wtorek, 29 października 2024

Malarskie fascynacje Bogdana Kaisera

Jego przygoda z malarstwem rozpoczęła się jeszcze w latach sześćdziesiątych na wydziale rysunku studium nauczycielskiego. Zaczął malować dla przyjemności – w domu, w Domu Kultury, w „Galerii pod zegarem” przy Liceum Ogólnokształcącym. Był członkiem sekcji artystycznej Górowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jego członkowie spotykali się w Powiatowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologicznego, gdzie pod fachowym okiem Grażyny Onichimowskiej doskonalili swe umiejętności malarskie.

Początkowo malował kredką, następnie farbami olejnymi i akrylowymi. Malarstwo zaczął uprawiać systematycznie po przejściu na emeryturę.

Swoje pierwsze prace zaprezentował na wystawie w Dzierżoniowie pod nazwą „Autobusy i tramwaje wrocławskie”.

W 2010 r. wraz z innymi artystami nieprofesjonalnymi wziął udział w projekcie „Malujemy Irządze”. Powstałe prace pokazano na wystawach w bibliotece publicznej w Luboszycach i Domu Kultury w Górze, ponadto wydano je w formie pocztówek.

W 2012 r. pokazał swój dorobek artystyczny w postaci około 40 prac na wernisażu w Bibliotece Miejskiej w Górze.

W 2018 r. oficjalnie otwarto odrestaurowaną Wieżę Głogowską. Uświetniła to wydarzenie wystawa prac sekcji artystycznej Górowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w tym Bogdana Kaisera oraz takich twórców nieprofesjonalnych jak Krystyna Czwojdrak, Maria Palczyńska, Dorota Pawlik, Halina Łobacz, Elżbieta Starke, Rozalia Rewak, Irena Sikora, Henryka Arendarczyk, Ewa Osuch, Aleksandra Godyla, Eugenia Kurzawa, Kazimiera Lisiecka, Barbara Wrzeszcz, Grażyna Kroczek i Janina Raduchowska.




poniedziałek, 28 października 2024

Odszedł Bogdan Kaiser

Biblioteka Miejska zorganizowała w piątek 25 października 2024 r. spotkanie z pisarką Gabrielą Gargaś. Bogdan Kaiser z córką siedział w pierwszym rzędzie (na zdjęciu), zadawał pytania, rozmawiał z autorką. Był pełen życia. Dwa dni później w niedzielę 27 października zmarł. Odszedł budowlaniec, sportowiec, artysta. Pogrzeb odbędzie się 30 października o godz. 11.00 na cmentarzu komunalnym w Górze.

Urodził się 14 kwietnia 1941 r. w Trzeboszu. Zamieszkał w Górze w 1946 r. Chodził do szkoły podstawowej nr 2 i szkoły podstawowej nr 3. Następnie uczył się we Wrocławiu, najpierw w technikum budowlanym, potem w studium nauczycielskim. Wiele lat później pozwoliło mu to na nauczanie przedmiotów budowlanych w Zespole Szkół Zawodowych w Górze.

Zawodowo był związany z przedsiębiorstwami budowlanymi (Przedsiębiorstwo Budownictwa Komunalnego, Przedsiębiorstwo Usług Technicznych i Almar). W Przedsiębiorstwie Usług Technicznych był ostatnim dyrektorem przed jego likwidacją.

Wielką pasją Bogdana Kaisera był sport. Od sezonu 1969/1970 drużyna siatkarzy męskich „Pogoni” grała w klasie „B” w ramach poznańskiego Okręgowego Związku Piłki Siatkowej. Stopniowo awansowała. Jesienią 1972 r. rozpoczęła grę w III lidze. Wówczas kierownikiem drużyny był Piotr Rewak, trenerem Tadeusz Szmydyński, w skład drużyny wchodzili: Stanisław Kozłowski, Julian Batog, Zdzisław Zabłocki, Andrzej Szeller, Andrzej Zaremba, Czesław Dzieszkowski, Edward Farfał i Bogdan Kaiser. Górowscy siatkarze zajęli 6 miejsce i utrzymali się w tej klasie rozgrywkowej. W drugiej połowie 1973 r. z powodu problemów kadrowych i finansowych wycofali się z rozgrywek.

Aktywność sportowa Bogdana Kaisera była również związana z tenisem ziemnym. Nie tylko go uprawiał, ale również działał na jego rzecz. W latach dziewięćdziesiątych pełnił funkcję zastępcy prezesa Górowskiego Towarzystwa Tenisowego.”

Przez wiele lat zasiadał w zarządzie klubu sportowego „Pogoń (1973-1989).

