niedziela, 23 kwietnia 2023

Tablica ku czci Witolda Pileckiego

Wśród członków „Solidarności” emerytów i rencistów (od lutego 2021 r. przewodniczy Tadeusz Tutkalik), klubu „Gazety Polskiej” i internowanych w czasie stanu wojennego w 1981 r. zrodziła się inicjatywa upamiętnienia Witolda Pileckiego. Był on żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Skazany został przez władze komunistyczne Polski na karę śmierci i stracony 25 maja 1948 r. Uznano, że najlepszym miejsce uczczenia będzie skwer im. Witolda Pileckiego w Górze. To miano nadano 30 marca 2022 r. zielonemu zakątkowi naprzeciwko wieży ciśnień (ul. Armii Polskiej).

 

Na początku grudnia 2022 r. w imieniu inicjatorów Tadeusz Tutkalik i Tadeusz Kaławaj poprosili panią burmistrz o zgodę na umieszczenie tablicy pamiątkowej. Już 30 grudnia ją wydała. Tadeusz Tutkalik wraz z Tadeuszem Kaławajem zajmowali się wszystkimi pracami związanymi z upamiętnieniem Witolda Pileckiego.

Następnie zwrócono się do starostwa o wydanie decyzji o możliwości postanowienia tablicy. Do wniosku dołączono projekt architektoniczno-techniczny, który społecznie wykonał jeden z górowskich architektów. Planowano, żeby tablica miała mieć rozmiar 35x30 cm i że będzie umieszczona na postumencie wysokości 80 cm.

Postument z białego granitu i tablicę z czarnego granitu wykonała firma PPHU Gran-Kłosowski w Godzieszówku koło Strzegomia. Ze względu na charakter zamówienia bardzo obniżyła cenę za swoją pracę. 18 kwietnia postument i tablicę przywiózł do Góry Janusz Błażejewski, członek klubu „Gazety Polskiej”. Na tablicy znalazł się napis: „Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić …” – Witold Pilecki.

Prace budowlano-techniczne wykonała nieodpłatnie firma WZ/BUD Zakład Budownictwa Ogólnego Zbigniew Witko. Małą architekturę na ul. Armii Polskiej wykonała firma „Usługi Ogrodowe” z Lubowa, m.in. rozplantowała 5 ton ziemi, którą nieodpłatnie dostarczyła górowska firma „Drogomel”.

Wszystkie koszty (np. zakup granitu) pokryto ze środków społecznych.

Uroczyste odsłonięcie tablicy odbędzie się 8 maja z udziałem żołnierzy 162 brygady lekkiej piechoty obrony terytorialnej z Głogowa i z udziałem władz samorządowych gminy Góra i powiatu górowskiego, szkół i przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.