wtorek, 13 października 2020

Walne w „Wspólnym Domu”

Rada nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólny Dom” w Górze zarządziła na 30 września walne zgromadzenie w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Kierowano się regulacjami zawartymi w ustawie z 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-Co-V-2. W związku z zagrożeniem epidemicznym koronawirusem miało nietypowy przebieg. Polegało ono na głosowaniu od godz. 12.00 do 17.00 w świetlicy spółdzielni przy ul. Piastów 6. Przed wejściem do niej należało dezynfekować ręce i mieć zakryte usta i nos. W świetlicy nie mogło przebywać jednocześnie więcej niż 10 osób, zachowując półtorametrowy odstęp.

 


W ubiegłym roku walne zgromadzenie członków Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólny Dom” odbyło się w dwu częściach – 18 i 19 czerwca 2019 r. Wzięło w nich udział odpowiednio 35 i 33 osoby. Uprawnionych było 1271 osób. W tym roku w głosowaniu wzięło udział nieznacznie mniej osób, bo 56. Na karcie do głosowania był wybór – tak lub nie. 47 osób wybrało tak, czyli zatwierdzenie sprawozdania finansowego, a 9 – nie. Uprawnionych do głosowania było 1318 osób.

 


Podjęcie tej uchwały było konieczne ze względu na obowiązek zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok 2019 i złożenia do Krajowego Rejestru Sądowego. Projekt uchwały i sprawozdanie były dostępne w biurze spółdzielni i na jej stronie internetowej.

niedziela, 11 października 2020

Pani od książek

9 października 2020 r. po raz pierwszy w roku szkolnym 2020/2021 spotkali się członkowie Zespołu Nauczycieli-Bibliotekarzy – sieci współpracy i samokształcenia. Ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem spotkanie odbyło się nie w czytelni Biblioteki Pedagogicznej a w sali konferencyjnej PCDNiPPP.

Anna Pieprz z okazji przejścia jej po 40 latach pracy na emeryturę poczęstowała zebranych tortem ze stosownym napisem „Emerytura” a w imieniu członków Ewa Walczak wręczyła upominek – figurę anioła.




Anna Pieprz po ukończeniu studium pedagogicznego w Poznaniu w 1980 r. rozpoczęła pracę w domu dziecka w Łaszczynie. W 1983 r. podjęła pracę Szkole Podstawowej Nr 2 w Górze (właściwie w Zespole Szkół Ogólnokształcących) jako nauczycielka nauczania początkowego. W 1995 r. przeszła do pracy w bibliotece szkolnej.

W 2002 r. ukończyła studia w Instytucie Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu
Wrocławskiego, broniąc pracę magisterską pt. „Rozwój i działalność biblioteki Liceum Ogólnokształcącego w Górze Śląskiej: lata 1945-1979” napisaną pod kierunkiem prof. Anny Aleksiewicz. Praca ta w konkursie na najlepszą pracę magisterską poświęconą Ziemi Górowskiej ogłoszonym przez Radę Miejską w 2003 r. zajęła pierwsze miejsce. Jej fragment poświęcony Urszuli Kwiatkiewicz był opublikowany na łamach „Kwartalnika Górowskiego” (nr 30).

Pracując w bibliotece szkolnej przeżyła wszystkie zmiany organizacyjne szkolnictwa – była nauczycielką szkoły podstawowej, potem gimnazjum i znowu szkoły podstawowej. Wcześniej jeszcze jako nauczycielka nauczania początkowego w 1993 r. przeżyła usamodzielnienie się szkoły podstawowej nr 2.

21 sierpnia tego roku obchodziła jubileusz 40-lecia pracy. Jak to się mówi, życie zaczyna się po czterdziestce, w tym wypadku po czterdziestu latach pracy, więc podjęła na rok pracę w bibliotece szkolnej Liceum Ogólnokształcącego w Górze – w zastępstwie.

