niedziela, 11 października 2020

Pani od książek

9 października 2020 r. po raz pierwszy w roku szkolnym 2020/2021 spotkali się członkowie Zespołu Nauczycieli-Bibliotekarzy – sieci współpracy i samokształcenia. Ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem spotkanie odbyło się nie w czytelni Biblioteki Pedagogicznej a w sali konferencyjnej PCDNiPPP.

Anna Pieprz z okazji przejścia jej po 40 latach pracy na emeryturę poczęstowała zebranych tortem ze stosownym napisem „Emerytura” a w imieniu członków Ewa Walczak wręczyła upominek – figurę anioła.




Anna Pieprz po ukończeniu studium pedagogicznego w Poznaniu w 1980 r. rozpoczęła pracę w domu dziecka w Łaszczynie. W 1983 r. podjęła pracę Szkole Podstawowej Nr 2 w Górze (właściwie w Zespole Szkół Ogólnokształcących) jako nauczycielka nauczania początkowego. W 1995 r. przeszła do pracy w bibliotece szkolnej.

W 2002 r. ukończyła studia w Instytucie Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu
Wrocławskiego, broniąc pracę magisterską pt. „Rozwój i działalność biblioteki Liceum Ogólnokształcącego w Górze Śląskiej: lata 1945-1979” napisaną pod kierunkiem prof. Anny Aleksiewicz. Praca ta w konkursie na najlepszą pracę magisterską poświęconą Ziemi Górowskiej ogłoszonym przez Radę Miejską w 2003 r. zajęła pierwsze miejsce. Jej fragment poświęcony Urszuli Kwiatkiewicz był opublikowany na łamach „Kwartalnika Górowskiego” (nr 30).

Pracując w bibliotece szkolnej przeżyła wszystkie zmiany organizacyjne szkolnictwa – była nauczycielką szkoły podstawowej, potem gimnazjum i znowu szkoły podstawowej. Wcześniej jeszcze jako nauczycielka nauczania początkowego w 1993 r. przeżyła usamodzielnienie się szkoły podstawowej nr 2.

21 sierpnia tego roku obchodziła jubileusz 40-lecia pracy. Jak to się mówi, życie zaczyna się po czterdziestce, w tym wypadku po czterdziestu latach pracy, więc podjęła na rok pracę w bibliotece szkolnej Liceum Ogólnokształcącego w Górze – w zastępstwie.

Będąc członkiem Zespołu Samokształceniowego Nauczycieli-Bibliotekarzy, a przez wiele lat jej przewodnicząca, obecnie funkcjonującego pod nazwą Zespołu Nauczycieli-Bibliotekarzy – sieci współpracy i samokształcenia, rzuciła myśl organizowania konkursu bibliotecznego „Książka – Biblioteka – Informacja – Internet” o nowatorskiej formule, bo sprawdzającą wiedzę uczniów z wykorzystaniem książek oraz przy pomocy wówczas wchodzącego w powszechne użycie internetu. Po raz pierwszy zorganizowano go w roku szkolnym 2004/2005, obecnie odbędzie się po raz szesnasty.