w posiadanie budynków magazynowo-garażowych na ul. Poznańskiej. I tak Tekom przekształcił się od zakładu zarządzającego wodociągami do przedsiębiorstwa komunalnego o bardzo szerokim profilu działania. Tym zadaniom dał radę kierować Adam Ćwian.

W październiku 2012 r. rozpoczęto budowę zbiornika retencyjnego wody uzdatnionej objętości 1 000 m3 i modernizację istniejącego zbiornika o objętości 500 m3. W lipcu 2013 r. zakończono te prace. Pozwoliły one na zwiększenie bezpieczeństwa nieprzerwanej dostawy wody dla miasta i poprawienie jakości wody oraz stabilizacji ciśnienia wody w sieci. Sfinansowano je ze środków własnych i pożyczek.  Widocznym znakiem zakończenia tej inwestycji było wyłączenie z użytkowania wieży ciśnień.

27 września 2022 r. Adam Ćwian odszedł na emeryturę, funkcję prezesa Tekomu objęła Katarzyna Nowak.

Adam Ćwian w 2015 r. urządził jubileusz stulecia górowskich wodociągów (patrz https://info-gora.blogspot.com/2015/06/stowa-to-jest-cos.html). Jednym z jej elementów była publikacja „100 lat górowskich wodociągów”, do której napisania mnie zaangażował. Był to jego pomysł. Informacje w niej zawarte wykorzystałem przy pisaniu tego artykułu. Współpraca przy jej powstaniu układała się bardzo dobrze. Zawsze miał czas, żeby wyjaśnić różne sprawy związane z funkcjonowaniem wodociągów czy udostępnić dokumenty.