Rada Powiatu w drodze uchwały dokonuje podziału środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Uczyniła to 28 kwietnia 2020 r. Po analizie wykorzystania środków i złożonych wniosków w celu pełnego wykorzystania otrzymanych pieniędzy postanowiono dokonać zmian. Wszyscy obecni radni je przyjęli. Jak dotychczas uchwały dotyczące działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodziny, a on m.in. zajmuje się środkami z PRON, są przez radnych bez względu na poglądy przyjmowane jednomyślnie.
Radni poparli przystąpienie powiatu górowskiego do stowarzyszenia
„Rzeczpospolita Samorządna”. Jego założycielami były województwo dolnośląskie,
powiat lubiński, gmina miejska Lubin, gmina Siechnice i gmina Ścinawa. Celem stowarzyszenia
jest wspieranie rozwoju społecznego, gospodarczego i kulturowego, aktywne współdziałanie
w celu pozyskania środków zewnętrznych. Siedzibą stowarzyszenia „Rzeczpospolita
Samorządna” jest Ścinawa.
W związku z zaniechaniem działalności przez aptekę „Rodzinną” na os. Kazimierza Wielkiego i utworzeniem tam apteki „Eliksir” ona przejęła od września jej dyżury. W ten sposób ma dwie apteki o nazwie „Eliksir” w Górze – na ul. Targowej i na os. Kazimierza Wielkiego. Teraz dopiero Rada Powiatu usankcjonowała ten stan rzeczy. To proceduralne opóźnienie wynikło z oczekiwania na opinie burmistrza Góry, burmistrza Wąsosza, wójta Jemielna, zastępcy wójta Niechlowa i Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej.
Uchwalono program współpracy powiatu górowskiego z organizacjami pozarządowymi. O tym, że ma niewielkie znaczenie niech świadczy fakt, iż w internetowych konsultacjach (od 18 września do 2 października) nikt nie zaproponował żadnych zmian. To niewielkie znaczenie programu wynika z tego obowiązywania programu naprawczego, stąd organizacjom nie można udzielić wsparcia finansowego.
Przyjęto plan pracy komisji rewizyjnej na 2021 r.. Nie jest zbyt bogaty. Warto zwrócić uwagę na jedno zadanie, które postawiła sobie komisja w I kwartale – kontrola przygotowań do realizacji programów modernizacyjno-remontowych dotyczących infrastruktury drogowej na terenie powiatu górowskiego.
Jednym z ostatnich punktów porządku obrad była informacja o stanie realizacji zadań oświatowych realizowanych przez powiat górowski w roku szkolnym 2019/2020. A zarazem pierwsza, której nie opracował Sławomir Bączewski. Zwróciłem uwagę na dwie kwestie; inni radni się nie wypowiadali. Apelowałem, żeby w przyszłym roku w takim sprawozdaniu uwzględnić dane dotyczące funkcjonowania bibliotek szkolnych. Druga kwestia dotyczyła, że w bieżącym opracowaniu nie zamieszczono informacji o tym, że jesienią 2019 r. Biblioteka Pedagogiczna przeszła ewaluację problemową, którą przeprowadzili pracownicy wrocławskiego kuratorium. Dotyczyła ona współpracy ze środowiskiem lokalnym. Wypadła ona pozytywnie. A upomniałem się o nią, bo o różnych ewaluacjach w sprawozdaniu napisano, a o tej nie,