Po napaści Rosji na Ukrainę w 2022 r. zaczęli napływać uchodźcy do Polski. Samorządy zobowiązano do zajęcia się nimi. W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Wąsoszu zorganizowano 50 miejsc noclegowych wraz z wyżywieniem i zapewnieniem opieki socjalno-bytowej. Dla Ukraińców przeznaczono drugie piętro internatu. Od 9 marca 2022 r. zaczęto ich przyjmować. Nigdy nie zajęli wszystkich miejsc. 3 czerwca 2023 r. ostatni Ukraińcy opuścili ośrodek.
29 marca 2024 r. do starostwa wpłynęła skarga mieszkanki Wąsosza na działalność dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wąsoszu. Skarżąca zarzuciła jej, że zorganizowanie miejsca pobytu Ukraińców spowodowało zaniedbania w stosunku do podopiecznych placówki. W swym piśmie ich nie opisała, nie podała żadnych szczegółów.
Dyrektorka Justyna Dąbrowska wyjaśniła, że Ukraińców zakwaterowano w ośrodku na polecenie wojewody dolnośląskiego. Nie wpłynęło to negatywnie na działalność placówki. W tym czasie bowiem utworzono dodatkowe grupy przedszkola specjalnego, które jest jedyną placówką edukacyjną dla dzieci niepełnosprawnych w powiecie górowskim. Obecnie z tej formy edukacji korzysta dwadzieścioro dzieci w czterech oddziałach. Pozyskano ponadto w ciągu trzech lat dodatkowe środki w wysokości 420 tys. zł z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Z tego wsparcia korzystają absolwenci Szkoły Przysposabiającej do Pracy z niepełnosprawnością. Ta szkoła działa w ramach SOSW.
Dyrektorka Justyna Dąbrowska uznała, że zarzuty kierowane pod jej adresem są bezzasadne i godzą w jej dobre imię. Tego samego zdania byli 10 lipca członkowie komisji skarg, wniosków i petycji. Radni podczas sesji 27 września przychyli się do ich opinii i uznali skargę za bezzasadną.