Będąc członkiem Zespołu Samokształceniowego Nauczycieli-Bibliotekarzy, a przez wiele lat jej przewodnicząca, obecnie funkcjonującego pod nazwą Zespołu Nauczycieli-Bibliotekarzy – sieci współpracy i samokształcenia, rzuciła myśl organizowania konkursu bibliotecznego „Książka – Biblioteka – Informacja – Internet” o nowatorskiej formule, bo sprawdzającą wiedzę uczniów z wykorzystaniem książek oraz przy pomocy wówczas wchodzącego w powszechne użycie internetu. Po raz pierwszy zorganizowano go w roku szkolnym 2004/2005, obecnie odbędzie się po raz szesnasty. 

czwartek, 8 października 2020

Górowskie Spotkania Kresowe

Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Bibliotece Miejskiej w Górze pod kierunkiem pani dyrektor Danuty Biernackiej udało się zorganizować cykl imprez pod nazwą Górowskie Spotkania Kresowe. Partnerem tego projektu jest Stowarzyszenie Patriotyczna Góra.

Początkowo planowano, żeby spotkania będą się odbywały przed południem z udziałem młodzieży, po południu – z dorosłymi. Jednak pojawienia zjadliwego koronawirusa przekreśliło te zamierzenia. Każdy gość uczestniczył w dwu spotkania – pierwsze o godz. 15.00 w Czerninie, drugie – o godz. 17.00 w Górze. W nich może brać bardzo ograniczona liczba uczestników, w Górze – 15. Na takie spotkania zwykle przychodziło znacznie więcej osób, zwykle całkowicie wypełniali wypożyczalnię dla dzieci, a niekiedy nawet stali w holu. Obecnie każdy z nich wcześniej musiał uzyskać miejscówkę i przed spotkaniem złożyć oświadczenie, że wg posiadanej wiedzy nie jest zarażony COVID-19, nie choruje ani nie przebywa na kwarantannie.


28 września jako pierwsza spotkała się z górowianami Katarzyna Węglicka, autorka licznych książek o kresach. Najnowszą można było po spotkaniu kupić i uzyskać autograf. Opowiadała o ciekawych miejscach na Wileńszczyźnie, znajdujących się niedaleko od nas, a tak egzotycznych, o zabytkach, przyrodzie i ludziach, ilustrując swoją pogadankę zdjęciami. Jak podkreśliła, zrobiła je osobiście latem tego roku.



30 września przybył Sławomir Koper, autor licznych książek, jak sam powiedział, nie pamięta ilu. Już po raz drugi nas odwiedził. On o kresach opowiadał zupełnie inaczej niż Katarzyna Węglicka. Dzielił się spostrzeżeniami z licznych wyjazdów na kresy, niekiedy wręcz humorystycznymi. Wyjazd do Lwowa zaowocował tym, że od razu zakochał się w tym mieście.

Mówił też o swych planach wydawniczych. Ostatnio opublikował wraz Tomaszem Stańczykiem „Ostatnie lata polskiego Lwowa” (2019) i „Ostatnie lata polskiego Wilna” (2020), w najbliższych dnia mają się ukazać „Ostatnie lata polskich Kresów”, a w planach ma napisanie książki o polskich kresach, które znalazły się za granicami II Rzeczpospolitej. Jest zakochany w Inflantach i też w przyszłości zamierza o nich napisać.


7 października odbyło się spotkanie z Joanną Jax, faktycznie Joanną Jakubczak, znaną powieściopisarką. Przyznam, że nie wiedziałem, z jakiego powodu ona miała uczestniczyć w Górowskich Spotkaniach Kresowych. Okazało się, ze działa w Fundacji dla Rodaka wspierających Polaków w Kazachstanie. Chciała o nich napisać reportaż, ale skończyło się tym, że powstała trzytomowa powieść „Zanim nadejdzie jutro”. Joanna Jax w pierwszej części spotkania opowiadała o losach Polaków w Kazachstanie i o tym, że wszystkie rządy po 1989 r. o nich zapomniały. W drugiej części mówiła o swojej pracy literackiej jak doszło do debiutu, jak pisze. O tym, że jest poczytną autorką, niech świadczy fakt, że dwa lata temu porzuciła inne zajęcia i zajmuje się wyłącznie pracą literacką.



