wtorek, 31 maja 2016

Poświęcenie odnowionego grobu śp. Władysławy Świętorzeckiej


We wtorek o godz. 15.00 przy miejscu pochówku śp. Władysławy Świętorzeckiej rozpoczęła się uroczystość poświęcenia jej odnowionego grobu. Przez wiele lat opiekował się nim już nie żyjący Olgierd Stankiewicz. W tym roku za sprawą Tadeusza Tutkalika, szefa górowskiego klubu „Gazety Polskiej” doszło do odnowienia grobu. Wzbogacił się on o pamiątkową płytę zawierającą podstawowe informacje biograficzne.


Renowacji dokonał zakład kamieniarski Piotra Kukawki z Świniar, koszty pokryli darczyńcy: Edward Adaszyński, Henryk Antonicki, Mirosław Bawolski, Danuta Bednarz, Jacek Chmielewski, Małgorzata Duda, Stanisław Hoffmann, Marek Hołtra, Kamil Kutny, Ryszard Morżak, Zdzisław Nicpoń, Wiesław Pluta, Halina Sawicka, Robert Szymanowicz, Tadeusz Tutkalik, Lucyna Wilkiewicz, Mirosław Żłobiński. Część z nich uczestniczyła w tej uroczystości.

Najpierw Tadeusz Tutkalik przedstawił, jak doszło do odnowienia grobu, podziękował darczyńcom, krótko przedstawił osobę Władysławy Świętorzeckiej jako jednego z żołnierzy wyklętych. Podkreślił, iż ze strony strony żyjących należy się jej część i chwała, winniśmy pamiętać o jej czynach i o wszystkich żołnierzach konspiracji niepodległościowej. Następnie ksiądz Krzysztof Głuszko z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej poświęcił grób. Po nim zabrał głos Kamil Kutny. W imieniu swoim i wszystkich zebranych  w swojej mowie oddał hołd śp. Władysławie Świętorzeckiej (tekst poniżej).

Uroczystość uświetnili żołnierze z garnizonu leszczyńskiego oraz poczty sztandarowe Zespołu Szkół w Niechlowie, Liceum Ogólnokształcącego w Górze i Zespołu Szkół w Górze.

Wystąpienie Kamila Kutnego

Blisko 50 lat śp. Władysława Świętorzecka w zapomnieniu czekała na godne upamiętnienie w obecności pocztów sztandarowych i asysty honorowej Wojska Polskiego. Wielu jeszcze „Niezłomnych” bohaterów z terenu powiatu górowskiego czeka na zwrócenie godności, tak jak to dzisiaj czynimy nad grobem Władysławy Świętorzeckiej.

Władza komunistyczna przez cały okres PRL robiła wszystko, by byli żołnierze AK i późniejszego podziemia niepodległościowego ulegli zapomnieniu. Dopiero 2011 rok przyniósł zasadnicze zmiany, kiedy Sejm RP uhonorował ich ofiarę i ustanowił dzień 1 marca „Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

Władysława Świętorzecka swoją konspiracyjną działalność rozpoczęła już w 1941 r., w okolicach Wilna, gdzie do 1944 r. była łączniczką Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej. Po skończonej wojnie przyjechała na tzw. „Ziemie Odzyskane” do Góry, gdzie podjęła pracę w PUR.

Już we wrześniu 1945 r. z inicjatywy jej i Piotra Wiorka powstał konspiracyjny Związek Walki Zbrojnej – Armii Krajowej w ówczesnym powiecie górowskim, który posiadał 4 jednostki terenowe. Świętorzecka stanęła na czele oddziału w Górze – kryptonim „Jaskółka” i przyjęła pseudonim „Teresa”. Udało się im zwerbować ponad 20 osób, wśród nich byli funkcjonariusze MO i UB w Górze.

W swojej krótkiej działalności organizowali głośne akcje agitacyjne, najgłośniejsza była ta z maja 1946 r., kiedy w całym powiecie rozwieszono ulotki o treści „Precz z komunistami i PPR, precz z pachołkami Stalina, kołchoz dla Osóbki-Morawskiego, Bieruta i Żymierskiego, niech żyje Trzeci Maj, niech żyje rząd PSL !”.

28 maja 1946 r. doszło do aresztowania Świętorzeckiej i części członków ZWZ-AK z inicjatywy jednego z milicjantów, który wszedł do siatki. Przy rozbijaniu organizacji ściśle współpracowały organy bezpieczeństwa z Góry i Wrocławia.

Organizacja została ostatecznie zlikwidowana we wrześniu 1946 r. Władysława Świętorzecka 1 października 1946 r. została skazana na 11 lat więzienia przez Sąd we Wrocławiu, a po amnestii w 1947 r. karę skrócono do 5 lat. Przebywała m.in. w więzieniu na ul. Klęczkowskiej we Wrocławiu i bydgoskim Fordonie, gdzie była rozpracowywana przez TW.

Do Góry powróciła 28 maja 1951 r. i podjęła pracę jako robotnik fizyczny w górowskiej Cukrowni. Ponownie znalazła się w zainteresowaniu PUBP. Nie znamy jej dalszych losów, prawdopodobnie samotna i schorowana zmarła 8 maja 1967 r.

Cześć Jej Pamięci!