niedziela, 29 września 2024

Powiatowe rozmaitości (8) - dokończenie

Dalszy ciąg informacji z obrad Rady Powiatu z 27 września 2024 r.

Dokonano zmian w załączniku do uchwały z 20 lutego 2024 r. w sprawie określenia zadań, na które będą przeznaczone środku z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W pewnych działach zmniejszono kwoty a w innych zwiększone, m.in. dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych (tu o prawie 24 tys. zł). Chodzi o to, żeby otrzymane pieniądze wydać a nie zwracać.

Pozbawiono drogę Sławęcice – Strumienna kategorii drogi powiatowej i zaliczono ją do kategorii dróg gminnych. Wg ustawy o drogach publicznych drogami powiatowymi są te, które łączą miasta będące siedzibami powiatów z siedzibami gmin i siedziby gmin między sobą. Droga między Sławęcicami i Strumienną tych warunków nie spełnia. Pozbawienie kategorii i zaliczenie do nowej musi być dokonane do końca trzeciego kwartału z mocą od nowego roku. Podobną uchwałę w tym samym terminie musi podjąć Rada Miejska Góry. Ma to uczynić na nadzwyczajnej sesji w poniedziałek 30 września.

Rozpatrzono petycję mieszkańców Zbakowa Górnego w sprawie budowy chodnika wzdłuż drogi powiatowej. Uznano ją za zasadną. Powiat m.in. na ten cel będzie się starał o środki unijne z Krajowego Planu Odbudowy.

3 kwietnia 2024 r. mieszkańcy wsi z gmin Niechlów i Góra poskarżyli się w sprawie kolejności przebudowy drogi powiatowej Wioska – Witoszyce. Zarząd powiatu podzielił to zadanie na dwa etapy. Pierwszy etap obejmuje odcinek drogi w Witoszycach i od Wioski do skrzyżowania Wioska – Łagiszyn – Radosław; drugi etap to od skrzyżowania do Witoszyc. O wyborze pierwszego etapu zadecydowało zapewnienie mieszkańcom Witoszyc bezpiecznego poruszania się chodnikiem a nie poboczem. Radni uznali skargę za niezasadną.

3 czerwca 2024 r. do starostwa wpłynęła petycja w sprawie wprowadzenia audiowizualnej rejestracji przebiegu obrad komisji Rady Powiatu oraz udostępniania zapisu na stronie Biuletynu Informacji Publicznej oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty nie później niż na 7 dniu od dnia posiedzenia komisji. Ustawodawca tej kwestii nie reguluje, nie ma prawnego obowiązku udostępniania ich obrad w ten sposób. Posiedzenia komisji są jawne a mieszkańcy powiatu mają prawo do udziału w nich. Radni uznali tę petycję za niezasadną (7 za, nikt nie był przeciw, 6 wstrzymało od głosu).

Warto pamiętać, że na posiedzeniach komisji radni najczęściej opiniują projekty uchwał. Decyzje podejmują radni na sesjach Rady Powiatu, które są transmitowane w internecie a protokoły publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej.

Rozpatrywano jeszcze skargę na działalność dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wąsoszu. Temu zagadnieniu poświęcę za klika dni osobny artykuł.

Radni otrzymali informację z działalności Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu w 2023 r. Jest to placówka stałego pobytu dla osób przewlekle psychicznie chorych, którym zapewnia się całodobową opiekę oraz zaspokaja niezbędne potrzeby w zakresie usług opiekuńczych, wspomagających i bytowych. Pod koniec 2023 r. przebywało tu 74 mężczyzn. Najwięcej osób pochodziło z Wrocławia (16). W ciągu całego roku przyjęto 7 osób, 6 zmarło, 1 opuściła DPS. Na podstawie umowy o pracę było zatrudnionych 47 osób. Średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w 2023 r. wynosił 5 858,59 zł.

sobota, 28 września 2024

Powiatowe rozmaitości (8)

27 września 2024 r. radni spotkali się na VI sesji Rady Powiatu. Obecnych było 13 osób, dwie ze względów zdrowotnych nie mogły uczestniczyć w obradach. Najpierw przyjęto protokoły z wcześniejszych sesji – ostatniej sesji ubiegłej kadencji i pięciu z obecnej. Podczas ostatniej kadencji radni obradowali na 52 sesjach, a w czasie wcześniej kadencji (2014-2918) – na 38.

Dokonano zmian w budżecie powiatu, zwiększając jego dochody o kwotę ok. 200 tys. zł. Wypracowały je Dom Pomoc Społecznej we Wronińcu (najwięcej, bo 194 tys. zł), starostwo i Związek Szkół. Te środki zwiększą budżety tych jednostek.  W tym punkcie obrad uczestniczył skarbnik Wiesław Pospiech, mimo że był na urlopie.

