piątek, 2 listopada 2018

Ostatnia sesja


30 października 2018 r. radni powiatowi spotkali się na ostatniej w tej kadencji sesji.  Porządek obrad liczył niewiele punktów.

Jeszcze na poprzedniej wrześniowej sesji radny Grzegorz Trojanek dopytywał się o realizację swojego wniosku, czyli przedstawienia podsumowania działalności Rady Powiatu w mijającej kadencji. Otrzymał wymijającą odpowiedź przewodniczącego Jana Rewersa. Teraz okazało się, ze takiego sprawozdania nie ma. Znowu przewodniczący Jan Rewers tego nie dopilnował.

Starosta Piotr Wołowicz poinformował o sytuacji budynku szpitala. Trafił do syndyka odpowiadającego za masę upadłościową firmy RASS, dotychczasowego właściciela budynku. Na początku listopada ma przekazać tę nieruchomość do syndyka Powiatowego Centrum Zdrowia Góra Śląska. Wówczas będzie mógł nim dysponować – sprzedać, wydzierżawić lub podarować. Uregulowanie sytuacji prawnej budynku stwarza pewne – bardzo niewielkie – możliwości utworzenia szpitala w Górze.


Radni tzw. koalicji rządzącej przyjęli program współpracy powiatu górowskiego z organizacjami pozarządowymi.  Słowo „współpraca” jest nieco na wyrost, bo wysokość środków finansowych planowanych na realizację tej uchwały wynosi zero złotych. Wsparcie ma charakter pozafinansowych, np. udostępnianie pomieszczeń, informowanie w internecie, itp.  Ograniczenie współpracy wynika z tego, że powiat realizuje program naprawczy.

Ponieważ nastąpiły poważne zmiany w ustawie o samorządzie powiatowym, stało się konieczne zmienienie statutu powiatu. Doraźna komisja przygotowała poprawki, ale ograniczyła się tylko do uwzględnienia tylko niektórych zmian ustawowych. Zgłosiłem kilka poprawek i wskazałem, że pewne kwestie powinny być poprawione. Na wniosek radnego Ryszarda Wawera zostały odrzucone.

Nie będę wymieniał wszystkich moich poprawek, tylko kilka wg mnie najważniejszych. Powiat może posiadać budżet obywatelski, ale rada powiatu winna określić wymagania, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego.  Na razie mieszkańcy nie będą mieli się starać o uwzględnienie swoich propozycji w najbliższym budżecie powiatu.  Od nowej kadencji rady mieszkańcy powiatu pod pewnymi warunkami mogą zgłosić inicjatywy uchwałodawcze, ale nowy statut nie określa zasad wnoszenia tych inicjatyw. Kluby radnych mogą zgłosić własne projekty uchwał. Statut powiatu nakazuje ich opiniowanie przez zarząd, czego nie przewiduje nowa ustawa.

Radni ponadto otrzymali informację z realizacji zadań Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu w 2017 r. oraz informację o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2017/2918.

Na zakończenie obrad wystąpił starosta Piotr Wołowicz. Podsumował swoją działalność, niemal uznał, że uratował powiat i zapewnił mu pomyślną przyszłość. Dziękował za współpracę. W tym kontekście wymienił dwa nazwiska – Jana Głuszki i Czesławowi Połczykowi. Zaskoczyło mnie, że nie padło ani jedne słowo pod adresem Ireny Krzyszkiewicz.. Nieoczekiwanie kilka ciepłych słów poświęcił byłemu radnemu Janowi Przybylskiemu. Jego wystąpienie odebrałem jako pożegnanie.

Radny Andrzej Wałęga zapomniał, że skończyła się kampania wyborcza i bardzo surowo ocenił  dopominanie się o szpital dla Góry. Chodziło mu o hasło „Gdzie nasz szpital”. Napomniał radnych opozycyjnych, że powinni pilniej słuchać na sesjach, to znaliby odpowiedź. Mało tego, oskarżył Prawo i Sprawiedliwość o próbę wprowadzenia zarządu komisarycznego, co miałoby doprowadzić do likwidacji powiatu. A na koniec uznał, że kończąca kadencja Rady Powiatu była najtrudniejsza. W tej ostatniej kwestii bardzo się mylił. Taką kadencją była pierwsza – charakteryzowało ją to, że miała czterech przewodniczących, czterech starostów i jednocześnie powstawały instytucje powiatowe funkcjonujące do dzisiaj.

Na zakończenie sesji i zarazem każdy radny dostał gustowny zegar z okolicznościowym napisem. Wręczali je wspólnie przewodniczący rady Jan Rewers  starosta Piotr Wołowicz.

Część radnych startowało do rady nowej kadencji, jedni wygrali, inni przegrali, ale do 16 listopada wszyscy są jeszcze radnymi. Po tej dacie komisarz wyborczy ma tydzień na zwołanie sesji nowej rady. Po złożeniu ślubowania niektórzy z obecnych radnych staną się radnymi nowej kadencji obejmujące lata 2018-2013.