czwartek, 7 lipca 2022

Raport o stanie powiatu po raz czwarty

Powiat winien do końca maja każdego roku opracować raport o stanie powiatu, który powinien zawierać podsumowania działań zarządu w roku poprzednim. Powinien on być rozpatrywany na tej sesji rady powiatu, podczas którego będzie udzielane absolutorium. W debacie nad raportem oprócz radnych mogą brać udział mieszkańcy powiatu pod warunkiem zgłoszenia tego przewodniczącemu rady oraz – w naszym przypadku – zebranie podpisów co najmniej 150 osób. Dotychczas w tym trybie nikt nie zgłosił woli zabrania głosu. Prawdopodobnie barierą jest zebranie tylu podpisów lub brak zainteresowania mieszkańców funkcjonowaniem powiatu. Po debacie odbywa się głosowanie nad wotum zaufania.

„Raport o stanie powiatu górowskiego za rok 2021” liczy 213 stron. Składa się z 18 rozdziałów: Wprowadzenie – ogólna charakterystyka powiatu; Rada i zarząd powiatu górowskiego; Informacja o stanie finansów powiatu; Zadania geodezyjne; Mienie powiatu i skarbu państwa; Komunikacja i infrastruktura drogowa; Bezpieczeństwo i obronność; Ochrona środowiska; Administracja architektoniczno-budowlana; Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych; Pomoc społeczna; Edukacja; Kultura fizyczna i turystyka; Ochrona praw konsumenckich; Zamówienia publiczne; Nieodpłatne poradnictwo obywatelskiej, pomoc prawna i edukacja prawna; Promocja i współpraca z organizacjami pozarządowymi; Administracja i zarządzanie oraz schemat organizacyjny starostwa.

Część tych rozdziałów stworzono na podstawie wcześniej opracowanych i przedstawionych radzie opracowań, np. dotyczące bezrobocia, sprawozdania z wykonania budżetu powiatu i inne. Jednak nie wszystkie takie opracowania uwzględniono. Na tej samej sesji, na które debatowano nad raportem, przedstawiono sprawozdania roczne policji i straży pożarnej, ale informacji z nich nie wykorzystano w raporcie. Wg mnie raport winieni przedstawić całość funkcjonowania powiatu wraz z dokonaniami instytucji o zasięgu powiatowym. Autorzy raportu, jak widać mieli inne zdanie.

Jeszcze bardziej brakuje mi innego rozdziału – ochrony zdrowia. A jest o czym pisać. W ubiegłym roku powiat starał się o utworzenie szpitala tymczasowego. Trwał remont przychodni na ul. Armii Polskiej pod potrzeby ambulatorium, zakończony oddaniem jej do użytku 9 lipca. Wystąpiły problemy z wieczorynką. Dwukrotnie Rada Powiatu debatowała nad petycjami w sprawie reaktywowania szpitala w Górze. Jednak o tych wszystkich działaniach zabrakło informacji w raporcie. Czyżby nie było to takie ważne?

Najbardziej zaskoczony jestem rozdziałem poświęconym edukacji, zaskoczony pozytywnie. Kilkakrotnie upominałem się, żeby zamieścić podstawowe informacje o funkcjonowaniu bibliotek szkolnych i nareszcie się doczekałem. Przy konkretnych placówkach oświatowych znalazły się dane o wypożyczeniach książek, realizowanych projektach i liczbie woluminów. Jeszcze bardziej zaskoczony pozytywnie byłem informacjami o losach absolwentów szkół prowadzonych przez powiat w latach 2019-2021. Tu podane liczby zadają kłam opiniom o niskim poziomie nauki w tych placówkach.

Oczywiście można dostrzec pewne uchybienia, które warto w przyszłym roku skorygować; można byłoby dodać pewne dane, np. o liczbie mieszkańców poszczególnych miejscowości powiatu, żeby mieć wyobrażenie o zapaści demograficznej w przekroju terytorialnym. Tegoroczny raport jest dobry, zwłaszcza rozdział „Edukacja”. Dwa tysiące lat temu powiedziano, że wrogiem dobrego jest lepsze, więc myślę, że za rok raport będzie jeszcze lepszy.