W ramach sprawozdania z prac zarządu wicestarosta Ryszard Wawer przedstawił działania związane z powodzią. Na ich omówienie jeszcze przyjdzie czas. W swoim wystąpieniu podziękował panu komendantowi Powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej Krzysztofowi Panosze, jego zastępcy Krzysztofowi Mastalerzowi oraz dyrektorowi Zarządu Zlewni w Lesznie Panu Piotrowi Kozdrojowi i jego zastępcy Panu Kamilowi Kucharskiemu. Szefowie zlewni w Lesznie reprezentują Wody Polskie, tak często krytykowane. Dziękował im i podkreślił ich ogromne zaangażowanie, wiedzę i nieoceniona pomoc przy diagnozowaniu zagrożeń.

Ponadto dziękował wójtom i burmistrzom oraz gminnym centrom zarządzania kryzysowego, Ochotniczym Strażom Pożarnym, mieszkańcom, którzy pomagali w różny sposób: ładowali worki, przygotowywali jedzenie, dawali transport, użyczali swojego sprzętu, zapewniali wodę, itp. Dziękował bezimiennym ludziom, którzy dowozili jedzenie – zatrzymywali się , wykładali co kupili, jechali dalej.

Dziękował żołnierzom, strażakom zawodowym, komendantowi powiatowemu policji Jackowi Gregorowi, jego zastępcy Arturowi Gajowemu oraz policjantom, a także myśliwym z kół łowieckich i straży leśnej, którzy pomagali w zabezpieczeniu porządku. Dziękował firmie Rosette Gastronomia i Catering Zdzisław Żmiejewski za pyszne jedzenie.

Dziękował Franciszkowi Nakonecznemu, Januszowi Filipiakowi, Agnieszce, Kacprowi i Robertowi Malskim, Sławomirowi Miszczykowi za darmowy transport worków i geowłókniny ze składnicy w Lisowicach. Dziękował chłopakom, którzy pojechali zapakować worki i je wypakowali poświęcając swój czas: Sławkowi i Przemkowi.

Dziękował powiatowym pracownikom zarządzania kryzysowego, dziękował pani naczelnik Natalii Kornickiej, której pomoc organizacyjna przy zorganizowaniu transportu worków była nieoceniona. Dziękował pracownikom wydziału nieruchomości, którzy jak jedna rodzina włączyli się w pomoc: Panu Tomaszowi i jego synowi, Panu Jarkowi, Panu Pitrowi, Panu Eugeniuszowi oraz Panu Adrianowi. Dziękował także pracownikom LO w Górze: Panu Pawłowi i Panu Markowi.

Przepraszał, jeśli kogoś pominął, podkreślał, że nikt nie odmówił pomocy.

Po wicestaroście zabrali głos komendanci straży – Krzysztof Panocha i policji – Jacek Gregor oraz dyrektor z Wód Polskich Piotr Kozdrój.

Ponadto górowscy komendanci dziękowali Ryszardowi Wawerowi za działania w czasie powodzi, do tych podziękowań dołączył radny Ryszard Pietrowiak  i przewodnicząca rady Urszula Szmydyńska.

niedziela, 15 września 2024

Sentymentalne spotkanie w Bełczu Wielki

Mimo deszczu 14 września do Bełcza Wielkiego przybyła sporo osób, które w pałacu się uczyły lub pracowały. W latach 50. funkcjonował tu ośrodek szkolenia traktorzystów, następnie szkoły rolnicze takie jak Dwuzimowa Szkoła Rolniczo-Gospodarcza, Roczna Szkoła Rolniczo-Mechanizacyjna, Zasadnicza Szkoła Mechanizacji Rolnictwa, Zasadnicza Szkoła Mechanizacji Upraw Rolnych i Zasadnicza Szkoła Rolnicza. Po likwidacji tej ostatniej w 1979 r. powstał tu Państwowy Zakład Wychowawczy a następnie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, zamknięty w 1997 r.

Pomysł spotkania narodził się w sobotę 13 lipca, gdy Magda Janik przeczytała w internecie informację, że odbędą się drzwi otwarte pałacu. Jeszcze tego samego dnia zaprosiła do współpracy Daniela Pieprza, mieszkańca Bełcza i radnego gminy Niechlów. Od razu udali się do właścicieli pałacu Gabrieli i Marcina Pachołków, którzy zgodzili się udostępnić obiekt. Do organizacji włączył się sołtys Bełcza Wielkiego Maria Razik z radą sołecką i wójt gminy Niechlów Karol Czapla.

Daniel Pieprz obiecał wsparcie samorządu, a Gabriela Pachołek podziękowała wszystkim za wsparcie renowacji pałacu.

