wtorek, 6 lutego 2024

Pożegnanie Teresy Szczerby

5 lutego 20024 r. w wieku 66 lat  zmarła Teresa Szczerba. Pogrzebowa msza św. odbędzie się 9 lutego o godz. 11.00 na cmentarzu parafialnym w Górze; pół godziny wcześniej modlitwa różańcowa.

Urodziła się 15 grudnia 1957 r. w Górze Śląskiej. Jej ojciec Kazimierz Zaręba i matka Genowefa pracowali w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Łagiszynie. Początkowo mieszkała w tej miejscowości. Najpierw uczyła się w szkole podstawowej w Brzeżanach, a następnie w studium wychowania przedszkolnego w Obornikach Śląskich. Po czterech latach nauki zdała maturę. Po obronie pracy dyplomowej studium ukończyła w 1978 r.; nauka w studium trwała sześć lat. Wtedy podjęła pracę w szkole w Brzeżanach.

W pierwszym roku pracy w zwodzie nauczycielskim prowadziła 18-godiznne ognisko przedszkolne w punkcie filialnym w Brzeżanach, który wówczas podlegał organizacyjnie szkole podstawowej w Glince, oraz uczyła niektórych przedmiotów w klasach I-II. W następnym roku pracowała w oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej w Glince.

Na wiosnę 1990 r. poprosiła inspektora oświaty i wychowania o przeniesienie do szkoły podstawowej w Górze. Motywowała to tym, że mieszka w Górze i do pracy dojeżdżała, a chciałaby pracować w miejscu zamieszkania. Jeśliby nie byłoby dla niej etatu nauczyciela nauczania początkowego, była gotowa podjąć pracę w świetlicy w szkole podstawowej nr 3. Tak też się stało.

Od 1 września 1990 r. objęła stanowisko nauczycielki świetlicy  szkolnej przy szkole podstawowej nr 3, ale jednocześnie uczyła geografii, wychowania fizycznego i techniki. W 1993 r. podjęła naukę na studiach zaocznych w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze na kierunku filologia polska, które ukończyła uzyskując stopień magistra. Od stycznia 1995 r. była nauczycielką języka polskiego w klasach V, VII i VIII. W 2000 r. w ramach awansu zawodowego uzyskała stopień nauczyciela mianowanego. W 2002 r. ukończyła szkolenie dla kandydatów na egzaminatorów okręgowych komisji egzaminacyjnych, uzyskując kwalifikacje do przeprowadzenia sprawdziany w sześcioletniej szkole podstawowej studium podyplomowe z języka polskiego, brała udział w licznych kursach i warsztatach.  W 2008 r. przeszła na emeryturę.

W 1998 r. nauczyciel doradca do spraw języka polskiego z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Ustawicznego wysoko ocenił to, iż „Na szczególne uznanie zasługuje ciepły i przyjacielski stosunek nauczycielki do uczniów, którzy umiejętnie motywowani, biorą chętnie  czynny udział w zajęciach. Na lekcjach panuje atmosfera bezpieczeństwa i spokoju, sprzyjająca pracy i nauce.”

W 1983 r. w uznaniu osiągnięć w pracy dydaktyczno-wychowawczej otrzymała nagrodę inspektora oświaty i wychowania, kilkakrotnie nagradzali ją dyrektorzy (1999, 2003, 2007, 2008). Ostatnią przyznano jej za wieloletnie pełnienie funkcji przewodniczącej zespołu przedmiotów humanistycznych, przygotowywanie uczniów do konkursów oraz skuteczne rozwiązywanie problemów wychowawczych.