piątek, 25 listopada 2016

Jubileusz Biblioteki Miejskiej


24 listopada 1946 r. oficjalnie otwarto Powiatową Bibliotekę Powszechną. Minęło 70 lat i 25 listopada 2016 r. Biblioteka Miejska w Górze obchodziła siedemdziesięciolecie funkcjonowania. Rozpoczęła ją śpiewem Katarzyna Hołtra.


Uroczystość zgromadziła licznych gości – m. in. przedstawicieli władz lokalnych z panią burmistrz Ireną Krzyszkiewicz i przewodniczącym Rady Miejskiej Jerzy Kubickim na czele, starostą Piotrem Wołowiczem. Pani dyrektor Biblioteki Miejskiej Danuta Biernacka przedstawiła historię biblioteki; Jolanta Mikłosz z oddziału dziecięcego uczyniła to samo, wykorzystując prezentację multimedialną. Jak zwykle przy takich okazjach bibliotece na ręce Danuty Biernackiej składano życzenia. Jako pierwsi wystąpili to pani burmistrz i przewodniczący rady. Pani burmistrz Irena Krzyszkiewicz bardzo chwaliła dokonania Danuty Biernackiej i biblioteki, powiedziała znamienne słowa, że biblioteka to nie tylko wypożyczalnia. A Jerzy Kubicki jako prezent zobowiązał się skaperować trzech czytelników do biblioteki.


Warto wiedzieć, że oprócz udostępniania zbiorów bibliotecznych organizowano imprezy kulturalne  promujące książki i czytelnictwo takie jak spotkania autorskie, przedstawienia teatralne, lekcje biblioteczne, wystawy, konkursy, o czym wcześniej mówiła pani dyrektor. Uczestnicy jubileuszu mogli się o tym przekonać naocznie, zwiedzając wystawę urządzoną na pierwszym piętrze.

Życzenia składali pozostali goście – starosta, członkowie dyskusyjnych klubów książek (taki klub w Czerninie działa już dziesięć lat), klubu rękodzieła z Chróściny, dyrektorzy placówek oświatowych, członkowie Górowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, bibliotekarze z sąsiednich gmin (Elżbieta Poprawska z Wąsosza i Urszula Glądała z Luboszyc), nauczyciele-bibliotekarze z Biblioteki Pedagogicznej w Górze (Julita Kruszka i Mirosław Żłobiński) oraz wielu innych.


Następnie pani dyrektor Danuta Biernacka przekazała podziękowania osobom czy instytucjom współpracującym z Biblioteką Miejską.

 
Imprezę uświetniła bogata część artystyczna: piosenki w wykonaniu Katarzyny Hołtry, prezentacja Henryka Sienkiewicza przez Zbigniewa Walerysia (m.in. odczytał fragmenty „Quo vadis”), odczytanie przez Annę Lisowiec (z Grabowna) wierszy ze swojego tomiku „Życie jak pajęcza nić” oraz inscenizacja „żywych obrazów” przedstawioną przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 pod kierunkiem Anety Grabowskiej, Joanna Zembroń-Góreckiej i Jolanty Hanusiak-Cebenko; nauczycielki wystąpiły w ostatnim „żywym obrazie” jako „Trzy gracje”. Imprezę prowadziła Krystyna Astapczyk.




 
Każdy z uczestników uroczystości otrzymał książkę „Ziemia Górowska: wybór wierszy II”, zawierającą wiersze laureatów Konkursu Poetyckiego „Poezja Mojej Małej Ojczyzny” (edycja VII, VIII, IX i X) organizowanego przez Bibliotekę Miejską. Wydanie sfinansowała Lokalna Grupa Działania „Ujście Baryczy”. W 2012 r. ukazała się książka „Ziemia Górowska” z wierszami laureatów konkursu z lat wcześniejszych.


Na zakończenie wszyscy obecni przenieśli się na pierwsze piętro, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek, w większości przygotowany przez bibliotekarki, oraz mogli obejrzeć okolicznościową wystawę.