niedziela, 5 listopada 2017

Lepiej późno niż później

17 czerwca 2016 r. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Górze przeprowadziła kontrolę przeciwpożarową w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu, stwierdzając , że obiekt zagraża życiu, zdrowiu i bezpieczeństwu mieszkańców oraz ludzi w nim przebywających. Dyrektor Domu Pomocy Społecznej zgłosił zastrzeżenia, które nie zostały przyjęte. Sprawa była na tyle poważna, że zagrażała istnieniu DPS’u. Wydawało się, że została zamknięta 6 czerwca 2017 r. wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, który uchylił niekorzystną decyzję. Jednak górowska straż pożarna nadal podtrzymywała opinię, że w budynku niezabezpieczenie przed zadymieniem klatek schodowych  stwarza realne zagrożenie dla życia .

W październiku 2017 r. włączył się do rozwiązania tego problemu starosta Piotr Wołowicz. Z jego inicjatywy doszło do dwu spotkań z udziałem dyrektora DPS’u i komendanta powiatowego KP PSP – 4 października w starostwie i 11 października w DPS’ie we Wronińcu. Podczas pierwszego spotkania ustalono, że należy sporządzić ekspertyzę, która wykaże, czy rzeczywiście budynek DPS’u zagraża życiu ludzi. Podobnie stwierdził sąd w swoim wyroku.

Podczas ostatniego spotkania już nie powrócono do sprawy ekspertyzy. Ustalono jedynie niezbędny zakres prac, który pozwoli uzyskać pozytywną opinię straży pożarnej, iż zapewniono bezpieczeństwo mieszkańcom.  Okazuje się, że należy wykonać na klatkach schodowych trzy klapy oddymiające, w tym dwie z wykorzystaniem istniejących okien, oraz zamontować dwie pary drzwi na parterze budynku. Obecnie są rozważane techniczne możliwości wykonania tych zadań i ich koszt. Orientacyjny koszt może wynieść 20-30 tys. zł. Nie wiadomo kto ma wyłożyć te pieniądze – DPS czy powiat? Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu jest majątkiem powiatu.

W piśmie do Teresy Frączkiewicz (z 30 października 2017 r.)  – przewodniczącej komisji zdrowia i opieki społecznej starosta Piotr Wołowicz stwierdził: „Wyjaśniam również, że w związku z tym, że decyzja o stwierdzeniu, iż wskazane uchybienia w DPS zagrażają zdrowiu i życiu mieszkańców jest nieprawomocna, nie ma żadnego zagrożenia cofnięcia decyzji Wojewody na prowadzenie działalności DPS-u we Wronińcu.”  Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu decyzję straży uchylił … i to chyba miał na myśli starosta, twierdząc, że to decyzja jest nieprawomocna.


Szkoda, że starosta nie napisał, na jakie podstawie tak sądzi i na ile jego opinia ma moc sprawczą. Jeśli faktycznie ta opinia jest obowiązująca, to po co były procesy sądowe, które podważyły decyzje KP PSP wydaną w wyniku kontroli z 17 czerwca 2016 r.; po co wykonywać klapy oddymiające i montować drzwi i ponosić dodatkowe koszty?