wtorek, 20 listopada 2018

Przerwa goni przerwę i jeszcze przerwa


20 listopada zgodnie z postanowieniem komisarza wyborczego z Wrocławia radni powiatowi spotkali się na pierwszej sesji Rady Powiatu inaugurującej nową kadencję. Przybyło czternastu radnych, jednym zajęła się policja i nie mógł uczestniczyć w obradach. Głównym celem było złożenie ślubowania i wybór przewodniczącego rady. Obrady prowadził najstarszy radny Kazimierz Bogucki, podobnie jak cztery lata temu.

Radni podzielili się na dwie grupy, co zresztą znalazło odzwierciedlenie w tym, jak siedzieli i jak głosowali. Jedna grupa była skupiona wokół Prawa i Sprawiedliwości (Kazimierz Bogucki, Jan Czerwiński, Grzegorz Kordiak, Robert Szymanowicz, Grzegorz Trojanek, Mirosław Żłobiński), druga – to radni z komitetów „Razem dla Powiatu Górowskiego” (Marek Biernacki, Grażyna Owczarek, Ryszard Pietrowiak, Urszula Szmydyńska, Mariola Szurynowska, Ryszard Wawer) i „Bezpartyjni Samorządowcy” (Franciszek Nakoneczny, Andrzej Rogala), którym patronowała pani burmistrz Irena Krzyszkiewicz.






Aneta Birecka – przewodnicząca Powiatowej Komisji Wyborczej wręczyła każdemu obecnemu radnemu zaświadczenie o wyborze. Następni złożyli ślubowanie.

Po wyborze komisji skrutacyjnej (Marek Biernacki, Ryszard Wawer – przewodniczący, Jan Czerwiński) przystąpiono do wyboru przewodniczącego. Zgłoszono dwie kandydatury – Urszulę Szmydyńską i Grzegorza Trojanka. W tajnym głosowaniu U. Szmydyńska otrzymała 8 głosów, G. Trojanek – 5. Po wyborze U. Szmydyńska przejęła prowadzenie obrad. Już na zakończenie obrad (emocje!) podziękowała pani burmistrz I. Krzyszkiewicz. Ona ją namówiła do kandydowania. Uważa ją za swojego mentora.

Wówczas rozszerzono porządek o kolejne punkty dotyczące wyboru władz powiatu. Zastępczynią przewodniczącej została Mariola Szurynowska, uzyskując 8 głosów, 5 radnych było przeciw, 1 wstrzymała się; nie miała kontrkandydata. Taki rozkład głosów powtarzała się w kolejnych głosowaniach. Następnie dokonano wyboru starosty. O to stanowisko rywalizowało dwu kandydatów – Piotr Wołowicz i Kazimierz Bogucki. Na trzecią kadencję starostą wybrano Piotra Wołowicza. Nie jest radnym. W wyborach samorządowych nieskutecznie kandydował do Rady Miejskiej. O swojej sytuacji powiedział, że „czuję się osobą wynajętą”.

P. Wołowicz po wyborze wygłosił krótką przemowę. Chce wspólnie rozwiązywać problemy, liczy na sugestie i pomysły, będzie  starał się o kompromis. Liczy na dobrą współpracę z gminami. Przedstawił priorytety swoich rządów. Na pierwszym miejscu postawił politykę społeczną i zdrowotną, chce zapewnić opiekę zdrowotną mieszkańcom powiatu górowskiego. Nie padło słowo „szpital”, więc trudno stwierdzić, czy jego zapowiedź oznacza, że będzie starał się o utworzenie takiej placówki. Chce podnieść obsługę interesantów w starostwie na wyższy poziom. Zająć się drogami. Wskazał, że powiat co roku będzie musiał przedstawiać sprawozdanie z pracy rady.

Na swojego zastępcę wskazał Andrzeja Rogalę, motywując ten wybór tym, że ma duże doświadczenie, które zdobył jako zastępca pani burmistrz I. Krzyszkiewicz i wcześniej jako naczelnik wydziału komunikacji w starostwie. Członkiem zarządu został Ryszard Pietrowiak, w poprzedniej kadencji zastępca przewodniczącego rady.

Podczas obrad prawie wszystkie głosowania miały charakter tajny, trzeba było przygotować karty do głosowania, policzyć głosy, sporządzić protokół, więc przerwa goniła przerwa i jeszcze przerwa. Sesja rozpoczęła się kilka minut po godzinie 10.00, zakończyła tuż przed 14.00 Była transmitowana w internecie. Obradom przysłuchiwało się w porywach cztery osoby i dwoje dziennikarzy (radio „Elka” i „Ziemia Górowska”), nie licząc kierowników jednostek organizacyjnych powiatu.