środa, 10 kwietnia 2024

Nowa książka górowskiego filozofa

Jerzy Stankiewicz z wykształcenia filozof (ukończył Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu pisząc pracę magisterską o Pascalu) i archiwista, z zamiłowania poeta wydał swoją drugą książkę o tematyce filozoficznej. Pierwsza nosiła tytuł „Filozofia i to co sprawia, że zaciekawia” (Poznań 2021).

„Filozofia i to, co nie nudzi, a wręcz przeciwnie – ciekawość budzi” liczy 145 stron i składa się z 37 rozdziałów oraz dodatku. Autor zajmuje się różnymi dziedzinami intelektualnymi takimi jak polityka, medycyna, zoologia i matematyka.

Jerzy Stankiewicz opublikował tomiki poetyckie: „Czas niestracony” (Góra 2001), „Z wierszem w obiektywie” (Poznań 2015), „W ostrogach … ale boso (Poznań 2017) i „Nie ostatni i nie pierwszy wierszowany wybór wierszy” (Poznań 2018). Dwukrotnie (2015 i 2019) wydał zesłańcze wspomnienie dziadka Antoniego Stankiewicza i wojenne ojca Olgierda Stankiewicza „Od stalinowskiego łagru i zbrojnego podziemia AK do polskiej wolności”.

piątek, 5 kwietnia 2024

Cisza wyborcza



Tutaj lewica, tam prawica

Tam kawał chłopa, tu szlachcica

Wszyscy wołają: ŻYJ UCZCIWIE

Gdzieś po imprezach, gdzieś przy piwie

 

Tam lewa strona a tu – prawa

Tutaj herbata, a tam kawa

Na dobrą sprawę to znajomi

A ja nic nie wiem KIM SĄ ONI

 

I nie chcę w domu polityki

Nie chcę programów, komentarzy

Być może jestem dla nich nikim

Bez życiorysu i bez twarzy

 

Lecz dedykację dla nich stworzę

Cały poemat wnet napiszę

No i pomyślę: - dobry Boże

Spraw bym pomodlił się o ciszę

 

Taką wyborczą, taką cichą

Bez radia i bez mikrofonów

Bez telewizji, niech je licho

Tak się pomodlę. Biedny komuch

 

Jerzy Stankiewicz

 

Wiersz zaczerpnąłem z 21. zeszytu literackiego wydanego przez Leszczyńskie Stowarzyszenie Twórców Kultury w 2016 r.

czwartek, 4 kwietnia 2024

Pięć lat kadencji i co dalej?

Na pierwszej sesji Rady Powiatu minionej kadencji 20 listopada 2018 r. wybrano Piotra Wołowicza na starostę, a na jego zastępcę Andrzeja Rogalę. 19 marca 2019 r. doszło do nieoczkiwanej zmiany. Piotr Wołowicz zrezygnował z piastowanej funkcji, na jego miejsce wybrano Kazimierza Boguckiego, przegranym kontrkandydatem był Andrzej Rogala. Zastępcą został Grzegorz Kordiak. 29 maja 2020 r. nastąpiła kolejna zmiana. Stanowisko starosty objęła Anna Kolibek, a jej zastępcą wybrano Andrzeja Rogalę. 17 sierpnia 2021 r. miejsce Anny Kolibek zajęła Urszula Szmydyńska, zastępca nadal był Andrzej Rogala. W ciągu kadencji stanowisko starosty piastowały cztery osoby. Tak samo było w czasie pierwszej kadencji Rady Powiatu. Dwie osoby – Urszula Szmydyńska i Ryszard Wawer – przewodniczyły radzie.

                                    Foto: Starostwo Powiatowe w Górze

Z piętnastu radnych aż czternastu startuje w wyborach 7 kwietnia. Część z nich wcześniej sprawowała funkcję radnego przynajmniej jedną kadencję. Piętnasty – Grzegorz Kordiak – nie może, bo ubiega się o stanowisko burmistrza Wąsosza.

Z listy Prawa i Sprawiedliwości starają się o mandat radnego Kazimierz Bogucki („jedynka”) i Mirosław Żłobiński („trójka”); z listy Lewicy – Grzegorz Aleksander Trojanek („jedynka”); z Koalicji Obywatelskiej – Marek Biernacki („jedynka”); z listy komitetu wyborczego „Razem dla Powiatu Górowskiego” trzy osoby: Urszula Szmydyńska („jedynka”), Andrzej Rogala („dwójka”) i Ryszard Wawer („trójka”); z komitetu wyborczego „Nasz Powiat Górowski” – Franciszek Nakoneczny („jedynka”).

Wszyscy wymienieni radni startują w okręgu nr 1 obejmującym gminę Góra. Stoi przed nimi (i przede mną) niełatwe zadanie. O ile w 2018 r. konkurowały o względy wyborców cztery komitety, teraz jest ich aż dziesięć; wtedy startował 38 kandydatów, teraz 89, czyli prawie 9 osób walczy o jeden mandat radnego.

W okręgu nr 2 obejmującym gminę Wąsosz walczy ponownie o mandat dwoje radnych: Robert Szymanowicz – „jedynka” „Niezależnej Koalicji Samorządowej” i Grażyna Owczarek – „jedynka” komitetu wyborczego „Razem dla Powiatu Górowskiego”. O trzy mandaty radnego ubiega się 21 osób z pięciu komitetów wyborczych; w 2018 r. było 15 kandydatów z 3 komitetów.

