niedziela, 31 grudnia 2017

„Ocalić od zapomnienia” w Niechlowie

We wrześniu 2017 r. wójt gminy Niechlów pani Beata Pona ogłosiła konkurs pn. „Ocalić od zapomnienia – osadnictwo w gminie Niechlów”. Obejmował on dwie kategorie wiekowe: od 10 do 16 lat oraz od 17 lat i wyżej. Prace w formie opowiadania, wywiadu, eseju lub pamiętnika musiały się mieścić w przedziale czasowym 1945-1956, choć zalecano wpleść w prace konkursowe opisy miejscowości, które przyszli mieszkańcy gminy opuścili.

21 października 2017 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Niechlowie podsumowano ten konkurs oraz niejako przy okazji wręczono 59 uczniom stypendia za wysokie wyniki nauczania i szczególne osiągnięcia naukowe, sportowe i artystyczne. Warto przypomnieć, które prace jury w składzie Krzysztof Bożko – przewodniczący, Małgorzata Głowiak, Lilla Różańska i Bożena Syta najwyżej oceniło. W pierwszej kategorii pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Głowiak za pracę „Historia Michała Głowiaka”, w drugiej - Karolina i Ewelina Łobaz za pracę „Opowiadanie babci Marii Łabaz”.

Wg mojej prywatnej oceny Magdalenie Janik „Z pamiętnika Stefana Fijałkowskiego” należała się najwyższa ocena.


Pod koniec 2017 r. gmina Niechlów prace konkursowe wydała w formie książkowej pt. „Ocalić od zapomnienia. Kształtowanie się osadnictwa na ziemi niechlowskiej w latach 1945-1956” pod redakcją Pawła Wróblewskiego. Książka ta zawiera  słowo wstępne pani wójt Beaty Pony. Następnie opracowanie Pawła Wróblewskiego „Warunki kształtowania się polskiej administracji publicznej na ziemi niechlowskiej w latach 1945-1956”. Najważniejszą i najobszerniejszą częścią publikacji są wspomnienia mieszkańców gminy Niechlów, w większości powstałe w związku z ogłoszonym konkursem. Autorką jednej z prac jest sama pani wójt.

Książka ukazała się w nakładzie 500 egzemplarzy. Będzie rozprowadzana bezpłatnie podczas spotkań. Pierwsze odbędzie się 16 stycznia o godz. 17.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Niechlowie. Niezależnie od tego będzie można ją uzyskać od Pawła Wróblewskiego w Urzędzie Gminy w Niechlowie.

Jesienią 2003 r. Gminna Biblioteka w Niechlowie i jej filia zorganizowały konkurs „Moja miejscowość – wczoraj, dziś i jutro”. Jego celem było przedstawienie historii i współczesności miejscowości gminy Niechlów.  Konkurs przyniósł bardzo ciekawy plon, który wydano w postaci serii broszur. Teraz ukazuje się książka „Ocalić od zapomnienia” licząca 180 stron. Muszę stwierdzić z uznaniem i zazdrością, że na terenie gminy Niechlów jest sporo mieszkańców o zacięciu regionalistycznym. Dzięki nim i lokalnym władzom biblioteczka z regionaliami bardzo się wzbogaciła.