Stefan Monkiewicz urodził się 20 stycznia 1952 r. w
Górze Śląskiej. Podkreślał, że urodził się w Górze Śląskiej i mieszka w Górze
Śląskiej. Inaczej nie pozwalał o sobie napisać. Uczył się w szkole podstawowej
nr 3. Już później, pracując ukończył wieczorowe liceum ogólnokształcące w
Lesznie.
Sytuacja materialna rodziny
zmusiła go do tego, żeby w wieku 16 lat poszedł do pracy. Przez dziesięć lat
pracował w szpitalu, najpierw jako palacz, potem zaopatrzeniowiec. Następnie
przez trzydzieści dwa lata pracował w Zakładzie Gospodarki Komunalnej i
Mieszkaniowej w Górze jako kierowca.
Na początku lat siedemdziesiątych wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego. Namówił go do tego Tadeusz Bogucki. Wówczas zagospodarowywano Wisełkę na Wolinie. Stefan Monkiewicz co roku latem tam jeździł i zajmował się zaopatrzeniem obozu. Ci, którzy pamiętają czasy PRL’u, wiedzą jak ciężki zadanie przed nim stało, ale umiał się z niego wywiązać. Oprócz Wisełki był jednym z współorganizatorów półkolonii zuchowych w Ryczeniu. W harcerstwie awansował i zakończył w nim działalność w stopniu podharcmistrza.
Po powstaniu „Solidarności” w 1980 r. wstąpił do niej, w 1989 r. zakładał ją w swoim zakładzie i związkowcy powierzyli mu funkcję przewodniczącego, którą piastował przez 12 lat. W latach 1994-2002 był członkiem Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej „Solidarność” Ziemi Górowskiej. Przez jedną kadencję pełnił funkcję szefa górowskiej „Solidarności”, a przez dwie kadencje członka zarządu regionu we Wrocławiu.
Oprócz działalności związkowej pracował społecznie w Radzie Rynku Pracy - komisji funkcjonującej przy Powiatowym Urzędzie Pracy w Górze, opiniującej jego wydatki, ponadto był ławnikiem sądu pracy.