Egzamin
zawodowy jest formą oceny opanowania przez osoby wiedzy i umiejętności
zawodowych. Ma on od 2004 r. charakter zewnętrzny, więc kto inny przygotowuje
uczniów do egzaminu, a kto inny układa zadania i jeszcze kto inny ocenia wiedzę
i umiejętności zdających. Od 2012 r. weszły w życie nowe przepisy, które
wprowadziły szereg zmian w szkolnictwie zawodowym. Teraz podczas egzaminu nie
sprawdza wiedzę i umiejętności z całego zawodu, ale z zakresu jednej
kwalifikacji w zawodzie. W ramach zawodu wyodrębniono od jednej do trzech
kwalifikacji. Zmieniła się też nazwa egzaminu zawodowego na egzamin
potwierdzający kwalifikacje w zawodzie.
Jak egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie wypadł, możemy poznać, korzystając z „Informacji o stanie realizacji zadań oświatowych w powiecie górowskim w roku szkolnym 2019/2020”.
W Zespole Szkół w Górze egzamin przeprowadzono w 21 kwalifikacjach po raz pierwszy, natomiast w 24 łącznie z poprawkami. Po raz pierwszy 207 uczniów przystąpiło do części pisemnej i 195 do części praktycznej.
W szkole branżowej I stopnia 42 absolwentów przystąpiło do egzaminu w 7 kwalifikacjach. Na 36 osób podchodzących do obu części egzaminu dyplom otrzymało 21 (zdawalność 58%). Najlepiej wypadli piekarze i i ślusarze – 100% zdawalności. Może pozytywny wpływ na to miała - oprócz wiedzy i umiejętności – niewielka liczba zdających: 3 piekarzy i 1 ślusarz.
W technikum do egzaminu przystąpiło 165 uczniów, 100 otrzymało świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie (zdawalność 60,0%). Część pisemną zdało 52 uczniów (92%), część praktyczną !03 z 161 (64%). Najwyższą zdawalność w sesji zimowej uzyskali uczniowie klasy IV Technikum Ekonomicznego w zakresie kwalifikacji prowadzenie rachunkowości (100%). Najsłabiej wypadli technicy reklamy w zakresie kwalifikacji sprzedaż produktów i usług reklamowych. Z 9 uczniów zdał 1 (zdawalność 11%).
W szkole policealnej dla dorosłych funkcjonującej w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Górze w sesji czerwiec-lipiec do egzaminu przystąpiło 27 osób, zdało 12; w sesji sierpień-wrzesień 21 osób zgłoszono do egzaminu, przystąpiło 18 i te 18 zdało.
W szkole branżowej I stopnia specjalnej w Wąsoszu funkcjonującej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w egzaminie potwierdzającym kwalifikacje (styczeń-luty 2020) w części pisemnej wzięły udział 2 osoby, w części praktycznej – 1 i tylko ona zaliczyła tę część egzaminu.