środa, 14 kwietnia 2021

Potyczki ze statutem

W 2018 r. dokonano zmian w ustawie o samorządzie powiatowym. Wtedy przedłużono kadencję rad z czterech do pięciu lat, doszedł obowiązek transmitowania obrad i wprowadzono wiele innych zmian. Samorządy musiały dostosować swoje statutu do tych nowych regulacji. Uczyniła to również górowska Rada Powiatu. Jednak nie uwzględniła wszystkich zmian. Dopiero 13 kwietnia 2021 r. do tego doszło. Dlaczego trwało to tak długo? Nie było chętnych do pracy nad tym aktem prawa miejscowego.




Wcześniej radni otrzymali proponowaną wersję statutu wraz z pismem od przewodniczącego doraźnej komisji statutowej Marcina Jóźwiaka. Dał kilka dni na zapoznanie się ze statutem i zgłoszenie ewentualnych poprawek. Nawet wyznaczył dokładny termin ich przyjmowania – 26 marca 2021 r. do godz. 13.30. 13 kwietnia 2021 r. przewidziano przyjęcie w głosowaniu tego aktu, ale bez omawiania tego statutu na posiedzeniach komisji rady.

Podczas sesji nikt nie zabrał głosu w tej sprawie oprócz mnie. Zaproponowałem kilka poprawek. Pierwsza miała charakter czysto techniczny. W statucie pojawiło się określenie „oficjalna strona powiatu”, na której wg członków komisji statutowej są umieszczane protokoły z obrad rady. Ani przewodniczący rady, ani nikt nie wyjaśnił co to za strona. Miejscowe akty prawne są bowiem umieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej. Tak czyni to powiat, tak robi inne samorządy. Radni z „dziewiątki Ireny Krzyszkiewicz” moją poprawkę polegającą na zamianie „oficjalnej strony powiatu” na Biuletyn Informacji Publicznej odrzucili. Wydaje się, że świadomie przystali na wprowadzanie w błąd internautów.

Chciałem jeszcze zgłosić kilka innych poprawek o większej wadze, m.in. utworzenie komisji zdrowia.  Dotychczas takie zadania jak promocja i ochrona zdrowia, pomoc społeczna, polityka prorodzinna były przypisane do komisji budżetu, gospodarki i zdrowia. Nawiasem mówiąc, od początku kadencji kwestia ochrona zdrowia nigdy nie stała się przedmiotem jej obrad.

Radni nie uznali za zasadne funkcjonowanie komisji zdrowia i odrzucili moją poprawkę. Muszę przyznać, że w tej kwestii byli konsekwentni. Na początku kadencji rady zlikwidowali komisję zdrowia a jej zadania przydzieli komisji budżetu, teraz też nie pozwolili na jej utworzenie. Jestem pełen uznania dla stałości tych poglądów.

Statut w kształcie opracowanym przez doraźną komisję statutową został przyjęty bez żadnych poprawek. Z obecnych na obradach 11 radnych siedmiu poparło tę wersje statutu, trzech było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.