Na zakończenie spotkań dyrektorka Biblioteki Miejskiej Danuta Biernacka każdemu gościowi wręczała torbę z smakowitościami „Runolandu”.

Ostatnie spotkanie zaplanowano na  23 października z Andrzejem Fiedorukiem o kuchni kresowej. Z powodu coraz większej liczby zarażeń i obostrzeń odbędzie się w innym terminie lub w innej formie (online).


poniedziałek, 5 października 2020

Klasy pierwsze górowskich szkół ponadpodstawowych

W Liceum Ogólnokształcącym powstały cztery klasy pierwsze o profilach – matematyczno-informatycznym (17 uczniów), biologiczno-chemiczno-lingwistyczny (25 uczniów) i humanistyczny (16 uczniów). W sumie w klasach pierwszych uczy się 58 uczniów.



W ubiegłym roku szkolnym 2019/2020 uczniów klas pierwszych w szkołach ponadpodstawowych było znacznie więcej. Wynikło to ze zmian w szkolnictwie i likwidacją gimnazjów. Wówczas w Liceum Ogólnokształcącym i w Zespole Szkół pojawiły się dwa roczniki uczniów – absolwenci szkoły podstawowej po ośmioletnim cyklu nauczania i o rok starsi absolwenci gimnazjów po 9-letnim cyklu nauczania (szkoła podstawowa - 6 lat + gimnazjum - 3 lata). W LO w sumie ok. 100 uczniów.

 


W Zespole Szkół rekrutacja odbywała się do dwu typów szkół – szkoła branżowa I stopnia i technikum.  W tej pierwszej szkole utworzono trzy klasy pierwsze. Klasa Ia liczy 27 uczniów (21 mechaników pojazdów samochodowych i 6 elektryków), klasa Ib wielozawodowa – 25 uczniów (magazynier logistyk – 1, stolarz – 1, fryzjer – 6, kucharz – 6, mechanik operator maszyn rolniczych – 1, murarz-tynkarz – 5, monter sieci instalacji sanitarnych – 2, piekarz – 1), klasa Ic sprzedawca – 30. W sumie klasy pierwsze szkoły branżowej I stopnia mają 82 uczniów.

Rok wcześniej szkole branżowej I stopnia zorganizowano 3 klasy dla gimnazjalistów z 67 uczniami i 3 klasy dla absolwentów szkół podstawowych z 59 uczniami.

W roku szkolnym 2020/2021 w technikum zorganizowano 4 klasy. Klasa (technik informatyk i technik reklamy) liczy 27 osób (18 informatyków i 9 od reklamy); klasa technik logistyk – 23 osoby; klasa technik mechanik i technik budownictwa – 22 osoby (10 od budownictwa i 12 mechaników) i klasa technik ekonomista i technik hotelarstwa – 25 osób (15 ekonomistów i 10 od hotelarstwa). W sumie w klasach pierwszych technikum naukę podjęło 97 osób.

W ubiegłym roku szkolnym w technikum powstały cztery klasy pierwsze dla gimnazjalistów liczące 92 uczniów. Podobnie było z absolwentami podstawówek. Stu takich uczniów podjęło naukę w technikum.

Dane z tego i ubiegłego roku szkolnego dotyczą początku roku szkolnego. W następnych miesiącach mogły lub mogą się zmienić. 

sobota, 3 października 2020

Drogowe roszady

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu radni podjęli cztery uchwały dotyczące pozbawienia dróg powiatowych kategorii dróg powiatowych. Najpierw zarząd powiatu o tych zamierzeniach poinformował burmistrza Wąsosza, wójta Jemielna i wójta Niechlowa, a na sesji 28 września zostały podjęte stosowne uchwały. Dotyczyły one następujących odcinków dróg powiatowych: Niechlów – Łękanów (długość  5,583 km), Luboszyce Małe – Ciechanów (4,880 km), Świniary – Borowno ((3,834 km) i odcinek długości 250 m drogi biegnącej od drogi krajowe (obwodnica Rawicza) do granicy województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego.