W 1993 r. powstało Towarzystwo Miłośników Ziemi Górowskiej. Od razu włączył się do pracy. Kilkakrotnie wybierano go do zarządu tej organizacji. Funkcję członka zarządu pełnił w latach 1993-2001 i 2008-2023. Towarzystwo organizowało przeznaczony dla młodzieży konkurs „Góra i Ziemia Górowska – moja mała Ojczyzna”. Wielokrotnie uczestniczył w pracach komisji oceniających wiedzę uczestników.

niedziela, 27 października 2024

Narada w sprawie lasu

Lasy zarządzane przez Nadleśnictwo Góra Śląska obejmują obszar o powierzchni 767,61 km2 leżący na terenie powiatu górowskiego oraz w gminie Wińsko w powiecie wołowskim, w gminie Żmigród w powiecie trzebnickim oraz w gminach Bojanowo i Rawicz w powiecie rawickim. Co dziesięć lat sporządza się Plan Urządzenia Lasu. Obecny obowiązuje do końca tego roku. Plan ten zawiera opis i ocenę stanu lasu oraz i zadania i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej. Definicja ta jest wyjątkowo skrótowa, albowiem Plan Urządzenia Lasu liczy kilkaset stron i bardzo dokładnie opisuje nie tylko stan flory i fauny, ale o wiele więcej rzeczy. Jest dostępny w internecie.

Co pewien czas samorządy sporządzają programy ochrony środowiska. Nie umywają się one do Planu Urządzenia Lasu, który ilością stron i jakością bije na głowę samorządowe opracowania.

22 października w sali Nadleśnictwa Góra Śląska odbyła się narada techniczno-gospodarcza w sprawie projektu planu urządzenia lasu dla nadleśnictwa Góra Śląska na lata 2025-2034. Rozpoczął ją Tomasz Kwieciński – zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, witając gości. Byli to leśnicy i strona społeczna, czyli przedstawiciele samorządów (m.in. starosta Kazimierz Bogucki, burmistrz Tadeusz Juska), organizacji społecznych i inni. W tej naradzie każdy mógł wziąć udział.

Porządek obrad był tak bogaty, że nie sposób go omówić w całości. W jednym z punktów przedstawiono lasy o zwiększonej funkcji społecznej.

Wobec presji turystycznej na lasy stworzono kategorię lasów o zwiększonej funkcji społecznej. W nich postanowiono zmniejszyć pozyskiwanie drewna, tworzyć i infrastrukturę rekreacyjną czy organizować imprezy masowe. Gospodarowanie będzie polegać na ich trwałości, bezpieczeństwie odwiedzających i utrzymanie walorów krajobrazowych, ale w tych lasach nadal będzie prowadzone prace leśne, ale w sposób zindywidualizowany, z minimalnym udziałem zrębów. Nadleśnictwa będą wyznaczały takie lasy na swoich gruntach, a ich opisy trafią do planów urządzenia lasu.

W nadleśnictwie Góra Śląska taki las powstanie w sąsiedztwie Góry, obejmujący ok. 900 ha, będzie nosił nazwę „Las Zawieścice”.

Przedstawicielka Urzędu Miejskiego Wąsosza zaproponowała, żeby podobny las o zwiększonej funkcji społecznej powstał w gminie Wąsosz na Górce Halinowskiej.

Spotkanie w nadleśnictwie potraktowano jako konsultacje społeczne w sprawie lasów o zwiększonej funkcji społecznej.

Na ten temat będzie można się wypowiedzieć w innych sposób. Od 12 listopada do 10 grudnia będzie wyłożony projekt Planu Urządzenia Lasu w nadleśnictwie lub w internecie (https://www.gov.pl/web/regionalna-dyrekcja-lasow-panstwowych-w-poznaniu/plany-urzadzenia-lasu).W terminie do 17 grudnia będzie można składać uwagi i wnioski pisemnie lub przesłać na adres: sekretariat@poznan.lasy.gov.pl

sobota, 12 października 2024

Rozmaitości oświatowe: SOSW w Wąsoszu

11 października 2024 r. członkowie komisji oświaty Rady Powiatu + starosta Kazimierz Bogucki spotkali się na wyjazdowym spotkaniu w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. W porządku obrad przewidziano: analiza funkcjonowania  Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Wąsoszu, losy absolwentów klas maturalnych z LO i ZS w Górze i analiza funkcjonowania klas mundurowych w LO. Jako pierwsza wystąpiła dyrektorka SOSW Justyna Dąbrowska omawiając działalność SOSW. W swoim wystąpieniu posiłkowała się prezentacją, z której zamieszczam informację z dwu stron.

