wtorek, 9 czerwca 2020

30 minut obrad

9 czerwca radni powiatowi spotkali się na XVIII sesji w kadencji.  Zwołano ją na wniosek trojga członków zarządu powiatu z 5 czerwca na podstawie art.15 ust. 7 ustawy o samorządzie powiatowym, który mówi, iż na wniosek zarządu przewodniczący rady jest zobowiązany zwołać sesję na dzień przypadający w ciągu 7 dni od złożenia wniosku. Porządek obrad liczył 12 punktów.

 

Jak to staje się lokalnym zwyczajem, po zmianie władzy w powiecie radni zajmują inne miejsce, tak też się stało na tej sesji. Dla opozycji jest przewidziana lewa strona sali, patrząc od drzwi.

W stałym punkcie każdej sesji – sprawozdanie z pracy zarządu – spytałem się, czy pani starosta spotkała się z przedstawicielami spółki Chemeko-System. Z internetu wiedziałem, że rozmawiała z prezesem Nowego Szpitala we Wschowie i burmistrzem Wąsosza, ale, jak oświadczyła podczas obrad, nie spotkała się z przedstawicielami wrocławskiej firmy.

Pierwszą uchwałę podjęto w sprawie założenia przedszkola specjalnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Wąsoszu. 28 lutego 2020 r. powiat górowski i gmina Wąsosz zawarły porozumienie w sprawie założenia i prowadzenia przez powiat przedszkola specjalnego w Wąsoszu. Wcześniej obydwa samorządy podjęły stosowne uchwały w tej sprawie. Porozumienie było konieczne, ponieważ prowadzenie przedszkoli leży w kompetencjach gmin. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy posiada odpowiednie zaplecze lokalowe i przygotowaną kadrę.

Oferta kształcenia specjalnego w oddziale przedszkolnym (nie więcej niż 5 dzieci) obejmuje dzieci z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, niesłyszące i słabosłyszące, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, niewidomych lub słabowidzących, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją.

Kolejna uchwała dotyczyła utworzenia branżowej szkoły II stopnia w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Górze. Umożliwi ona absolwentom branżowej szkoły I stopnia kontynuację nauki i uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe na poziomie technikum w zawodach: technik budownictwa, technik robót wykończeniowych w budownictwie, technik handlowiec, technik mechanik i technik pojazdów samochodowych.

Zajmowano się jeszcze uchwałami trzema uchwałami: zmiana uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia w sprawie zimowego utrzymania drogi powiatowej Jemielno-Cieszyny-Psary ( zajmowano się nią po raz drugi ze względu na opinię nadzoru prawnego), sprawozdanie z realizacji programu współpracy powiatu z organizacjami pozarządowymi (ogólniki) i powołanie doraźnej komisji statutowej. W jej skład weszli przedstawiciel „dziewiątki Ireny Krzyszkiewicz” (Ryszard Wawer, Andrzej Rogala i Marcin Jóźwiak).

Celem tej komisji jest opracowanie a właściwie dostosowanie statutu powiatu do zmienionej w 2018 r. ustawy o samorządzie powiatowym. Podstawą prac ma być projekt statutu opracowany przez prawniczkę starostwa. W tym samym dniu obrad sesji radni wcześniej spotkali się na posiedzeniu wszystkich komisji, zgłaszając różne poprawki czy uwagi do projektu statut. Będą one wykorzystane podczas obrad komisji statutowej. Nowy statut trafi do zatwierdzenia na posiedzenie Rady Powiatu. Obrady komisji trwały pięć kwadransów, a sesji – dwa. A ta sesja w tej kadencji rady i poprzedniej była rekordowo krótka, tylko 30 minut.