poniedziałek, 28 października 2024

Odszedł Bogdan Kaiser

Biblioteka Miejska zorganizowała w piątek 25 października 2024 r. spotkanie z pisarką Gabrielą Gargaś. Bogdan Kaiser z córką siedział w pierwszym rzędzie (na zdjęciu), zadawał pytania, rozmawiał z autorką. Był pełen życia. Dwa dni później w niedzielę 27 października zmarł. Odszedł budowlaniec, sportowiec, artysta. Pogrzeb odbędzie się 30 października o godz. 11.00 na cmentarzu komunalnym w Górze.

Urodził się 14 kwietnia 1941 r. w Trzeboszu. Zamieszkał w Górze w 1946 r. Chodził do szkoły podstawowej nr 2 i szkoły podstawowej nr 3. Następnie uczył się we Wrocławiu, najpierw w technikum budowlanym, potem w studium nauczycielskim. Wiele lat później pozwoliło mu to na nauczanie przedmiotów budowlanych w Zespole Szkół Zawodowych w Górze.

Zawodowo był związany z przedsiębiorstwami budowlanymi (Przedsiębiorstwo Budownictwa Komunalnego, Przedsiębiorstwo Usług Technicznych i Almar). W Przedsiębiorstwie Usług Technicznych był ostatnim dyrektorem przed jego likwidacją.

Wielką pasją Bogdana Kaisera był sport. Od sezonu 1969/1970 drużyna siatkarzy męskich „Pogoni” grała w klasie „B” w ramach poznańskiego Okręgowego Związku Piłki Siatkowej. Stopniowo awansowała. Jesienią 1972 r. rozpoczęła grę w III lidze. Wówczas kierownikiem drużyny był Piotr Rewak, trenerem Tadeusz Szmydyński, w skład drużyny wchodzili: Stanisław Kozłowski, Julian Batog, Zdzisław Zabłocki, Andrzej Szeller, Andrzej Zaremba, Czesław Dzieszkowski, Edward Farfał i Bogdan Kaiser. Górowscy siatkarze zajęli 6 miejsce i utrzymali się w tej klasie rozgrywkowej. W drugiej połowie 1973 r. z powodu problemów kadrowych i finansowych wycofali się z rozgrywek.

Aktywność sportowa Bogdana Kaisera była również związana z tenisem ziemnym. Nie tylko go uprawiał, ale również działał na jego rzecz. W latach dziewięćdziesiątych pełnił funkcję zastępcy prezesa Górowskiego Towarzystwa Tenisowego.”

Przez wiele lat zasiadał w zarządzie klubu sportowego „Pogoń (1973-1989).

W 1993 r. powstało Towarzystwo Miłośników Ziemi Górowskiej. Od razu włączył się do pracy. Kilkakrotnie wybierano go do zarządu tej organizacji. Funkcję członka zarządu pełnił w latach 1993-2001 i 2008-2023. Towarzystwo organizowało przeznaczony dla młodzieży konkurs „Góra i Ziemia Górowska – moja mała Ojczyzna”. Wielokrotnie uczestniczył w pracach komisji oceniających wiedzę uczestników.