środa, 20 lipca 2016

Rekrutacja do szkół powiatu


W ramach Zespołu Szkół Ogólnokształcących odbył się nabór do dwu szkół. Do Gimnazjum Dwujęzycznego przyjęto 29 kandydatów. Wcześniej przeprowadzono sprawdzian predyspozycji językowych, do którego przystąpiło 36 osób. Pozytywnie przeszły 33 i je zakwalifikowano do dalszego etapu rekrutacji.

W Liceum Ogólnokształcącym zamierza się utworzyć dwa oddziały klasy pierwszej: klasa Ia – 19 kandydatów, Ib – 17. Rekrutacja trwa do 1 sierpnia w postępowaniu uzupełniającym, więc te liczby nie są ostateczne.


Do zasadniczej szkoły zawodowej funkcjonującej w ramach Zespołu Szkół zgłosiło się 60 kandydatów (35 będzie się uczyło w oddziałach wielozawodowych; 15 będzie zdobywało zawód sprzedawcy, ale 4 kandydatów nie potwierdziło woli nauki). W technikum zamierza zdobywać zawód: technika informatyka – 29 kandydatów (3 osoby nie potwierdziły woli nauki), technika organizacji reklamy – 7 (1 osoba nie potwierdziła woli nauki), technika ekonomisty – 6, technika hotelarstwa – 25, technika logistyka 29 (1 osoba nie potwierdziła woli nauki), technika mechanika – 9 i technika budownictwa –14. Postępowanie uzupełniające kończy się 1 sierpnia, więc liczby te mogą się zmienić.


Do Szkolnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego  uczniowie są  przyjmowani w ciągu całego roku szkolnego na podstawie skierowania starosty i orzeczenia Poradni-Psychologiczno-Pedagogicznej.

W obydwu szkołach górowskich z powodu zmniejszenia liczby uczniów będzie zwolnionych po jednym nauczycielu, a 12 nauczycielom w ZSO i 15 nauczycielom w ZS będzie obniżona liczba godzin w ramach etatu.


Informacje pochodzą z odpowiedzi na interpelacji z Teresy Frączkiewicz i Grzegorza Trojanka.

niedziela, 17 lipca 2016

Aktywność społeczna mieszkańców powiatu


Na ostatniej sesji Rady Powiatu została przyjęta uchwała dotycząca „Sprawozdania z realizacji programu współpracy powiatu górowskiego z organizacjami pozarządowymi”. Wsparcie tych organizacji miało charakter pozafinansowy. Powiat spłaca długi, nie ma pieniędzy, więc nie dziwota sposób wspierania. Sprawozdanie to przynosi za to ciekawe informacje.

Powiat wspiera organizacje poprzez nieodpłatny wynajem pomieszczeń w „pałacyku” w Górze przy ul. Podwale 24 (na zdjęciu). Odnotowano 16 organizacji, które z tej formy wsparcia skorzystały. Na stronie internetowej powiatu informuje się o działalności organizacji, ponadto znajduje się zakładka „organizacje pozarządowe” zawierająca różne  informacje.


W „pałacyku” funkcjonuje – ale to wiemy z innych źródeł, bo nie ze sprawozdania o współpracy z organizacjami pozarządowymi – Dolnośląski Punkt Konsultacyjno-Doradczy prowadzony przez Fundację Pomocy Szkole im. Edwarda Machniewicza. Korzysta on nieodpłatnie z pomieszczeń udostępnionych przez starostwo. Punkt udziela nieodpłatnie pomocy m.in. organizacjom pozarządowym.

Starosta górowski nadzoruje działalności organizacji, mających siedzibę na terenie powiatu. Ewidencja obejmuje stowarzyszenia zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowy oraz klubów sportowych, uczniowskich klubów sportowych, ochotniczych straży pożarnych i stowarzyszeń zwykłych. Stowarzyszenie zwykłe mogą założyć już trzy osoby. Nie musi mieć statutu, wystarczy regulamin. Nie ma osobowości prawnej, rejestruje się w urzędzie.

Baza organizacji pozarządowych liczyła w 2015 r. 110 podmiotów, z tego 5 zarejestrowało się w minionym roku. Są to: Stowarzyszenie Opieki nad Zwierzętami „Kundelek” w Wąsoszu, stowarzyszenie „Polub Lubów”, Stowarzyszenie Wioska Cudów na Rzecz Odnowy Wsi Chocieborowice, stowarzyszenie „Aktywni dla Wsi Irządze” i Uczniowski Klub Sportowy Mażoretki „Artis” w Górze.

W „Programie rewitalizacji dla gminy Góra na lata 2016-2020” znajdują się informacje statystyczne dotyczące organizacji pozarządowych. W 2014 r. w Polsce w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców odnotowano 33 organizacje, w województwie dolnośląskim 36, a w powiecie górowskim 27, a w samej Górze 32. Te liczby sytuują nasze organizacje pozarządowe nieco poniżej średniej.

piątek, 1 lipca 2016

DNB – obsługa finansowa powiatu


Od 1 lipca 2016 r. obsługą finansową powiatu i powiatowych jednostek organizacyjnych prowadzi DNB Bank Polska S.A. z Warszawy. Do przetargu przystąpił tylko jeden bank i go wygrał. DNB jest bankiem nastawionym na klientów korporacyjnych, stąd nie ma własnych placówek. Będzie się starał zawrzeć umowę z urzędem pocztowym w Górze o obsługę wpłat i wypłat gotówkowych.

„Chemeko-System” sprzedał swoją wierzytelność wobec powiatu firmie windykacyjnej „Magellan”.  DNB Bank Polska je wykupił i teraz powiat ją spłaca.

Dotychczas obsługą finansową powiatu zajmował się Bank Pocztowy. Początkowo miał swoją placówką w Urzędzie Pocztowym w Górze, ale uległa likwidacji, a wpłaty lub wypłaty należało realizować w Lesznie. Ta kłopotliwa sytuacja miała trwać kilka miesięcy a przeciągnęła na lata.