piątek, 23 kwietnia 2021

Bez szpitala tymczasowego

Przedstawicielki władz lokalnych – pani starosta Anna Kolibek i pani burmistrz Irena Krzyszkiewicz – 16 marca z2021 r. zwróciły się do wojewody dolnośląskiego o utworzenie szpitala tymczasowego w Górze. Wcześniej w tej sprawie skierowały pismo do premiera, ale otrzymały odpowiedź, iż to wojewoda jest właściwym organem do podejmowania tego rodzaju decyzji.




W piśmie do wojewody powołały się na przesłanki i argumenty przedstawione w listopadzie 2020 r. oraz na narastające zagrożenie związane z trzecią falą pandemii. Tutaj warto przytoczyć fragment pisma, opisujący sytuację potencjalnych pacjentów z powiatu górowskiego, który można potraktować jako ważny argument na rzecz utworzenia szpitala.

 „Położenie na granicy trzech województw wbrew pozorom nie ułatwia mieszkańcom naszego powiatu dostępu do opieki medycznej, lecz ze względów administracyjnych w wielu przypadkach stanowi przeszkodę w takim dostępie.

W związku z brakiem opieki szpitalnej na terenie powiatu pacjenci muszą być dowiezieni do najbliższych oddziałów SOR, głównie w Lesznie lub Głogowie.

W Górze stacjonują dwie karetki, które, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców, nie mogą sobie pozwolić na zbyt długie przebywanie poza terenem powiatu. Takie podejście do szpitali, często powoduje to sytuację, iż chorzy muszą sami dojechać do szpitala, co musi stanowić zagrożenie nie tylko dla nich samych, ale również innych osób.”

Autorki listu stwierdziły, że do uruchomienia szpitala tymczasowego w budynkach po byłym szpitalu powiatowym przy ul. Hirszfelda potrzeba około 45-60 dni. W tym czasie by przeprowadzono niezbędne działania o charakterze technicznym i medycznym.

Odpowiedź wojewody Jarosława Obremskiego była krótka. Oświadczył, że „utworzenie szpitala tymczasowego w Górze wymagałoby odpowiednich decyzji ze strony Ministerstwa Zdrowia, w tym także uzyskania odpowiedniego finansowania. Na ten moment nie ma takich decyzji.”