Interpelacja nr 21889 do ministra zdrowia w sprawie przywrócenia do funkcjonowania szpitala w Górze w woj. dolnośląskim
Zgłaszający: Grzegorz Rusiecki
Data wpływu: 24-03-2021
Szanowny Panie Ministrze,
w pandemii COVID-19 dostęp do usług leczniczych jest szczególnie ważny. Mieszkańcy Góry w woj. dolnośląskim niestety już od 4 lat nie mogą korzystać z usług istniejącego niegdyś szpitala.
Szpital borykał się z sporymi problemami finansowymi. Receptą na nie miała być jego prywatyzacja. Z posiadanych przeze mnie informacji, grudniu 2013 r., na podstawie uchwały Rady Powiatu Górowskiego podpisano umowę sprzedaży udziałów Powiatowego Centrum Opieki Zdrowotnej w Górze sp. z o.o. firmie Polskie Centrum Zdrowia SA we Wrocławiu. Dwa i pół roku później spółka ogłosiła upadłość. Powiat górowski miał otrzymać za szpital 5 mln zł - cała kwota została rozłożona na 8 rat. PCZ SA spłaciła na rzecz samorządu jedynie dwie raty.
Szpital zamknięto 7 kwietnia 2016 roku. Na drzwiach lecznicy pojawiła się wówczas informacja o zamknięciu do odwołania szpitalnego oddziału dziecięcego oraz izby przyjęć. Jedyną dostępną formą leczenia dla mieszkańców Góry i najbliższych okolic jest korzystanie z usług przychodni, a po godzinie 18 z pomocy nocnej, która nie do końca spełnia ich oczekiwania. W nagłych przypadkach mieszkańcy oczekują na przyjazd karetki czasem kilka godzin, bywa że na własną rękę szukają szpitala.
W związku z powyższą sytuacją zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:
1. Czy ministerstwo rozważa uruchomienie szpitala w Górze? Jeśli tak, to jakie są w tym zakresie plany oraz koszty?
2. Czy ministerstwo rozważa utworzenie szpitala jednoimiennego na czas pandemii COVID-19 w Górze?
Z poważaniem Grzegorz Rusiecki
Poseł na Sejm RP
Minister Zdrowia Warszawa,
21 kwietnia 2021
DLR.050.32.2021.TK
Pani Elżbieta Witek
Marszałek Sejmu RP
Szanowna Pani
Marszałek,
W odpowiedzi na interpelację nr 21889 Pana Posła Grzegorza Rusieckiego z dnia 1 kwietnia 2021 roku, w sprawie w sprawie przywrócenia do funkcjonowania szpitala w Górze w woj. dolnośląskim, uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych wyjaśnień stanowiących odpowiedź na pytania postawione przez Pana Posła.
1. Czy Ministerstwo rozważa uruchomienie szpitala w Górze? Jeśli tak, to jakie są w tym zakresie plany oraz koszty??
Ministerstwo Zdrowia nie prowadzi prac mających na celu utworzenie szpitala w Górze, którego podmiotem tworzącym byłby Minister Zdrowia.
2. Czy Ministerstwo rozważa utworzenie szpitala jednoimiennego na czas pandemii COVID-19 w Górze?
W chwili obecnej nie funkcjonują tzw. szpitale jednoimienne, które na podstawie aktualnej strategii walki z COVID-19 zostały zastąpione przez 4 – poziomowy system szpitali, w tym dedykowanych leczeniu tej grupy chorych. Włączenie konkretnego szpitala do jednego z poziomów systemu, odbywa się na mocy decyzji wojewody lub Ministra Zdrowia, przy czym decyzja ta jest wydawana w stosunku do istniejących podmiotów leczniczych. Odrębną kwestią jest natomiast tworzenie szpitali tymczasowych, niemniej jednak w chwili obecnej nie jest rozważane zwiększenie liczby tych szpitali.
Z poważaniem
z upoważnienia Ministra Zdrowia
Waldemar Kraska
Sekretarz Stanu