niedziela, 17 lipca 2016

Aktywność społeczna mieszkańców powiatu


Na ostatniej sesji Rady Powiatu została przyjęta uchwała dotycząca „Sprawozdania z realizacji programu współpracy powiatu górowskiego z organizacjami pozarządowymi”. Wsparcie tych organizacji miało charakter pozafinansowy. Powiat spłaca długi, nie ma pieniędzy, więc nie dziwota sposób wspierania. Sprawozdanie to przynosi za to ciekawe informacje.

Powiat wspiera organizacje poprzez nieodpłatny wynajem pomieszczeń w „pałacyku” w Górze przy ul. Podwale 24 (na zdjęciu). Odnotowano 16 organizacji, które z tej formy wsparcia skorzystały. Na stronie internetowej powiatu informuje się o działalności organizacji, ponadto znajduje się zakładka „organizacje pozarządowe” zawierająca różne  informacje.


W „pałacyku” funkcjonuje – ale to wiemy z innych źródeł, bo nie ze sprawozdania o współpracy z organizacjami pozarządowymi – Dolnośląski Punkt Konsultacyjno-Doradczy prowadzony przez Fundację Pomocy Szkole im. Edwarda Machniewicza. Korzysta on nieodpłatnie z pomieszczeń udostępnionych przez starostwo. Punkt udziela nieodpłatnie pomocy m.in. organizacjom pozarządowym.

Starosta górowski nadzoruje działalności organizacji, mających siedzibę na terenie powiatu. Ewidencja obejmuje stowarzyszenia zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowy oraz klubów sportowych, uczniowskich klubów sportowych, ochotniczych straży pożarnych i stowarzyszeń zwykłych. Stowarzyszenie zwykłe mogą założyć już trzy osoby. Nie musi mieć statutu, wystarczy regulamin. Nie ma osobowości prawnej, rejestruje się w urzędzie.

Baza organizacji pozarządowych liczyła w 2015 r. 110 podmiotów, z tego 5 zarejestrowało się w minionym roku. Są to: Stowarzyszenie Opieki nad Zwierzętami „Kundelek” w Wąsoszu, stowarzyszenie „Polub Lubów”, Stowarzyszenie Wioska Cudów na Rzecz Odnowy Wsi Chocieborowice, stowarzyszenie „Aktywni dla Wsi Irządze” i Uczniowski Klub Sportowy Mażoretki „Artis” w Górze.

W „Programie rewitalizacji dla gminy Góra na lata 2016-2020” znajdują się informacje statystyczne dotyczące organizacji pozarządowych. W 2014 r. w Polsce w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców odnotowano 33 organizacje, w województwie dolnośląskim 36, a w powiecie górowskim 27, a w samej Górze 32. Te liczby sytuują nasze organizacje pozarządowe nieco poniżej średniej.