Magda Janik witając zgromadzonych w namiocie (z przerwami ciągle padało), wymieniła kilka osób. Nie wymienię wszystkich, ale o niektórych warto wspomnieć. Wśród gości była Barbara Barda, która w roku szkolnym 1957/1958 uczyła się w pałacowej szkole, potem dzieliła się wspomnieniami; Marian Przednowek, który przybył z miejscowości Narol, znajdującej się na granicy województw podkarpackiego i lubelskiego, który też wspominał swoje szkolne lata. Byli też nieobecni – nie żyjący Aleksander Gorzelańczyk, nauczyciel i dyrektor szkoły, przepracował tu 24 lat, najdłużej ze wszystkich nauczycieli, reprezentowała go jego żona Janina.

Przed tym spotkaniem organizatorzy apelowali o udostępnianie zdjęć dokumentujących działalność szkół. Wykorzystano je do urządzenia wystawy w pałacu i prezentacji komputerowej wyświetlonej w namiocie. Podczas tej ostatniej obecni wspominali lata szkolne.

Aby udokumentować to sentymentalne spotkanie wykonano zbiorowe zdjęcie uczestników i wszystkich uczestników, które można było na zakończenie imprezy otrzymać. Zachęcano do wpisywania się do księgi pamiątkowej. Każdy wpisujący się otrzymał pamiątkowy magnes z widokiem pałacu. Zasponsorował to Ryszard Oleaczek – dyrektor Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego w Niechlowie.

Stroną kulinarną imprezy zajęła się szkoła w Sicinach. Podczas spotkania można było kupić kiełbaski z grilla, ciasto, kawę czy herbatę (z cukrem lub miodem).



środa, 11 września 2024

Archiwum internetowe starostwa

Każda instytucja ma swoje archiwum zakładowe, z owego papierowego najważniejsze dokumenty trafiają do archiwum państwowego. Górowskie starostwo również ma takie archiwum, ale ma też inne, które można nazwać internetowym.

17 września 2018 r. oddano do użytku nową stronę Biuletynu Informacji Publicznej starostwa – www.spgora.bip.gov.pl. Do ich prowadzenie są zobowiązane m.in. jednostki samorządu terytorialnego. Uruchomienie górowskiego BIP ponadto przyświecał inny cel. Miał udostępniać mieszkańcom powiatu i nie tylko im najważniejsze dokumenty od początku jego funkcjonowania. W luźnej rozmowie ówczesny naczelnik wydziału oświaty Sławomir Bączewski powiedział, że była to też forma uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Pracownicy wydziału oświaty starostwa zeskanowali protokoły z obrad sesji Rady Powiatu i podjęte podczas nich uchwały, protokoły z posiedzeń zarządu i jego uchwały oraz inne, następnie jako pliki pdf umieszczali w internecie. O ich pracy świadczą liczby. Od 9 listopada 1998 r. (pierwsza sesja) do końca 2018 r. zeskanowano 196 protokołów sesji i 2 317 uchwał Rady Powiatu; od 6 stycznia 1999 r. (pierwsze posiedzenie zarządu) do końca roku 2018 – zeskanowano 855 protokołów posiedzeń zarządu i 2 838 uchwał zarządu. W nowej bazie umieszczono inne ważne informacje.

Najprostszy sposób na znalezienie potrzebnego dokumentu na stronie BIP starostwa jest skorzystanie z wyszukiwarki. Można też inaczej. Po lewej stronie znajduje się menu i po kliknięciu na „Rada Powiatu Górowskiego” - ”Protokoły z obrad sesji” - „Indeks protokołów z obrad Rady Powiatu”. Zawiera w kolejności chronologicznej łącza do protokołów. Podobnie jest z dokumentami zarządu, tyle że trzeba wybrać „Zarząd Powiatu Górowskiego”.

Czas funkcjonowania powiatu od 1998 lub 1991 w przypadku zarządu do końca 2023 r. znajduje odzwierciedlenie 242 protokołach obrad sesji i 2732 jego uchwałach, w 1002 protokołach posiedzeń zarządu i 3500 uchwałach. W 2024 r. przybywają kolejne pliki.

To nie są wszystkie dokumenty, które są umieszczone w internetowym archiwum starostwa. Zawiera ono m.in. raporty o stanie powiatu, interpelacje i zapytania wraz z odpowiedziami (od 2021 r.), materiały na sesje (od 2015 r.). Są one o tyle ciekawe, że zawierają np. przekładane radzie sprawozdania różnych instytucji (policji, straży pożarnej, oświaty, Powiatowego Urzędu Pracy i inne).

To bogactwo informacji jest dostępne przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. Nie trzeba składać żadnych wniosków, uzasadniać swojego zainteresowania, wypełniać formularzy. Wystarczy mieć wolny czas i dostęp do internetu.