niedziela, 23 kwietnia 2023

Tablica ku czci Witolda Pileckiego

Wśród członków „Solidarności” emerytów i rencistów (od lutego 2021 r. przewodniczy Tadeusz Tutkalik), klubu „Gazety Polskiej” i internowanych w czasie stanu wojennego w 1981 r. zrodziła się inicjatywa upamiętnienia Witolda Pileckiego. Był on żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Skazany został przez władze komunistyczne Polski na karę śmierci i stracony 25 maja 1948 r. Uznano, że najlepszym miejsce uczczenia będzie skwer im. Witolda Pileckiego w Górze. To miano nadano 30 marca 2022 r. zielonemu zakątkowi naprzeciwko wieży ciśnień (ul. Armii Polskiej).

 

Na początku grudnia 2022 r. w imieniu inicjatorów Tadeusz Tutkalik i Tadeusz Kaławaj poprosili panią burmistrz o zgodę na umieszczenie tablicy pamiątkowej. Już 30 grudnia ją wydała. Tadeusz Tutkalik wraz z Tadeuszem Kaławajem zajmowali się wszystkimi pracami związanymi z upamiętnieniem Witolda Pileckiego.

Następnie zwrócono się do starostwa o wydanie decyzji o możliwości postanowienia tablicy. Do wniosku dołączono projekt architektoniczno-techniczny, który społecznie wykonał jeden z górowskich architektów. Planowano, żeby tablica miała mieć rozmiar 35x30 cm i że będzie umieszczona na postumencie wysokości 80 cm.

Postument z białego granitu i tablicę z czarnego granitu wykonała firma PPHU Gran-Kłosowski w Godzieszówku koło Strzegomia. Ze względu na charakter zamówienia bardzo obniżyła cenę za swoją pracę. 18 kwietnia postument i tablicę przywiózł do Góry Janusz Błażejewski, członek klubu „Gazety Polskiej”. Na tablicy znalazł się napis: „Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić …” – Witold Pilecki.

Prace budowlano-techniczne wykonała nieodpłatnie firma WZ/BUD Zakład Budownictwa Ogólnego Zbigniew Witko. Małą architekturę na ul. Armii Polskiej wykonała firma „Usługi Ogrodowe” z Lubowa, m.in. rozplantowała 5 ton ziemi, którą nieodpłatnie dostarczyła górowska firma „Drogomel”.

Wszystkie koszty (np. zakup granitu) pokryto ze środków społecznych.

Uroczyste odsłonięcie tablicy odbędzie się 8 maja z udziałem żołnierzy 162 brygady lekkiej piechoty obrony terytorialnej z Głogowa i z udziałem władz samorządowych gminy Góra i powiatu górowskiego, szkół i przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

niedziela, 16 kwietnia 2023

Odszedł Jan Osuch

15 kwietnia w wieku 74 lat zmarł Jan Osuch. Msza św. pogrzebowa będzie odprawiona 18 kwietnia o godz. 15.30 na cmentarzu parafialnym, poprzedzi ją modlitwa różańcowa.


 

Jan Osuch urodził się 27 czerwca 1949 r. w miejscowości Barwice w rodzinie robotniczej. Pracę rozpoczął w 1967 r. w Państwowym Gospodarstwie Rolnym. Od 1968 r. podjął studia stacjonarne w Wyższej Szkole Rolniczej w Szczecinie. W 1972 r. uzyskał tytuł inżyniera rolnika i podjął pracę w PGR w Dzierzwino i Brusno. W latach 1974-1976 pracował jako kierownik działu służby surowcowej w mleczarni w Górze. Od 1976 r. kierownik służby rolnej w Urzędzie Miasta i Gminy w Górze.

Od 1 lutego 1982 r. na wniosek wojewody leszczyńskiego sprawował funkcję naczelnika miasta i gminy Góra. Objął ją po swym poprzedniku, którym był Mieczysław Śliwiak. Stanowisko naczelnika gminy zniesiono wraz z utworzeniem organów samorządu terytorialnego w 1990 r. Jan Osuch dwukrotnie – w 1990 i 1994 r. próbował zostać radnym, ale nie zyskał wystarczającego poparcia wyborców.

W 1992 r. wygrał konkurs na stanowisko prezesa Spółdzielni Wielobranżowej "Trans-Hurt". Mieściła się ona w Górze przy ul. Poznańskiej 38 (dawniej Dzierżyńskiego). Kierował nią do 1994 r. Powstała ona w 1990 r. w wyniku przeksztalcenia Spółdzielni Transportu Wiejskiego, zajmującej się przewozami. Nie utrzymała się na rynku i w 1998 r. zostala zlikwidowana.

Od 1973 r. był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. 14 grudnia 1983 wybrano go w skład Komitetu Miejsko-Gminnego PZPR w Górze. W 1990 r. z kolei został delegatem z rejonu górowskiego na zjazd PZPR. Zapowiadał, że jest za socjalizmem demokratycznym i pluralizmem światopoglądowym członków nowej partii lewicy, jednej, silnej. Realizował te zapowiedzi, stając się od lutego 1990 r. przewodniczącym koła Socjaldemokracji Rzeczpospolitej Polskiej w Górze. Na zjeździe PZPR zlikwidowano i utworzono dwie partie lewicowe, jedną z nich była właśnie Socjaldemokracja RP.

W 1993 r. przed wyborami parlamentarnymi powołano Rejonowy Sztab Wyborczy w Górze. Z ramienia SdRP kierował nim Jan Osuch. Wówczas  w kraju wygrał Sojusz Lewicy Demokratycznej i wraz z Polskim Stronnictwem Ludowym rządził przez cztery lata.

W listopadzie 1994 r. zrzekł się wszystkich funkcji w SdRP, ponieważ objął stanowisko dyrektora Wydziału Kadr i Szkolenia Urzędu Wojewódzkiego w Lesznie. Uważał, że pracownik administracji państwowej powinien być człowiekiem apolitycznym.