Budowa zakładu recyklingu paneli powoltaicznych w Cieszynach budzi
emocje mieszkańców gminy Jemielno. 23 maja do starostwa wpłynęło pismo
mieszkańców Psar, którzy prosili o poparcie petycji stanowiącej protest
przeciwko tej inwestycji. Napisali oni: „Uważamy, że powstanie takiego zakładu
na terenie naszej gminy będzie miało katastrofalny wpływ na środowisko a co
najgorsze na zdrowie nasze, naszych dzieci i kolejnych pokoleń.”
9 czerwca komisja skarg, wniosków i petycji debatowała nad tym pismem. Muszę przyznać, że tej sprawie poświęciła niewiele czasu. Członkowie komisji ocenili, że ta „petycja” (tak zapisano w protokole) powinna być skierowana do Urzędu Gminy w Jemielnie. Po pewnym czasie zmienili zdanie. Adresatem odpowiedzi stał się sołtys Psar i jego mieszkańcy.
Na wyraźną sugestię przewodniczącego rady Ryszarda Wawera komisja 28 czerwca ponownie zajęła się pismem mieszkańców Psar. W posiedzeniu komisji wzięli udział jej członkowie tacy jak Marek Biernacki, Grażyna Owczarek, Robert Szymanowicz i Marcin Jóźwiak – przewodniczący oraz jako gość Jan Czerwiński.
Marcin Jóźwiak już wcześniej przygotował pismo popierające protest. Było wcześniej ono konsultowane z członkami komisji. Z niego wynikało, że pismo mieszkańców Psar nie było petycją, tym samym nie może trafić pod obrady Rady Powiatu. Uzasadniono to tym, że nie przyjmuje ono żadnej z wymienionych w ustawie o samorządzie powiatowym (art. 16a) form dających komisji kompetencje do jej rozpatrzenia. Jednak ze względu na wagę problemu nie można prośby pozostawić bez odpowiedzi. Wg mnie jest to błędna interpretacja.
Ustawa o samorządzie powiatowym określa niezbyt ściśle, co jest petycją. Do niej odwołano się w odpowiedzi do mieszkańców Psar. Dokładniej to precyzuje inny akt prawny. Zgodnie z uregulowaniami ustawy o petycjach z 11 lipca 2014 r. przedmiotem petycji może być żądanie, w szczególności, zmiany przepisów prawa, podjęcia rozstrzygnięcia lub innego działania w sprawie dotyczącej podmiotu wnoszącego petycję, życia zbiorowego lub wartości wymagających szczególnej ochrony w imię dobra wspólnego, mieszczących się w zakresie zadań i kompetencji adresata petycji.
Jan Czerwiński uznał, że treść pisma jest zbyt ogólnikowa, chciał, żeby była bardziej stanowcza, co zostało uwzględnione w ostatecznej wersji. Uzasadniał to skalą inwestycji - docelowo, rocznie ma być składowane 300 000 ton odpadów niebezpiecznych – oraz reakcją mieszkańców. Wówczas zbierano podpisy w sprawie przeprowadzenia referendum o odwołanie wójta. W dniu posiedzenia inicjatorzy referendum mieli ok. 500 podpisów. Ostatecznie zebrali ok. 800 i jest ogłoszony termin referendum.
Jan Czerwiński sugerował, żeby poparcie wyrażone na posiedzeniu wysłać
do wojewody dolnośląskiego, marszałka województwa, Regionalnej Dyrekcji Ochrony
Środowiska we Wrocławiu, sanepidu, PGW Wody Polskie we Wrocławiu, Regionalnej
Dyrekcji Lasów Państwowych. Pismo będzie jednak wysłane tylko do Psar. Jej
mieszkańcy będą mogli nim swobodnie dysponować.
Marcin Jóźwiak optymistycznie stwierdził, że myśli, iż pani wójt weźmie pod uwagę głosy mieszkań gminy, ponadto dodał, że pismo wyraża nasz sprzeciw i jest wsparciem dla mieszkańców gminy.
Za przyjęciem stanowiska głosowali Marcin Jóźwiak, Grażyna Owczarek, Robert Szymanowicz. Marek Biernacki nie wziął udziału w głosowaniu, bo jego zdaniem to powinno być stanowisko rady. Wyraził wątpliwość, dlaczego nie będzie się tym zajmowała. Pod pismem podpisali się wszyscy głosujący oraz dodatkowo Jan Czerwiński.
Odpowiedź komisji skarg,
wniosków i petycji
Góra dnia 28.06.2022 r.
Pan Antoni Antoszewski
Sołtys wsi Psary
Pismem z dnia 23 maja 2022 r
zwrócono się do Rady Powiatu Górowskiego z prośbą o poparcie petycji
mieszkańców Psar dotyczącej sprzeciwu wobec budowy ”Zakładu odzysku surowców z
paneli oraz innych urządzeń i ich elementów składowych”. W dniu 01. czerwca 2022
r. Przewodniczący Rady Powiatu przekazał pismo do Komisji Skarg Wniosków i
Petycji celem rozpatrzenia. Po analizie przedmiotowego pisma stwierdzono, brak
podstaw do rozpatrzenia go w trybie art.16a ustawy o samorządzie powiatowym
(Dz.U.2022.559 t.j.), ponieważ nie przyjmuje ono żadnej z wymienionych w
ustawie form dających Komisji Skarg Wniosków oraz Petycji kompetencje do jej
rozpatrzenia. Jednakże zważywszy na powagę przedmiotu prośby oraz kierując się
szacunkiem do mieszkańców Powiatu Górowskiego, nie można było pozostawić
przedmiotowej prośby bez merytorycznej odpowiedzi.
Radni Rady Powiatu Górowskiego, zgromadzeni w dniu 28 czerwca 2022 r. na obradach Komisji Skarg Wniosków i Petycji w odpowiedzi na prośbę Sołtysa, Rady Sołeckiej oraz mieszkańców Psar wyrażają jednoznaczne poparcie dla mieszkańców Gminy Jemielno w walce o rzetelny dostęp do informacji oraz o prawo do uwzględnienia głosu mieszkańców obszaru, którego bezpośrednio lub pośrednio dotyczy przedmiotowa inwestycja. Jednocześnie wyrażają nadzieję, że Wójt Gminy Jemielno piastująca to stanowisko z wyboru bezpośredniego, uzyskując swój mandat również dzięki głosom osób protestujących uwzględni ich tak wyrazisty głos w swoich działaniach.