niedziela, 27 października 2024

Narada w sprawie lasu

Lasy zarządzane przez Nadleśnictwo Góra Śląska obejmują obszar o powierzchni 767,61 km2 leżący na terenie powiatu górowskiego oraz w gminie Wińsko w powiecie wołowskim, w gminie Żmigród w powiecie trzebnickim oraz w gminach Bojanowo i Rawicz w powiecie rawickim. Co dziesięć lat sporządza się Plan Urządzenia Lasu. Obecny obowiązuje do końca tego roku. Plan ten zawiera opis i ocenę stanu lasu oraz i zadania i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej. Definicja ta jest wyjątkowo skrótowa, albowiem Plan Urządzenia Lasu liczy kilkaset stron i bardzo dokładnie opisuje nie tylko stan flory i fauny, ale o wiele więcej rzeczy. Jest dostępny w internecie.

Co pewien czas samorządy sporządzają programy ochrony środowiska. Nie umywają się one do Planu Urządzenia Lasu, który ilością stron i jakością bije na głowę samorządowe opracowania.

22 października w sali Nadleśnictwa Góra Śląska odbyła się narada techniczno-gospodarcza w sprawie projektu planu urządzenia lasu dla nadleśnictwa Góra Śląska na lata 2025-2034. Rozpoczął ją Tomasz Kwieciński – zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, witając gości. Byli to leśnicy i strona społeczna, czyli przedstawiciele samorządów (m.in. starosta Kazimierz Bogucki, burmistrz Tadeusz Juska), organizacji społecznych i inni. W tej naradzie każdy mógł wziąć udział.

Porządek obrad był tak bogaty, że nie sposób go omówić w całości. W jednym z punktów przedstawiono lasy o zwiększonej funkcji społecznej.

Wobec presji turystycznej na lasy stworzono kategorię lasów o zwiększonej funkcji społecznej. W nich postanowiono zmniejszyć pozyskiwanie drewna, tworzyć i infrastrukturę rekreacyjną czy organizować imprezy masowe. Gospodarowanie będzie polegać na ich trwałości, bezpieczeństwie odwiedzających i utrzymanie walorów krajobrazowych, ale w tych lasach nadal będzie prowadzone prace leśne, ale w sposób zindywidualizowany, z minimalnym udziałem zrębów. Nadleśnictwa będą wyznaczały takie lasy na swoich gruntach, a ich opisy trafią do planów urządzenia lasu.

W nadleśnictwie Góra Śląska taki las powstanie w sąsiedztwie Góry, obejmujący ok. 900 ha, będzie nosił nazwę „Las Zawieścice”.

Przedstawicielka Urzędu Miejskiego Wąsosza zaproponowała, żeby podobny las o zwiększonej funkcji społecznej powstał w gminie Wąsosz na Górce Halinowskiej.

Spotkanie w nadleśnictwie potraktowano jako konsultacje społeczne w sprawie lasów o zwiększonej funkcji społecznej.

Na ten temat będzie można się wypowiedzieć w innych sposób. Od 12 listopada do 10 grudnia będzie wyłożony projekt Planu Urządzenia Lasu w nadleśnictwie lub w internecie (https://www.gov.pl/web/regionalna-dyrekcja-lasow-panstwowych-w-poznaniu/plany-urzadzenia-lasu).W terminie do 17 grudnia będzie można składać uwagi i wnioski pisemnie lub przesłać na adres: sekretariat@poznan.lasy.gov.pl