środa, 11 września 2024

Archiwum internetowe starostwa

Każda instytucja ma swoje archiwum zakładowe, z owego papierowego najważniejsze dokumenty trafiają do archiwum państwowego. Górowskie starostwo również ma takie archiwum, ale ma też inne, które można nazwać internetowym.

17 września 2018 r. oddano do użytku nową stronę Biuletynu Informacji Publicznej starostwa – www.spgora.bip.gov.pl. Do ich prowadzenie są zobowiązane m.in. jednostki samorządu terytorialnego. Uruchomienie górowskiego BIP ponadto przyświecał inny cel. Miał udostępniać mieszkańcom powiatu i nie tylko im najważniejsze dokumenty od początku jego funkcjonowania. W luźnej rozmowie ówczesny naczelnik wydziału oświaty Sławomir Bączewski powiedział, że była to też forma uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Pracownicy wydziału oświaty starostwa zeskanowali protokoły z obrad sesji Rady Powiatu i podjęte podczas nich uchwały, protokoły z posiedzeń zarządu i jego uchwały oraz inne, następnie jako pliki pdf umieszczali w internecie. O ich pracy świadczą liczby. Od 9 listopada 1998 r. (pierwsza sesja) do końca 2018 r. zeskanowano 196 protokołów sesji i 2 317 uchwał Rady Powiatu; od 6 stycznia 1999 r. (pierwsze posiedzenie zarządu) do końca roku 2018 – zeskanowano 855 protokołów posiedzeń zarządu i 2 838 uchwał zarządu. W nowej bazie umieszczono inne ważne informacje.

Najprostszy sposób na znalezienie potrzebnego dokumentu na stronie BIP starostwa jest skorzystanie z wyszukiwarki. Można też inaczej. Po lewej stronie znajduje się menu i po kliknięciu na „Rada Powiatu Górowskiego” - ”Protokoły z obrad sesji” - „Indeks protokołów z obrad Rady Powiatu”. Zawiera w kolejności chronologicznej łącza do protokołów. Podobnie jest z dokumentami zarządu, tyle że trzeba wybrać „Zarząd Powiatu Górowskiego”.

Czas funkcjonowania powiatu od 1998 lub 1991 w przypadku zarządu do końca 2023 r. znajduje odzwierciedlenie 242 protokołach obrad sesji i 2732 jego uchwałach, w 1002 protokołach posiedzeń zarządu i 3500 uchwałach. W 2024 r. przybywają kolejne pliki.

To nie są wszystkie dokumenty, które są umieszczone w internetowym archiwum starostwa. Zawiera ono m.in. raporty o stanie powiatu, interpelacje i zapytania wraz z odpowiedziami (od 2021 r.), materiały na sesje (od 2015 r.). Są one o tyle ciekawe, że zawierają np. przekładane radzie sprawozdania różnych instytucji (policji, straży pożarnej, oświaty, Powiatowego Urzędu Pracy i inne).

To bogactwo informacji jest dostępne przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. Nie trzeba składać żadnych wniosków, uzasadniać swojego zainteresowania, wypełniać formularzy. Wystarczy mieć wolny czas i dostęp do internetu.