W roku szkolnym 2024/2025 organizacja nauki odbywa się w 16 oddziałach, w których pobiera naukę 92 uczniów odpowiednio w następujących typach szkół:

    ☝Przedszkole Specjalne – 4 grupy (20 dzieci);

Szkoła Podstawowa – 41 uczniów, w tym uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i z autyzmem w 5 oddziałach (29 uczniów), umiarkowanym i znacznym, niepełnosprawnościami sprzężonymi – 3 oddziały (12 uczniów)

Branżowa Szkoła I stopnia (dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i autyzmem) – 2 oddziały (15 uczniów);

Szkoła Przysposabiająca do Pracy (dla absolwentów szkoły podstawowej – z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym) – 2 oddziały (14 uczniów);

Grupowe zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze – dla 2 wychowanków;

3 uczniów realizuje obowiązek szkolny w formie nauczania indywidualnego (kl. VII SP,
kl. II i III SPdP);

  Praca w internacie odbywa się w 2 grupach wychowawczych (20 wychowanków).

Przedszkole Specjalne:

    We wrześniu 2020 roku utworzono jedną grupę, która liczyła 2 dzieci autystycznych.

    We wrześniu 2021 roku utworzono drugą grupę, stan liczebny wynosił 5 – w tym jedno dziecko z niepełnosprawnością sprzężoną poruszający się na wózku inwalidzkim, 4 dzieci autystycznych.

    We wrześniu 2022 roku stan liczebny wynosi 9 – w tym 2 dzieci z niepełnosprawnością ruchową, 7 dzieci autystycznych.

    We wrześniu 2023 roku utworzono dwie kolejne grupy przedszkolne, stan liczebny wynosił 19 – w tym 4 z niepełnosprawnością sprzężoną, 1 słabosłysząca,  11 z autyzmem, 2 z niepełnosprawnością ruchową, 1 z niepełnosprawnością umiarkowaną.

      ☝  W roku szkolnym 2024/2025 funkcjonują 4 grupy przedszkolne, stan liczebny wynosi 20 przedszkolaków- 7 z niepełnosprawnością sprzężoną, 3 z niepełnosprawnością ruchową, 1 z niepełnosprawnością umiarkowaną, 9 z autyzmem 

poniedziałek, 7 października 2024

Niechciani Ukraińcy

Po napaści Rosji na Ukrainę w 2022 r. zaczęli napływać uchodźcy do Polski. Samorządy zobowiązano do zajęcia się nimi. W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Wąsoszu zorganizowano 50 miejsc noclegowych wraz z wyżywieniem i zapewnieniem opieki socjalno-bytowej. Dla Ukraińców przeznaczono drugie piętro internatu. Od 9 marca 2022 r. zaczęto ich przyjmować. Nigdy nie zajęli wszystkich miejsc. 3 czerwca 2023 r. ostatni Ukraińcy opuścili ośrodek.

29 marca 2024 r. do starostwa wpłynęła skarga mieszkanki Wąsosza na działalność dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wąsoszu. Skarżąca zarzuciła jej, że zorganizowanie miejsca pobytu Ukraińców spowodowało zaniedbania w stosunku do podopiecznych placówki. W swym piśmie ich nie opisała, nie podała żadnych szczegółów.

Dyrektorka Justyna Dąbrowska wyjaśniła, że Ukraińców zakwaterowano w ośrodku na polecenie wojewody dolnośląskiego. Nie wpłynęło to negatywnie na działalność placówki. W tym czasie bowiem utworzono dodatkowe grupy przedszkola specjalnego, które jest jedyną placówką edukacyjną dla dzieci niepełnosprawnych w powiecie górowskim. Obecnie z tej formy edukacji korzysta dwadzieścioro dzieci w czterech oddziałach. Pozyskano ponadto w ciągu trzech lat dodatkowe środki w wysokości 420 tys. zł z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Z tego wsparcia korzystają absolwenci Szkoły Przysposabiającej do Pracy z niepełnosprawnością. Ta szkoła działa w ramach SOSW.

Dyrektorka Justyna Dąbrowska uznała, że zarzuty kierowane pod jej adresem są bezzasadne i godzą w jej dobre imię. Tego samego zdania byli 10 lipca członkowie komisji skarg, wniosków i petycji. Radni podczas sesji 27 września przychyli się do ich opinii i uznali skargę za bezzasadną.

czwartek, 3 października 2024

Rozmaitości oświatowe (3)

Na ostatniej sesji Rady Powiatu wicestarosta Ryszard Wawer przedstawił informacje dotyczące oświaty. Poniżej część z nich.

