niedziela, 28 marca 2021

Nasi księża z diecezji lwowskiej

W latach 1945-1947 wszyscy księża na terenie powiatu górowskiego pochodzili z diecezji lwowskiej. Oto oni: Józef Swajka (Chróścina), Alojzy Schmidt (Czernina), Kazimierz Białowąs (Góra), Bronisław Miklasiewicz (Siciny), Józef Szyca (Wąsosz), Kazimierz Walków, Henryk Konarski, Marcin Leśniowski. W 1947 r. nastąpiła w Górze zmiana. Funkcję proboszcza objął Antoni Chmielewski, kapłan z diecezji pińskiej, ale po jego  śmierci w 1960 r. jego następcą został Michał Milewski, wyświęcony w diecezji lwowskiej. W Wąsoszu po ks. Szycu również nastał kapłan z diecezji lwowskiej Brunon Pokorny. W Chróścinie po ks. Swajce duszpasterzował Franciszek Wołyniak. W Żabinie pracowało dwu kapłanów z tej diecezji – Kazimierz Świdkiewicz (1953-1957) i Franciszek Rozwód (1958-1960).

 

Kapłanom z diecezji lwowskiej jest poświęcona książka „Księżą diecezjalni ekspatrianci archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego” wydana w 2020 r. przez Instytut Pamięci Narodowej. Autorem tego słownika biograficznego zawierającego  życiorysy 636 kapłanów jest Michał Leszczyński - biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej Jego praca powstała na podstawie na podstawie archiwów diecezjalnych i zakonnych oraz źródeł drukowanych i opracowań. Biogramy ułożono alfabetycznie. Każdy zawiera fotografię, najczęściej portretową oraz bibliografię.

Można z tej książki poznać wiele nieznanych szczegółów z życia tych kapłanów. Kilka przykładów. Ks. Michał Milewski parał się działalnością pisarską, pozostawił po sobie wiersze i wspomnienia z pracy duszpasterskiej na Ziemiach Zachodnich. Ks. Alojzego Schmidta uhonorowano nazywając jego imieniem plac w Szczawnie-Zdroju.

Książka biskupa Mariusza Leszczyńskiego nie jest pierwszą publikacją o tej tematyce. Wcześniej powstało opracowanie wrocławskiego biskupa Wincentego Urbana „Duszpasterski wkład księży repatriantów w archidiecezji wrocławskiej w latach 1945-1970”, wydana we Wrocławiu w 1970 r. Omawia działalność księży nie tylko z diecezji lwowskiej, ale również łuckiej, pińskiej, przemyskiej i wileńskiej.