wtorek, 1 marca 2022

Cześć i chwała bohaterom

1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W tym dniu w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” - Łukaszu CieplińskimMieczysławie KawalcuJózefie BatorymAdamie LazarowiczuFranciszku BłażejuKarolu Chmielu i Józefie Rzepce.


W południe na cmentarzu parafialnym w Górze uczczono pamięć „Żołnierzy Wyklętych” składając kwiaty i zapalając znicze na grobie Władysławy Świętorzeckiej. Ona i Piotr Wiorek utworzyli po wojnie konspiracyjną organizację o charakterze niepodległościowym o nazwie „Armia Krajowa” lub „Związek Walki Zbrojnej – Armia Krajowa”. W uroczystości wzięły udział delegacje z czterech szkół – Szkoły Podstawowej w Irządzach, Szkoły Podstawowej w Niechlowie (wraz ze szkolnym sztandarem), Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół; ponadto przedstawiciele harcerstwa i Klubu „Gazety Polskiej”, która była organizatorem uczczenia pamięci bohaterów walki z reżimem komunistycznym.

Dotychczas za sprawą Tadeusza Tutkalika upamiętniano „Żołnierzy Wyklętych” organizując konkurs wiedzy o nich, skierowany do młodzieży, ale w zeszłym i obecnym roku ze względu na ograniczenia epidemiczne musiano z tej formy uczczenia zrezygnowano.

Po południu członkowie Klubu „Gazety Polskiej” i Strzelców Rzeczypospolitej złożyli życzenia jednemu z ostatnich „Żołnierzy Wyklętych” – Marianowi Marmulewiczowi.

O godzinie 15 władze samorządowe (w tym pani starosta Urszula Szmydyńska i pani burmistrz Irena Krzyszkiewicz), służby mundurowe, młodzież oraz delegacja reprezentująca posłankę Agnieszkę Soin uczcili „Żołnierzy Wyklętych” składając kwiaty pod Pomnikiem Wolności na pl. Bolesława Chrobrego w Górze.