środa, 20 lipca 2022

Człowiek PRL’u

15 lipca 2022 r. w wieku 78 lat zmarł Jerzy Ryndak. Pogrzeb poprzedzony modlitwą różańcową i mszą św. odbył się 19 lipca na cmentarzu komunalnym w Górze.


Jerzy Ryndak na akademii w 1976 r. z okazji 22 lipca.

Jerzy Ryndak urodził się 11 listopada 1944 r. w Stebniku na obecnym terytorium Ukrainy w rodzinie robotniczej. W 1963 r. rozpoczął pracę zawodową jako nauczyciel w Państwowym Zakładzie Wychowawczym w Sobótce. Po odbyciu służby wojskowej w 1967 r. rozpoczął  pracę w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki w Czechnicy jako stażysta. W latach 1969-1973 pełnił funkcję kierownika Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Lubielu. W 1973 r. rozpoczął pracę w aparacie partyjnym Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej: I sekretarz KG PZPR w Czerninie (1973-1975), I sekretarz KM-G PZPR w Górze (1977-1981).

W 1978 r. ukończył studia magisterskie w Instytucie Nauk Politycznych na Uniwersytecie Wrocławskim im. Bolesława Bieruta, uzyskując tytuł magistra nauk politycznych.

W 1978 r. w głosowaniu do rad narodowych został radnym w Górze. Podczas inauguracyjnej sesji wybrano go przewodniczącym. Pełnił tę funkcję do 1984 r. W tymże roku został radnym Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lesznie.

Podczas Wojewódzkiej Konferencji Wyborczej PZPR w Lesznie 13 czerwca 1981 r. Jerzy Ryndak przedstawił ciekawą diagnozę ówczesnej sytuacji politycznej.

Wg niego źródłem wtedy przeżywanego kryzysu był nowy podział administracyjny kraju. Mówił, iż „Województwa zrobiły się większymi powiatami, a gminy pozbawiono władzy prawie zupełnie. Od wyżej wymienionego okresu rozpoczął się również rozkład moralny władzy, charakteryzujący się ciągiem w kierunku zaspakajania w pierwszej kolejności prywatnych celów, następnie wojewódzkich aspiracji, natomiast cele ogólnospołeczne, ludzkie, zostały trochę zepchnięte na koniec w hierarchii celów. Najgorzej na tej reorganizacji wyszły dawne miasta powiatowe, które utraciły zarówno wartościowy potencjał ludzki, jak i swój potencjał społeczno-gospodarczy.”

Apelował, żeby delegaci na IX zjazd PZPR podjęli problem odwrotu od „nieszczęsnej” reformy administracyjnej i rozważeniu powrotu do większych województw, powiatów i likwidacji gmin.

Mówił też o dyskryminacji Góry w województwie leszczyńskim na przykładzie wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego.

Jego wystąpienie nagrodzono oklaskami.

Od 1 stycznia 1982 r. pracował w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Handlu Wewnętrznego  jako kierownik rejonu Góra. Od 1986 do 1990 r. pełnił funkcję naczelnika gminy Niechlów.

W 1983 r. z różnych przyczyn z funkcji prezesa klubu sportowego „Pogoń” zrezygnował Zenon Jachimowicz. Był on działaczem „Solidarności”, internowany po wprowadzeniu stanu wojennego, miał kłopoty ze znalezieniem pracy. Jego miejsce zajął Jerzy Ryndak. Piastował je do 1989 r. W 1992 r. doszło do wyboru nowych władz klubu, wówczas objął funkcję skarbnika.

W 1988 r. brydżyści leszczyńscy, działacze i zawodnicy, postanowili utworzyć Okręgowy Związek Brydża Sportowego w Lesznie. Jednak bez  udziału Góry nie mógłby on powstać. Funkcję prezesa sprawował Jerzy Ryndak. Był członkiem Górowskiego Stowarzyszenia Brydża Sportowego funkcjonującego od 2001 r. Przez pewien czas był w nim skarbnikiem.

W 2002 i 2003 r. był związany z górowską służbą zdrowia. Dwukrotnie krótko pełnił funkcję dyrektora SP ZOZ, nieco dłużej był zastępcą dyrektora.


Źródło zdjęcia: Biblioteka Miejska w Górze (https://zbioryspoleczne.pl/dokumenty/PL_2136_015_0001_0264)