W poniedziałek 15 lutego o
godzinie 11:00 obradowała Komisja Gospodarki Komunalnej i Porządku Publicznego
pod przewodnictwem radnego Jacka Szczerby, który kiedyś reprezentował barwy RCN
a dziś należy do ugrupowania Ireny Krzyszkiewicz. Głównym punktem komisji było
rozpatrzenie wniosku o nadanie rondu przy skrzyżowaniu ulic Podwale z Dworcową
imienia Porucznika Józefa Barylskiego: żołnierza września 39 r., szefa wywiadu
ZWZ-AK na miasto Lwów, żołnierza drugiej konspiracji, samorządowca i
społecznika związanego z powojenna Górą.
W obradach komisji wzięła również
udział zastępczyni burmistrz Góry Magdalena Głuszko. Zaraz po otwarciu komisji
jako pierwsza zabrała głos, sugerując radnym jaka jest opinia organu
wykonawczego (burmistrza Góry), nawiązując i przypominając członkom komisji jak
głosowano z poprzednim wnioskiem. I na tym można by skończyć, bo sprawa była
jasna, że wniosek przepadnie.
Przewodniczący komisji stworzył jednak pozory dyskusji. Udzielił głosu wnioskodawcy. Ponownie przedstawiłem radnym postać porucznika Józefa Barylskiego nawiązując szczególnie do jego dokonań jako żołnierza i odpowiedziałem na szereg pytań. Padł argument, że w powiecie górowskim każdy ma korzenie Kresowe, wielu było w AK. Odpowiedziałem, że tak ważnych oficerów dla konspiracji po wojnie w Górze osiadło kilku. Szef wywiadu na miasto Lwów był jedną z najważniejszych postaci w tamtejszej AK, odpowiadał za rozpracowywanie okupanta, to dzięki jego raportom wiemy o mordach na profesorach lwowskich. Jako potwierdzenie tych faktów przedstawiłem dokumentacje archiwalną i wspomnienia Józefa Barylskiego. Radny Tadeusz Biernacki wspomniał również o majorze Józefie Bosku, który z Barylskim współpracował i był Komendantem Lwowskiego Inspektoratu Południowego AK.
Szczególnie aktywni podczas komisji byli radni opozycyjni. Radny Kazimierz Dąbrowski zaproponował konkurs w którym mieszkańcy z kilku nazwisk mieli by wybrać odpowiedniego kandydata. Radny Mieczysław Fortecki szukał innego kandydata. Radna Janina Ziombra sugerowała by pozostawić rondo bez nazwy. Przewodniczący RM Arkadiusz Szuper proponował by znaleźć inne miejsce dla Barylskiego. Maciej Liśkiewicz zasugerował żeby z wnioskiem poczekać i odłożyć go na przyszły rok.
Zmierzając do końca dyskusji głos ponownie zabrał Przewodniczący RM przypominając członkom komisji jakie jest stanowisko burmistrz Góry. Spotkało to się z moją ostrą reakcją. Przypomniałem panu przewodniczącemu, że burmistrz, prezydent, wójt jako organ wykonawczy z zasady nie ma prawa ingerować w pracę i działalność organu uchwałodawczego jakim jest rada. Nie ma prawa jej nic narzucać, bo działa na podstawie jej uchwał a nie odwrotnie. Sytuacja ta pokazała tylko jak samodzielnym bytem politycznym jest RM.
Nastąpiło głosowanie, które już od momentu wypowiedzi zastępczyni Magdaleny Głuszko było znane. Na 11 członków komisji przy jednym nieobecnym za odrzuceniem Porucznika Barylskiego było 4 członków, wszyscy z ugrupowania obecnej burmistrz, 6 się wstrzymało, jeden był za. Radny który zagłosował za to Karol Kupiecki. Tuż po głosowaniu przedstawił propozycję zmiany ul. Armii Krajowej na Porucznika Józefa Barylskiego, co spotkało się z oburzeniem części radnych, którzy argumentowali to wymianą dokumentów, dużymi kosztami itp.
To co było do przewidzenia, stało
się faktem. Z braku woli politycznej wniosek przepadł. A szkoda, bo pięknie
wpisywał się w 79. rocznicę utworzenia AK i przypadający na 1 marca – Narodowy
Dzień Żołnierzy Wyklętych. Dzisiaj (15.02.2021r.) w godzinach rannych
poprosiłem panią zastępczynie drogą emailową o merytoryczne uzasadnienie
stanowiska burmistrza Góry. Odpowiedź niestety nie doszła. Jeśli się pojawi
zostanie upubliczniona.
Kamil Kutny