21 grudnia w siedzibie organizacji pozarządowych w Górze, czyli w tzw. „pałacyku”, spotkali się laureaci konkursu „Wspominać jest pięknie” z organizatorami. Uroku imprezie dodawał wystrój sali – obrazy autorstwa Stanisławy Chochowskiej i Ewy Chochowskiej. Obecnych powitała Elżbieta Maćkowska i oddała głos Mirosławowi Żłobińskiemu, który poprowadził spotkanie.
Dotychczas Biblioteka Miejska organizowała konkurs „Poezja Mojej Małej Ojczyzny”. Plon dziesięciu edycji ukazał się w dwu tomikach. Uznano, że nadszedł czas na zmiany. Postanowiono zorganizować konkurs na pisanie wspomnień, którego celem byłoby utrwalenie pamięci o losach mieszkańców powiatu górowskiego do 1990 r. Nadesłano 7 prac.
Komisja konkursowa składająca się z organizatorów najwyżej oceniono tekst Jerzego Stankiewicza „Z pamięcią na kolanie”. Drugie miejsce przyznano Joannie Zembroń za tekst „Wojenne i powojenne losy Bułyszków z Góry”; trzecie - „Wspomnienie kresowiaka” Adolfa Kolmana spisane przez Krzysztofa Stopkę. Wyróżniono ponadto pracę Barbary Wencel i Marii Czepity „Działalność szczepu, drużyn harcerskich i zuchowych przy szkole podstawowej w Czerninie”. Wyróżniła się ona poziomem edytorskim.
W kategorii uczniów nadesłano dwie prace – Jakuba Uglika „Historia Anny Uglik z domu Szozda” i Miłosza Szymanowicza „Aby do wiosny. Wspomnienia mojego pradziadka – Jana Maślaka, który przeżył zesłanie na Sybir”. Obydwie otrzymały równorzędne wyróżnienia.
Z lektury większości tych prac wynika konkluzja, że kresowość jest składnikiem naszej tożsamości.
Podczas imprezy w „pałacyku” wręczono laureatom nagrody. Nieobecny Jakub Uglik otrzymał ją wcześniej. Fundatorami nagród była Biblioteka Miejska w Górze i dyrektor Powiatowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego w Górze Bernard Bazylewicz. Niezależnie od tych nagród laureat pierwszego miejsca Jerzy Stankiewicz wręczył dodatkowe nagrody – od siebie. Była to książka zawierająca wspomnienia jego dziadka Antoniego i ojca – Olgierda pt. „Od stalinowskiego łagru i zbrojnego podziemia AK do polskiej wolności”.
Jerzy Stankiewicz poza pracą konkursową napisał już wspomnienia dotyczące czasu nauki w szkole podstawowej nr 2 i nie ma zamiaru na tym poprzestać. Warto z niego brać przykład i zacząć pisać wspomnienia, by wziąć udział w kolejnej edycji konkursu „Wspominać jest pięknie”.
Wszystkie prace w całości lub w obszernych fragmentach będą opublikowane w nrze 60 „Kwartalnika Górowskiego”.
Organizatorami konkurs „Wspominać jest pięknie” byli: Biblioteka Miejska w Górze, Biblioteka Pedagogiczna w Górze, Górowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Lokalna Grupa Działania Ujście Baryczy, Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Pracownia Historii Ziemi Górowskiej.