W okręgu nr 3 obejmującym dwie gminy – Jemielno i Niechlów – z „jedynki” startuje Ryszard Pietrowiak z listy „Trzecia Droga – PSL – PL 2050”; „jedynką” Regionalnego Centrum Niezależnego jest Marcin Jóźwiak; „jedynką” „Niezależnej Koalicji Samorządowej” Jan Czerwiński a „jedynką” komitetu „Razem dla Powiatu Górowskiego” jest Mariola Szurynowska. O cztery mandaty ubiegają się 33 osoby z 7 komitetów; w 2018 r. były 3 komitety i 18 kandydatów.

Trzech kandydatów jest swoistymi rekordzistami, walczą bowiem o piątą kadencję w Radzie Powiatu. Są to Marek Biernacki, Kazimierz Bogucki i Grzegorz Aleksander Trojanek. Kazimierz Bogucki nie dość, że zaliczył cztery kadencje w Radzie Powiatu, to jeszcze jedną kadencję w Radzie Miejskiej i kadencję w Radzie Narodowej.

Pięć lat kadencji i co dalej? 



środa, 3 kwietnia 2024

Dyżury nocne aptek

Zmiana przepisów prawa uściśliła, co należy rozumieć przez dyżur apteki w porze nocnej i dyżur w dni wolne od pracy. Dyżur nocny oznacza, że apteka ogólnodostępna jest czynna bez przerwy przez kolejne 2 godziny między godzinami 19.00 i 23.00. Dyżur w dni wolne od pracy, czyli w niedziele i święta, bez przerwy przez kolejne 4 godziny między godzinami 10.00 i 18.00. Dyżury te będą finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dyżur w dni wolne od pracy pełni apteka „Lawendowa” w Górze przy pl. Bolesława Chrobrego 21. W niedziele i święta jest bowiem czynna od godz. 10.00 do 18.00. Wszystkie inne w tym czasie są zamknięte.

Zarząd powiatu po otrzymaniu informacji od właścicieli aptek o godzinach pracy i ustalił harmonogram dyżurów w porze nocnej w 2024 r. Uznano, że udział w pełnionych dyżurach należy solidarnie rozdzielić między wszystkie apteki prowadzące działalność na terenie powiatu górowskiego, m.in. ze względu na ograniczenia wynikające z liczby zatrudnionych farmaceutów.

Wg uchwały zarządu powiatu z 25 marca 2024 r. dyżury nocne powinny pełnić: 1 maja - apteka „Eliksir” w Górze przy ul. Targowej 1, 3 maja -  apteka „Zdrowie”, 30 maja - apteka „Lawendowa”, 15 sierpnia - apteka „Aspirynka”, 1 listopada - apteka „Pod Eskulapem” w Wąsoszu przy pl. Wolności 22, 25 grudnia - apteka „Aspirynka” i 26 grudnia - apteka „Pod Eskulapem” w Wąsoszu przy pl. Wolności 22.

wtorek, 2 kwietnia 2024

Rozmowa o lesie

Konsultacje w sprawie lasów o zwiększonej funkcji społecznej odbyły się 26 marca w sali techniczno-edukacyjnej Nadleśnictwa Góra Śląska. Wzięło w nich udział około 10 osób jako strona społeczna, w tym przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy w Górze oraz starostwa. Leśników reprezentował nadleśniczy Dariusz Kociubiński z pracownikami, Katarzyna Giełda-Pinas - przedstawicielka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu i przedstawiciele Biura Urządzenia Lasu i Geodezji Leśnej.

Najpierw Barbara Chrystman-Kurzawa scharakteryzowała górowskie nadleśnictwo. Zainteresowanych tą kwestią odsyłam do ciekawej strony nadleśnictwa lub Planu Urządzenia Lasu (dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej nadleśnictwa), ale warto zwrócić uwagę na pogłowie kilku łownych gatunków zwierząt. Docelowo górowskie lasy powinno zamieszkiwać 738 jeleni, a żyje 957; daniel – powinno być ich 185 a jest 204; docelowy stan saren to 4030 a jest 4194, gorzej z dzikami, żyje 77 a powinno 103.

Następnie Katarzyna Giełda-Pinas mówiła o funkcji społecznej lasów. „Lasy społeczne” to nie podmiejskie parki czy nieodstępne dla rekreacji rezerwaty, ale lasy intensywnie użytkowane rekreacyjnie. Będą w nich realizowane prace leśne, ale w sposób najbardziej zindywidualizowany z minimalnym udziałem zrębów. W naszym przypadku będą to lasy na południe od Góry w kierunku Zawieścic i Ryczenia. Szkoda tylko, że najpierw wyrębuje las, a potem mówi się o jego funkcji społecznej.

Nadleśniczy prezentował osobliwa postawę. Jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości czy pytania dotyczące lasów, powinien zgłosić się do niego i on wszystko wyjaśni. Postawa godna pochwały, ale ile osób pofatyguje się do niego? Czy nie lepiej umieszczać informacje w ogólnodostępnym internecie?

Po  Katarzynie Giełda-Pinas mówili panowie z Biura Urządzenia Lasu, którzy pracują nad Planem Urządzenia Lasu dla nadleśnictwa. Plany takie obejmują okres dziesięcioletni, ważność obecnego dobiega końca, nowy będzie obowiązywał od 2025 r. Wyjaśnili zasady gospodarki leśnej w odniesieniu do wycinki drzew. Drzewa wycina się nie w wyniku gospodarki rabunkowej, żeby zarobić na sprzedaży drewna, ale wg zasad zawartych w Planie Urządzenia Lasu. Drzewa wycina się po osiągnięciu odpowiedniego wieku, z powodu okoliczności niezależnych od leśników – budowa drugostronnego zasilania Góry czy klęsk żywiołowych (np. powódź). Na miejscu wyciętych drzew sadzi się nowe.

Celem tego spotkania i kolejnego zaplanowanego na maj jest wypracowanie takiego rozwiązania, które zadowoli wszystkich interesariuszy gospodarki leśnej.