W roku szkolnym 2024/2025 w szkołach prowadzonych przez powiat górowski uczy się 1266 uczniów, z czego w Zespole Szkól im. gen. Sylwestra Kaliskiego 633 (215 w branżowej szkole I stopnia, 418 w technikum), w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza – 383, w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego – 160 słuchaczy (88 w liceum dla dorosłych, 72 w szkole policealnej), w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Wąsoszu – 90 (20 w przedszkolu, 41 w szkole podstawowej, 15 w szkole branżowej I stopnia i 14 w szkole przysposabiającej do pracy).

Do szkół uczęszcza również 22 uczniów z Ukrainy: 7 do Liceum Ogólnokształcącego, 14 do Zespołu Szkól (5 do branżowej szkoły I stopnia, 9 do technikum), 1 do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (do szkoły podstawowej).



Naukę w klasach pierwszych rozpoczęło:

- w Liceum Ogólnokształcącym – 38 uczniów w klasach o profilach biologiczno-lingwistycznym i ogólnym;

- w technikum w Zespole Szkół – 61 w zawodach technik hotelarstwa, technik reklamy, technik logistyki, technik budownictwa i technik informatyki;

- w branżowej szkole I stopnia w Zespole Szkół – 65 w zawodach mechanik pojazdów samochodowych, kucharz, piekarz, elektryk, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, stolarz, kamieniarz, rolnik, murarz-tynkarz, monter sieci i instalacji sanitarnych, sprzedawca;

- w liceum dla dorosłych w CKPiU – 10;

- w szkole policealnej w CKPiU – 39 w zawodach terapeuta zajęciowy oraz opiekun medyczny, a  także 16 uczestników kursu kwalifikacji zawodowej – technik usług kosmetycznych.

9 lipca 2024 r. ogłoszono wyniki egzaminu dojrzałości. W Liceum Ogólnokształcącym wszyscy uczniowie zdali. W Zespole Szkół maturę zdało 67,3% absolwentów (na 55 przystępujących – 37), po egzaminie poprawkowym maturę zdało 85,5% uczniów (z 55 przystępujących – 47). Po poprawkach osiągnęliśmy wynik powyżej średniej dla województwa (81,9%) i kraju (85,2%).

wtorek, 1 października 2024

Kolejowe informacje

Podczas wygłaszania sprawozdania z prac zarządu na ostatniej sesji wicestarosta Ryszard Wawer udzielił informacji w sprawie kolei.

9 września 2024 r. brał udział w spotkaniu on-line w sprawie linii kolejowej komunikacji autobusowej Góra – Bojanowo – Rawicz, ponadto uczestniczyli w nim burmistrz Góry Tadeusz Juska, jego zastępca Piotr Iskra, dyrektor departamentu infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego województwa dolnośląskiego Agnieszka Zakęś oraz przedstawiciele działu transportu kolejowego z wydziału transportu departamentu Urzędu Marszałkowskiego województwa dolnośląskiego.

Według przekazanych  informacji budowa linii kolejowej Góra – Bojanowo – Wrocław w najlepszym wypadku odsunie się w czasie z powodu braku środków finansowych  po stronie wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Trwają rozmowy i negocjacje w tej sprawie, jednak na razie brak pozytywnych rezultatów.

Poruszył po raz kolejny problem niezatrzymywania się autobusu w Borszynie Małym i Borszynie Wielkim. Podkreślił, jak istotne jest to dla mieszkańców tych miejscowości (chodzi chociaż o dwa zatrzymywania się autobusu każdego dnia) i jak niezrozumiałe jest to z punktu widzenia społecznego. W końcu linia ta ma służyć przede wszystkim mieszkańcom. Zaproponował spotkanie wszystkich zainteresowanych stron w tej sprawie przy jednym stole w celu wypracowania konstruktywnych wniosków. Powiedział, że jako strona umowy i przedstawiciele naszych mieszkańców nie odpuścimy tej sprawy. Pani dyrektor Zakęś poinformowała, że jeszcze raz przyjrzą się tej sprawie i po rozmowach w „Kolejach Dolnośląskich” doprowadzą do takiego spotkania. Z niego ma być sporządzona notatka i przekazana do powiatu. 

Szacunkowe koszty funkcjonowania autobusu na trasie Góra – Bojanowo – Rawicz na 2025 r. po stronie powiatu górowskiego wyniosą 400 tys. zł, całość ok. 1,6 mln zł.