piątek, 5 maja 2023

Góra w obrazach zaklęta

Plac Bolesława Chrobrego i przyległe uliczki, ulice przy stadionie, ul. Podwale, ul. Kościuszki, obiekty kolejowe …. – wszystko to można oglądać na obrazach Marty Polechońskiej. Dotychczas można było to czynić w internecie na profilu związanym z Górą, gdzie autorka publikowała skany swych obrazów, które budziły duże zainteresowanie i uznanie w komentarzach. Teraz można obejrzeć oryginały, ponad 70, które są prezentowane na wystawie w Bibliotece Miejskiej w Górze.

Do zorganizowania wystawy doszło dzięki życzliwości Marty Polechońskiej, która użyczyła swoje plastyczne dzieła, ale też dzięki Jolancie Mikłosz, pracownicy Biblioteki Miejskiej, która nawiązała za pośrednictwem Facebooka z nią kontakt i namówiła ją do wystawienia obrazów w bibliotece.

Marta Polechońska w Górze nie mieszkała na stale i nie mieszka. Jest wrocławianką, pracuje jako nauczycielka języka niemieckiego w jednej z wrocławskich szkół podstawowych. Mało tego, nie ma profesjonalnego wykształcenia plastycznego. Jak sama powiedziała:

- Maluję na domowym stole, pomiędzy kubkiem kawy a sprawdzianami z niemieckiego.

W 1957 r. jej dziadkowie Anastazja i Stanisław Mikszowie z córką, jej przyszłą matką, opuścili kresy i zamieszkali w Górze. Zajmowali się krawiectwem. Rodzice Marty Polechońskiej i ona sama mieszkali w Głogowie, ale ona odwiedzała swoich ukochanych dziadków. Jest bardzo uczuciowo związana z naszym miastem.


Wystawę jej obrazów można podziwiać od 8 maja (formalne otwarcie, choć już można je było oglądać wcześniej) do końca miesiąca. Zapoczątkowała ona Tydzień Bibliotek, który w tym roku odbywa się pod hasłem Moja Twoja Nasza Biblioteka! Przygotowane imprezy maja pokazać otwarcie na nasz region, na społeczność górowską. O kilku warto wspomnieć.

9 maja (wtorek) nastąpi otwarcie wystawy fotograficznej Michała Ciesielskiego (z Osetna) prezentującą „Dzika naturę naszego regionu”, będzie eksponowana na parterze Biblioteki Miejskiej, a następnego dnia - spotkanie dla dzieci z jej autorem. 12 maja (piątek) zaś odbędzie się piknik (namiot na trawniku, poczęstunek) „Uwalniamy książki”.

Tydzień Bibliotek nie ograniczy się do Góry. W Czerninie 8 maja (poniedziałek) będzie prezentowana wystawa Doroty Prodan (z Witoszyc) „Wsi spokojna, wsi wesoła, który głos twej chwale zdoła?” pokazująca uroki wsi. 15 maja (poniedziałek) wystąpi teatr Dwie Filie w przedstawieniu „Przygody pszczółki Mai – Maja ratuje łąkę”. Wezmą w nim udział pacynki, które własnoręcznie wykonała Beata Buda przy współpracy członkiń klubu rękodzieła.

Również 15 maja (poniedziałek) w Górze odbędzie się spotkanie z prof. Grzegorzem Kiarszysem „Grody średniowiecznych Słowian na Ziemi Górowskiej”.