W przypadku każdej z tej uchwały uzasadnienie brzmiało identycznie: „Wskazany odcinek drogi nie spełnia kategorii drogi powiatowej. W kontekście analizy układu komunikacyjnego tworzonego przez wszystkie drogi powiatowe na terytorium powiatu nie stanowi on połączenia miast będących siedzibami powiatów z siedzibami gmin i siedzib gmin między sobą.”

Nie tylko powiat pozbawił swoje drogi kategorii dróg powiatowych.  Po wybudowaniu i oddaniu do użytku obwodnicy Luboszyce –Irządze stary odcinek drogi straci lub stracił już kategorię drogi wojewódzkiej, stał się drogą powiatową. Mało tego, w planach jest przekazanie kolejnych powiatowi. Tutaj do dyskusji na temat dróg włączyła się obecna podczas sesji pani burmistrz Irena Krzyszkiewicz. Województwo ma zamiar przekazać drogę z Góry do Starej Góry. Ma to związek, że końcu z miejsca ruszyła sprawa obwodnicy Góry. Wg pani burmistrz udało się bariery biurokratyczne pokonać i na wiosnę (przełom marca i kwietnia) odbędzie się przetarg w celu wyłonienia wykonawcy obwodnicy. Wspomniała też o innej drodze, tyle że żelaznej. Spółka kolejowa zgodziła się przekazać odcinek Góra – Bojanowo województwu dolnośląskiemu, a ten, jak zostaną dopełnione formalności, wystąpi o budowę wiaduktu.

czwartek, 1 października 2020

Budżet w cieniu koronawirusa

Zarząd powiatu w okresie międzysesyjnym podjął szereg uchwał budżetowych, najczęściej zwiększających budżet powiatu, np. dotacja ministra finansów na wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19 (141 005 zł). O tym mogliśmy się dowiedzieć albo z protokołów posiedzeń zarządu, albo z sprawozdania przedstawionego na sesji Rady Powiatu 28 września 2020 r.

Tu chcę się zająć wsparciem rządowym dla powiatu z powodu koronawirusa. Na podstawie uchwały nr 102 Rady Ministrów z 23 lipca 2020 r. powiat górowski otrzymał wsparcie finansowe w kwocie 657 153,00 zł z Funduszu Inwestycji Lokalnych jako przeciwdziałanie negatywnym skutkom COVID-19. Rząd wyliczył dla każdej jednostki samorządowej pewną kwotę. Wystarczyło złożyć o nią wniosek i ją się otrzymywało. Musi być przeznaczone na wydatki majątkowe. Wynika to z tego, że wydatki na działania związane na walkę z koronawirusem pochodziły z wydatków bieżących, zwykle kosztem inwestycji. Wsparcie rządowe więc musi być przeznaczone na wydatki majątkowe.

Powiat górowski postanowił za te pieniądze podjąć się dwu inwestycji – wymiany nawierzchni na drodze Góra – Strumienna – Brzeżany oraz wymiany nawierzchni wraz z budową chodnika w Kamieniu Górowskim. Są to inwestycje wieloletnie. W tym roku ograniczą się do wykonania dokumentacji.

Najpierw przewidywano na te inwestycje po 30 tys. zł. Po otrzymaniu wsparcia z Funduszu Inwestycji Lokalnych dodano do pierwszej 350 tys. zł, do drugiej – 366 653 zł.

Pojawiło się też nowe zadanie inwestycyjne polegające na przebudowie drogi powiatowej Wąsosz – Pobiel poprzez wykonanie ciągu pieszo-rowerowego o łącznej wartości 60 tys. zł. Powiat liczy tu na współpracę z gminą Wąsosz. Do podjęcia tej inwestycji doszło dzięki zaoszczędzeniu pieniędzy na opracowanie dokumentacji dwu wcześniejszych inwestycji. Ich koszt będzie pokryty z innych środków.