niedziela, 15 września 2024

Sentymentalne spotkanie w Bełczu Wielki

Mimo deszczu 14 września do Bełcza Wielkiego przybyła sporo osób, które w pałacu się uczyły lub pracowały. W latach 50. funkcjonował tu ośrodek szkolenia traktorzystów, następnie szkoły rolnicze takie jak Dwuzimowa Szkoła Rolniczo-Gospodarcza, Roczna Szkoła Rolniczo-Mechanizacyjna, Zasadnicza Szkoła Mechanizacji Rolnictwa, Zasadnicza Szkoła Mechanizacji Upraw Rolnych i Zasadnicza Szkoła Rolnicza. Po likwidacji tej ostatniej w 1979 r. powstał tu Państwowy Zakład Wychowawczy a następnie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, zamknięty w 1997 r.

Pomysł spotkania narodził się w sobotę 13 lipca, gdy Magda Janik przeczytała w internecie informację, że odbędą się drzwi otwarte pałacu. Jeszcze tego samego dnia zaprosiła do współpracy Daniela Pieprza, mieszkańca Bełcza i radnego gminy Niechlów. Od razu udali się do właścicieli pałacu Gabrieli i Marcina Pachołków, którzy zgodzili się udostępnić obiekt. Do organizacji włączył się sołtys Bełcza Wielkiego Maria Razik z radą sołecką i wójt gminy Niechlów Karol Czapla.

Daniel Pieprz obiecał wsparcie samorządu, a Gabriela Pachołek podziękowała wszystkim za wsparcie renowacji pałacu.

Magda Janik witając zgromadzonych w namiocie (z przerwami ciągle padało), wymieniła kilka osób. Nie wymienię wszystkich, ale o niektórych warto wspomnieć. Wśród gości była Barbara Barda, która w roku szkolnym 1957/1958 uczyła się w pałacowej szkole, potem dzieliła się wspomnieniami; Marian Przednowek, który przybył z miejscowości Narol, znajdującej się na granicy województw podkarpackiego i lubelskiego, który też wspominał swoje szkolne lata. Byli też nieobecni – nie żyjący Aleksander Gorzelańczyk, nauczyciel i dyrektor szkoły, przepracował tu 24 lat, najdłużej ze wszystkich nauczycieli, reprezentowała go jego żona Janina.

Przed tym spotkaniem organizatorzy apelowali o udostępnianie zdjęć dokumentujących działalność szkół. Wykorzystano je do urządzenia wystawy w pałacu i prezentacji komputerowej wyświetlonej w namiocie. Podczas tej ostatniej obecni wspominali lata szkolne.

Aby udokumentować to sentymentalne spotkanie wykonano zbiorowe zdjęcie uczestników i wszystkich uczestników, które można było na zakończenie imprezy otrzymać. Zachęcano do wpisywania się do księgi pamiątkowej. Każdy wpisujący się otrzymał pamiątkowy magnes z widokiem pałacu. Zasponsorował to Ryszard Oleaczek – dyrektor Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego w Niechlowie.

Stroną kulinarną imprezy zajęła się szkoła w Sicinach. Podczas spotkania można było kupić kiełbaski z grilla, ciasto, kawę czy herbatę (z cukrem lub miodem).