Dalszy ciąg informacji z obrad Rady Powiatu z 27 września 2024 r.
Dokonano zmian w załączniku do uchwały z 20 lutego 2024 r. w sprawie określenia zadań, na które będą przeznaczone środku z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W pewnych działach zmniejszono kwoty a w innych zwiększone, m.in. dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych (tu o prawie 24 tys. zł). Chodzi o to, żeby otrzymane pieniądze wydać a nie zwracać.
Pozbawiono drogę Sławęcice – Strumienna kategorii drogi powiatowej i zaliczono ją do kategorii dróg gminnych. Wg ustawy o drogach publicznych drogami powiatowymi są te, które łączą miasta będące siedzibami powiatów z siedzibami gmin i siedziby gmin między sobą. Droga między Sławęcicami i Strumienną tych warunków nie spełnia. Pozbawienie kategorii i zaliczenie do nowej musi być dokonane do końca trzeciego kwartału z mocą od nowego roku. Podobną uchwałę w tym samym terminie musi podjąć Rada Miejska Góry. Ma to uczynić na nadzwyczajnej sesji w poniedziałek 30 września.
Rozpatrzono petycję mieszkańców Zbakowa Górnego w sprawie budowy chodnika wzdłuż drogi powiatowej. Uznano ją za zasadną. Powiat m.in. na ten cel będzie się starał o środki unijne z Krajowego Planu Odbudowy.
3 kwietnia 2024 r. mieszkańcy wsi z gmin Niechlów i Góra poskarżyli się w sprawie kolejności przebudowy drogi powiatowej Wioska – Witoszyce. Zarząd powiatu podzielił to zadanie na dwa etapy. Pierwszy etap obejmuje odcinek drogi w Witoszycach i od Wioski do skrzyżowania Wioska – Łagiszyn – Radosław; drugi etap to od skrzyżowania do Witoszyc. O wyborze pierwszego etapu zadecydowało zapewnienie mieszkańcom Witoszyc bezpiecznego poruszania się chodnikiem a nie poboczem. Radni uznali skargę za niezasadną.
3 czerwca 2024 r. do starostwa wpłynęła petycja w sprawie wprowadzenia audiowizualnej rejestracji przebiegu obrad komisji Rady Powiatu oraz udostępniania zapisu na stronie Biuletynu Informacji Publicznej oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty nie później niż na 7 dniu od dnia posiedzenia komisji. Ustawodawca tej kwestii nie reguluje, nie ma prawnego obowiązku udostępniania ich obrad w ten sposób. Posiedzenia komisji są jawne a mieszkańcy powiatu mają prawo do udziału w nich. Radni uznali tę petycję za niezasadną (7 za, nikt nie był przeciw, 6 wstrzymało od głosu).
Warto pamiętać, że na posiedzeniach komisji radni najczęściej opiniują projekty uchwał. Decyzje podejmują radni na sesjach Rady Powiatu, które są transmitowane w internecie a protokoły publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej.
Rozpatrywano jeszcze skargę na działalność dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wąsoszu. Temu zagadnieniu poświęcę za klika dni osobny artykuł.
Radni otrzymali informację z działalności Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu w 2023 r. Jest to placówka stałego pobytu dla osób przewlekle psychicznie chorych, którym zapewnia się całodobową opiekę oraz zaspokaja niezbędne potrzeby w zakresie usług opiekuńczych, wspomagających i bytowych. Pod koniec 2023 r. przebywało tu 74 mężczyzn. Najwięcej osób pochodziło z Wrocławia (16). W ciągu całego roku przyjęto 7 osób, 6 zmarło, 1 opuściła DPS. Na podstawie umowy o pracę było zatrudnionych 47 osób. Średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w 2023 r. wynosił 5 858,59 zł.