czwartek, 28 stycznia 2016

Książkowe świętowanie powrotu Góry do Polski


28 stycznia 2016 r. świętowano powrót Góry w granice państwa polskiego: kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności, uroczysta sesja Rady Miejskiej, wręczenie nagrody za pracę magisterską. Każdy uczestnik sesji w Domu Kultury otrzymał książkę „Powiat górowski w czasie II wojny światowej i w pierwszych latach powojennych” autorstwa mojego i Kamila Kutnego. Podobnie postąpiono w Wąsoszu, gdzie książka ta była rozdawana podczas uroczystej akademii poświęconej powrotowi Wąsosza do Polski. Dlaczego akurat ta publikacja, możemy przeczytać we wstępie: „Okazją do wydania książki stała się kolejna – 71. już rocznica wkroczenia i zdobycia powiatu górowskiego przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 r., która dała początek polskiej Górze i innym miejscowościom. Książka ta zatem niech stanie się ważnym przyczynkiem do dziejów najnowszych naszej Małej Ojczyzny.”


 Inicjatorem powstania tej publikacji był K. Kutny. Udało mu się namówić naszych lokalnych włodarzy – panią burmistrz Irenę Krzyszkiewicz i burmistrza Zbigniewa Stuczyka – do sfinansowania tego wydawnictwa. Poza autorami udział w powstaniu książki mieli: Benedykt Stryganek – emerytowany profesor historii w naszym ogólniaku, Barbara Bućkowska – polonistka w gimnazjum nr 1, Tadeusz Otto i Beata Działo.

K. Kutny jest absolwentem wydziału historii Uniwersytetu Opolskiego. Zgłosił swoją pracę magisterską „Solidarność na Ziemi Górowskiej” do konkursu na najlepszą pracę magisterską poświęconą Ziemi Górowskiej, ale nie znalazła uznania w oczach członkach komisji kultury. Nagrodę przyznano Joannie Obiegłej za pracę „Współczesne zagrożenia uzależnieniami od narkotyków oraz ich profilaktyka na terenie szkół gminy Góra”.

Książka „Powiat górowski w czasie II wojny światowej i w pierwszych latach powojennych” składa się z pięciu rozdziałów. Autorem wstępu i trzech pierwszy rozdziałów był Kamil Kutny, autorem pozostałych – piszący te słowa. Najkrótszy pierwszy rozdział „Od Habsburgów do III Rzeszy” stanowi rys historyczny dziejów powiatu. Drugi prezentuje „Powiat górowski w latach 1939-1945. Polityka rasowa”. W trzecim rozdziale przedstawiono działania wojenne w 1945 r. Rozdział czwarty pokazuje  Górę i powiat „W powojenne rzeczywistości”. Ostatni piąty rozdział przedstawia powojenne „Życie polityczne”.

Podstawą części moich rozdziałów były artykuły opublikowane na łamach „Kwartalnika Górowskiego” – pisma poświęconego przeszłości Góry i powiatu górowskiego. Ostatnio ukazał się 50. numer tego czasopisma.

W trakcie sesji w Domu Kultury autorzy książki złożyli podziękowanie wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie tego wydawnictwa, a zwłaszcza pani burmistrz Irenie Krzyszkiewicz za wydanie książki, upamiętniającej 71. rocznicę powrotu Góry i Wąsosza w granice państwa polskiego. Pokładają nadzieję, że nie będzie to jednorazowe wsparcie, ale początkiem współpracy, która zaowocuje kolejnymi publikacjami.