Program współpracy z
organizacjami pozarządowymi określa zakres i zasady współdziałania z nimi powiatu.
Obowiązek ten wynika z zapisów ustawy z 24 kwietnia 2003 r., który narzuca
administracji publicznej współpracę z organizacjami pozarządowymi.
Rada Powiatu co roku przyjmuje stosowny program, ostatnio 30 listopada
2022 r., opatrując go wzniosłymi frazesami takimi jak chęć budowania dialogu
obywatelskiego, umacniania lokalnych działań, stworzenie warunków do powstania
inicjatyw na rzecz społeczności lokalnej. Program skonsultowano z organizacjami
pozarządowymi od 8 do 22 października publikując jego projekt na stronie
internetowej powiatu. Nie zgłoszono żadnych propozycji zmian.
Miernikiem realizacji programu były następujące wskaźniki: liczba ogłoszonych konkursów; liczba ofert od organizacji; liczba umów z organizacjami pozarządowymi wysokość środków finansowych z budżetu państwa na zadania publiczne; liczba osób działań realizowanych przez organizacje pozarządowe i liczba organizacji wynajmujących pomieszczenia powiatowe. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na współpracę było to, że powiat nie przewidywał udzielenia wsparcia finansowego dla organizacji pozarządowych. Wynikało to z przyjęcia programu naprawczego dla powiatu.
W sprawozdaniu z realizacji programu współpracy z organizacjami pozarządowymi nie można zbyt dużo dowiedzieć jak on wyglądał. Liczb obrazujących – zgodnie z wcześniej wymienionymi wskaźnikami – nie uświadczysz. Znalazła się informacja o tym, że szesnastu organizacjom w 2022 r. udostępniono pomieszczenia w tzw. „pałacyku” na ul. Podwale 24. Administratorem budynku jest Fundacja Pomocy Szkole im. Edwarda Machniewicza. Opisano funkcjonowanie punktów pomocy prawnej finansowanych z budżetu państwa.
W sprawozdaniu bardzo ogólnie napisano, że promowano działalność organizacji pozarządowych poprzez zamieszczanie informacji na stronie internetowej powiatu. Na moje pytanie, jakie to informacje, uzyskałem ich listę. Niektóre budzą moje wątpliwości, np. o spotkaniu starosty i wicestarosty z prezesem klubu seniora. Czy to jest promocja klubu seniora czy władz powiatu?
Mimo że krytycznie oceniam sprawozdanie, to muszę przyznać, że powiat dba o swoje mienie. Po awarii piecyka gazowego kupił nowy do „pałacyku”, a ostatnio z Rządowego Funduszu Odbudowy Zabytków pozyskał środki na prace konserwatorskie. A tym samym pomaga organizacjom pozarządowym mającym tam swoje siedziby.