W samorządach różnego szczebla co roku winny powstać raporty o stanie gminy, powiatu czy województwa i do końca mają do rąk radnych. W przypadku powiatu raport przygotowuje zarząd. Jest on rozpatrywany na tej sesji, na której odbywa się głosowanie nad absolutorium dla zarządu. W debacie nad raportem poza radnymi mogą brać udział mieszkańcy, ale ze względu na zaporowe warunki – zebranie co najmniej podpisów 150 osób - dotychczas nikt nie brał w niej udziału.
Tegoroczny raport składa się z następujących rozdziałów: Wprowadzenie –
ogólna charakterystyka powiatu; Rada i zarząd powiatu górowskiego; Informacje o
stanie finansów powiatu górowskiego, zadania geodezyjne; Mienie powiatu i
skarbu państwa; Komunikacja i infrastruktura drogowa; Bezpieczeństwo i
obronność; Ochrona środowiska; Administracja architektoniczno-budowlana;
Inwestycje realizowane w trakcie 2022 roku; Aktywizacja zawodowa osób
bezrobotnych; Pomoc społeczna; Edukacja; Kultura fizyczna i sport; Ochrona praw
konsumenckich; Zamówienia publiczne; Organizacje pozarządowe i pomoc prawna;
Administracja i zarządzenie.
Redaktor całości nie dopilnował takich szczegółów jak użycie spacji, interlinii, brak nagłówka i inne. Nie wpływa to na treść, jednak budzi zastrzeżenia pod względem formalnym. Tutaj niedościgniętym wzorem może być raport niechlowski. Wbrew pogłoskom, że jego zredagowanie kosztowało 10 tys. zł, wykonał to pracownik biura obsługi rady.
Na pierwszy rzut oka spełnia wymóg syntetycznego przedstawienia obrazu powiatu. Jednak lektura tego opracowania, liczącego 255 stron, pierwszy zaś 155 stron, pokazuje, że tak nie jest. Widać wykorzystanie różnych sprawozdań przedstawianych radnym, np. z działalności Powiatowego Urzędu Pracy, ale brakuje sprawozdań czy raczej ich streszczeń dwu instytucji powiatowych – Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej i Komendy Powiatowej Policji. Te dwa sprawozdania były już omawiane na sesji majowej Rady Powiatu. W ubiegłym roku postąpiono podobnie. Najbardziej brakuje mi przedstawienia informacji na temat promocji i ochrony zdrowia. Brak szpitala w wyniku niefortunnej sprzedaży powoduje, że kwestia ochrony zdrowia stanowi palący problem, przynajmniej dla mieszkańców powiatu.
Nim powstał pierwszy raport o stanie powiatu w 2019 r., rada uchwaliła, jakie wymogi ma on spełniać, m.in. stwierdzono, że winien zawierać analizę działalności zarządu w zakresie promocji i ochrony zdrowia oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli. Wydaje się, że w tych kwestiach nie spełnia wcześniej określonych wymogów. Pod uchwałą jest podpis ówczesnej przewodniczącej Rady Powiatu – Urszuli Szmydyńskiej, które obecnie pełni funkcję przewodniczącej zarządu.
Podczas anemicznej debaty nad raportem pani starosta wyjaśniła brak informacji dotyczącej ochrony zdrowia. Ponieważ powiat nie prowadzi żadnej placówki medycznej, więc siłą rzeczy nie może niczego zamieścić. Szkoda jednak, że to zastrzeżenia nie znalazło się na kartach raportu.
Wręcz wzorcowo opracowano rozdział dotyczący edukacji. Jeszcze w zeszłym roku wskazywałem na drobne uchybienia dotyczące bibliotek szkolnych, ale już w tym roku to poprawiono.
Mimo wymienionych mankamentów raport stanowi bardzo dobre źródło informacji o funkcjonowaniu powiatu. Osoby nim zainteresowane, zwłaszcza kandydaci na radnych powiatowych, mogą go pobrać ze strony internetowej (BIP powiatu górowskiego) i same się o tym przekonać.